Yazılıma Nasıl Başlamalıyım?

Dediklerinize pek birşey anlamasam da teşekkürler. (Özellikle C kısımlarından😀)
Anlamadığınız yerleri tek tek sorabilirsiniz. Başlangıçta ben de zorlandığımdan sizi anlıyorum, yardımcı olmak isterim.

Python'dan ilerlerseniz C'ye, oradan da C++'e geçiş yapabilirsiniz.
Bu kadar dilden dile atlamak hiçbir fayda sağlamaz kimseye. Tersine mühendislik hakkında söyledikleriniz haricinde hiçbirine katılmıyorum. Her dilden azar azar bilmek yerine bir dili olabildiğince çok bilmek her zaman daha iyidir.

Anlamadığınız yerleri tek tek sorabilirsiniz. Başlangıçta ben de zorlandığımdan sizi anlıyorum, yardımcı olmak isterim.

Bu kadar dilden dile atlamak hiçbir fayda sağlamaz kimseye. Tersine mühendislik hakkında söyledikleriniz haricinde hiçbirine katılmıyorum. Her dilden azar azar bilmek yerine bir dili olabildiğince çok bilmek her zaman daha iyidir.
Hiçbir işveren sadece bir dil üzerinden iş vermez. Her dilden bilmek iyidir. Öğrendiğin kadar, sonra geliştirmek istersen geliştirirsin. Boşuna mu çoğu program çoğu dilleri kullanıyor? C++ programlarda bağlanan python.dll gibi kütüphaneler, HTML içinde CSS ve JS, gelişmiş JS için node ya da React, ve daha nicesi.

Hiçbir işveren sadece bir dil üzerinden iş vermez. Her dilden bilmek iyidir. Öğrendiğin kadar, sonra geliştirmek istersen geliştirirsin. Boşuna mu çoğu program çoğu dilleri kullanıyor? C++ programlarda bağlanan python.dll gibi kütüphaneler, HTML içinde CSS ve JS, gelişmiş JS için node ya da React, ve daha nicesi.
Söyledikleriniz şey tek bir alandaki farklı frameworkler zaten. Web alanına yönelmiş birisi elbette ki HTML, JS ve bunların frameworkleri olan React öğrenmeli. Node ise backend için kullanılan bir framework -ki muhtemelen bunun farkındasınız-. Alakasız şeyleri bir araya getirmek düzgün bir argüman yaratmıyor maalesef. Yapay Zeka ile uğraşıyorsam neden React bileceğim ki? Yapmayın lütfen. :D

Söyledikleriniz şey tek bir alandaki farklı frameworkler zaten. Web alanına yönelmiş birisi elbette ki HTML, JS ve bunların frameworkleri olan React öğrenmeli. Node ise backend için kullanılan bir framework -ki muhtemelen bunun farkındasınız-. Alakasız şeyleri bir araya getirmek düzgün bir argüman yaratmıyor maalesef. Yapay Zeka ile uğraşıyorsam neden React bileceğim ki? Yapmayın lütfen. :D
Ben sağ diyorum siz sol anlıyorsunuz, daha yazmıyorum.

Dediğim gibi kodlama konusunda ufacık bir bilgim bile yok. Hangi YouTube kanallarını izleyebilirim?

Dediğim gibi kodlama konusunda ufacık bir bilgim bile yok. Hangi YouTube kanallarını izleyebilirim?
Murat Yücedağ - Türkiye'deki popüler framework/diller için harika eğitimleri var. Algoritma eğitimleri de var ama eski olabilir, ben 4-5 sene önce Murat abiden algoritmaya giriş yapmıştım.
BilgisayarKavramlari - Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği ile alakalı çoğu bilgiyi bulabilirsiniz. Bu abimizin listeleri de videoları da biraz düzensizdi ama çok değerli bilgiler paylaşıyordu.
freeCodeCamp.org - İngilizceniz varsa aklınıza gelebilecek her dil, her framework için eğitimleri var tek videolar halinde. Sizi çok ileri taşıyacak eğitimler değil fakat başlangıç seviyesi ve ücretsiz olmasından dolayı çok iyi bir kaynak sayılabilir.

Bunun haricinde BTK Akademi sitesi (E-devlet ile giriş yapabiliyorsunuz ve ücretsiz), Turkcell Geleceği Yazanlar (kayıt olması kolay ve ücretsiz) ve Udemy platformlarını tercih edebilirsiniz. Udemy'de kurslar ücretli ama sürekli indirim oluyor ve 60-70 TL gibi fiyatlarla 40-50 saatlik kursları bile alabiliyorsunuz.

Harvard CS50 Buradan da dünyaca ünlü "Bilgisayar Bilimine Giriş" Harvard dersine ulaşabilirsiniz. 25 saat olması sizi korkutmasın çünkü koca bir üniversite döneminin dersleri. 11 bölüme ayrılmış bu yüzden hafta-hafta veya gün-gün ilerleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı