Yazılıma nereden başlamalıyım?

esercim

Hectopat
Selamlar. Küçük yaşlarımdan itibaren bilgisayara teknolojiye büyük ilgim var. Son 1-2 yıldır ise yazılım öğrenmek istiyorum ancak bir türlü fırsat olmadı. Fırsatı yakaladım ve son 1 aydır araştırma içresindeyim. Maalesef nereden başlayacağımı bir türlü anlayamadım. Bir videoya giriyorum C# ile başla diyor diğeri HTML diyor. Sıfırdan başlayacağım için bir anda kopmamak için oldukça basit şekilde başlamak istiyorum. Yazılım hakkında en ufak bilgim yok. Nereden ve nasıl başlayacağımı bir kavrayabilirsem gerekirse sabaha kadar PC başında oturabilirim. Desteklerinizi bekliyorum.

En temeli arıyorum yani, okula başlarken 1. sınıftan değil de anasınıfından başlamak istiyorum. Ve beni strese sokan şey hiçbir şey bilmemem.

İlk önce algoritma öğrenilmelidir.
Algoritma;
- Kod tasarımı, oparatörler, şartlar falan temel öğretir.

En temeli arıyorum yani, okula başlarken 1. sınıftan değil de anasınıfından başlamak istiyorum. Ve beni strese sokan şey hiçbir şey bilmemem.

Ne yazmak istiyorsun önce ondan başla, programlama dilleri amaç değil araçtır, bir dili öğrenmek sadece o dili kullanacağın işte bir araç olmalı. Bu yüzden ne üstüne çalışmak istediğine karar ver sonra o alan ile ilgili araştırma yap bir dil öğren. Yazılım ile ilgili en önemli şey bol bol araştırma yapman gerekiyor, yazılımın bütün olayı araştırmadır, bir hata ile karşılaşınca bunu araştırıp çözmen lazım, dokümantasyon okuyabilmen lazım.

Python ilk dil ve veri aktarımları için iyidir.
C++ (cidden zordur) ve C# oyun geliştirmede iyidir.
Java site yapımı dışında neredeyse her şeyde kullanılabilir.
JavaScript + HTML + CSS üçlüsü ise site yapımında kullanılabilir.

Python'dan sonra C# veya Javascript geçebilirsin. (Javascript geçecek isen HTML ve CSS de öğrenmek gerekiyor ki site yapabilesin.)

Python ilk dil ve veri aktarımları için iyidir.
C++ (cidden zordur) ve C# oyun geliştirmede iyidir.
Java site yapımı dışında neredeyse her şeyde kullanılabilir.
JavaScript + HTML + CSS üçlüsü ise site yapımında kullanılabilir.

Python'dan sonra C# veya JavaScript geçebilirsin. (JavaScript geçecek isen HTML ve CSS de öğrenmek gerekiyor ki site yapabilesin.)

Yani en temeli Python mu?

Selamlar. Küçük yaşlarımdan itibaren bilgisayara teknolojiye büyük ilgim var. Son 1-2 yıldır ise yazılım öğrenmek istiyorum ancak bir türlü fırsat olmadı. Fırsatı yakaladım ve son 1 aydır araştırma içresindeyim. Maalesef nereden başlayacağımı bir türlü anlayamadım. Bir videoya giriyorum C# ile başla diyor diğeri HTML diyor. Sıfırdan başlayacağım için bir anda kopmamak için oldukça basit şekilde başlamak istiyorum. Yazılım hakkında en ufak bilgim yok. Nereden ve nasıl başlayacağımı bir kavrayabilirsem gerekirse sabaha kadar PC başında oturabilirim. Desteklerinizi bekliyorum.
HTML bir yazılım dili değildir kesinlikle HTML ile başla diyeni ciddiye alma ilk önce Algoritmadan başla en temel girişidir kavramları öğren dillere daha sonra geçersin yıl bakımından eskiden yeniye doğru gitmeni öneririm C , C++, C# gibi daha sonra Java ve Python ile devam edersin nesneye yönelik programlamadan ilerleyebilirsin Javadan sonra Android Kotlin vs yolun bu şekilde ayrılır istersen web geliştirmeye de yönelebilirsin Javascript ile başlarsın. Ama ilk önce algoritma nedir bunu kavraman lazım.

Geri
Yukarı