Yazılıma nasıl başlanmalı?

Oyle zaten. Yazilim gelistirme bir muhendislik isidir, 15 yasinda çocuk yapamaz, verimli ogrenemez.
Ben 15 yasinda ne yapmaliyim diye gezenlere yillardir "dersine calis iyi okul kazan" tavsiyesi veriyorum.

15 yasinda birinin 1000 saatte ogrenecegi programlama bilgisini 22 yasinda universite mezunu muhendis yarim saatte ogrenir.

Bu dedigim kucumseme ile ilgili degil, uzun zamanda zamani optimize kullanmak ile ilgili bir mesele.

Ayrica uste yazdigim gibi, calculus, lineer vs zaten giris seviye. Maden muhendisi de olsan ogrenirsin. Hatta Amerika'da cogu okulda ressam olsan bile calculus ogretirler.

Bende onu diyorum bu çocuk heveslendiyse otursun kod yazsin ona goreyse yazar muhendislik okur yok degilse baska Bolu'me gider matematigi de universitede ogrenir zaten. Burada değinmek istediğim konu yaz gelmiş okul yok belli ki heveslenmiş arkadaş, zaten zamanı kısıtlı dur kod yazmadan önce bunları öğren demek yanlış, zaten arkadaşın yazacağı kod da belli bu arkadaş matematiğe ihtiyaç olmadan boş zamanlarında kod yazabilir, çok kişi var hevesle başlayıp 2 ay sonra sıkılan, şimdi yazsın kurcalasın ona göre değil üniversitede hiç yazmaz bile tercihlerine.

Ayrıca zaten bilgisayar denen alet matematik için icat edilmiş, bilgisayarda yapılan her işte matematik kullanılır, fakat benim bu konuda bahsettiğim olay 15-16 yaşında yazılıma heveslenmiş birinin matematiğe ihtiyaç duymayacağıydı. Yoksa bilgisayar mühendisliği için sadece matematik bile yetersiz kalır, öğrenmesi gereken çok şey var.

Son düzenleme:
Bende onu diyorum bu çocuk heveslendiyse otursun kod yazsin ona goreyse yazar muhendislik okur yok degilse baska Bolu'me gider matematigi de universitede ogrenir zaten. Burada değinmek istediğim konu yaz gelmiş okul yok belli ki heveslenmiş arkadaş, zaten zamanı kısıtlı dur kod yazmadan önce bunları öğren demek yanlış, zaten arkadaşın yazacağı kod da belli bu arkadaş matematiğe ihtiyaç olmadan boş zamanlarında kod yazabilir, çok kişi var hevesle başlayıp 2 ay sonra sıkılan, şimdi yazsın kurcalasın ona göre değil üniversitede hiç yazmaz bile tercihlerine.

Ayrıca zaten bilgisayar denen alet matematik için icat edilmiş, bilgisayarda yapılan her işte matematik kullanılır, fakat benim bu konuda bahsettiğim olay 15-16 yaşında yazılıma heveslenmiş birinin matematiğe ihtiyaç duymayacağıydı. Yoksa bilgisayar mühendisliği için sadece matematik bile yetersiz kalır, öğrenmesi gereken çok şey var.

Evet haklisin. Sadece heves tatmini, hobi amacli gelen kisiyi full akademik yonlendirmek mantikli degil. Tam tersine hevesini bile kirabilirsin.

Ancak spesifik olarak bu isin hobi amacli ya da "Neymis bu programlama" sorusuna yanit arandigi belirtilmezse dogru cevap her zaman ingilizce -> mat -> programlama seklinde olacaktir.

Evet haklisin. Sadece heves tatmini, hobi amacli gelen kisiyi Full akademik yonlendirmek mantikli degil. Tam tersine hevesini bile kirabilirsin.

Ancak spesifik olarak bu isin hobi amacli ya da "neymis bu programlama" sorusuna yanit arandigi belirtilmezse dogru cevap her zaman İngilizce -> mat -> programlama seklinde olacaktir.

Ben de konu başlarında kendimi tam ifade edememişim, frontend deme sebebim hobi amaçlı başlayıp basit işler yapacak kişiydi, elbette derine indikçe birçok konuya hakim olmak gerekiyor fakat yüzeysel takılacak kişiler için (genelde frontend ile başlıyorlar) çok gerek yok.

Burada özellikle üniversiteye gitmeden önce insanlara kod yazmalarını söyleme sebebim defalarca "bilgisyar mühendisliğine geldim 3. senem ama sıkıldım, kod yazmak istemiyorum, ne yapacağım vs." şeklinde konular görmem, insanlar sağdan soldan duyup daha hiç kurcalamadan bilgisayar mühendisliğine girip "ya kod yazmak sıkıcıymış ben sevmedim ne yapayım" diye konu açıyorlar, bunu engellemek için lisedeyken eğer bilgisayar mühendisliği istiyorsan oturup biraz kod yazmak gerekiyor baktın sana göre dğeil başka bölüme yönelirsin, ha çok sevdin çok ısındın o zaman zaten bilgisayar mühendisliği yazar öğrenirsin. O yüzden asıl kod yazmayı 15-16 yaşında "biraz" kurcalamak gerekiyor ki beğenmezse hiç bilgisayar mühendisliği yazıp hayatını karartmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı