Yazılıma nasıl başlanmalı?

İnternetsiz bir ortam demişsin ancak ben yine de önereyim.
CS50P ve CS50X adlı iki tane kurs var. Bu kurslar bana göre dünyanın en iyileri başlangıç adına. Artı olarak Youtube'un otamatik çeviri özelliği çok iyi çalışıyor bu kurslarda.

Ben de bu kursları şiddetle tavsiye ediyorum.

Ben hiç yaramıyor demedim, her yazılımcının bilmesine gerek yok dedim. Bilmesi gereken illak ivar buna lafım yok fakat daha kod yazmamış adama kod öğrenmeden önce matematik öğren demek hata.
O hatayi tum universiteler yapiyor.
Odtu -> Öğretim Programı | Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Boun -> Bilgisayar Mühendisliği | Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Sitesi
MIT -> Computer Science and Engineering (Course 6-3) < MIT

Neden bodoslama programlama ogretmeden once matematik vermeye calisiyorlar cok ilginc.

Hepiniz haklısınız da bahsettiğiniz "matematik gerektiren" algoritmalar vb. İhtiyaç halinde öğrenilebilecek şeyler. Sıfırdan başlayan adama Newton Raphson, Gauss mu çalış diyelim. Suyu bulandırmanın anlamı yok. Dosya işlemlerine kadar çalışsın adam.
İşin sonunda yüksek lisans diploması verecekmiş gibi muamele ediyorsunuz.

Hepiniz haklısınız da bahsettiğiniz "matematik gerektiren" algoritmalar vb. İhtiyaç halinde öğrenilebilecek şeyler. Sıfırdan başlayan adama Newton Raphson, Gauss mu çalış diyelim. Suyu bulandırmanın anlamı yok. Dosya işlemlerine kadar çalışsın adam.
İşin sonunda yüksek lisans diploması verecekmiş gibi muamele ediyorsunuz.

Burda temel matematige yaygara cikariliyor.
Calculus, lineer, discrete bunlar zaten giris seviye matematik, universitelerin 1. senesinde ogretilen seyler.
Bunlari bilmeden kimse ihtiyac halinde ileri seviye matematik ogrenemez.

Bu tarz konularin esas problemi, hazir kutuphanelerle ufak tefek bir seyler kodlayan insanlarin arka planda donenlerden bihaber sekilde kendi tecrubelerini genele yayip "matematige cok da gerek yok" iddiasi.

O hatayi tum universiteler yapiyor.
ODTÜ -> Öğretim Programı | Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Boun -> Bilgisayar Mühendisliği | Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Sitesi
Mıt -> Computer Science and Engineering (Course 6-3) < MIT

Neden bodoslama programlama ogretmeden once matematik vermeye calisiyorlar cok ilginc.

Dostum senin mantığın ile 15 yaşında yazılım öğrenmeye heveslenen birine programlama öğrenmeden önce git önce üniversite matematik öğren demek oluyor. Ya da kendini alaylı geliştirmeye çalışan kişilere otur önce matematik çalış demeye benziyor. Üniversite mezunu ile alaylı eğitimi karıştıyorsun, o zaman kendi çapında yazılım öğrenmeye çalışan herkes tüm mühendislik derslerini oturup öğrenmeli. Bu durumda mühendisliğin alaylı eğitim almış insanlardan da farkı kalmaz.
Allah aşkına "ayrık matematik -》olasılık istatistik -》lineer cebir 》calculus " yazılıma yeni başlayacak birinden oturup tüm şu dersleri öğrenmesini bekleyemezsin, burada üniversitelerin verdiği eğitimden bahsetmiyoruz, yazılıma yeni başayacak daha emekleme seviyesinde kişilerden bahsediyoruz.

Burada temel matematige yaygara cikariliyor.
Calculus, lineer, discrete bunlar zaten giris seviye matematik, universitelerin 1. senesinde ogretilen seyler.
Bunlari bilmeden kimse ihtiyac halinde ileri seviye matematik ogrenemez.

bu tarz konularin esas problemi, hazir kutuphanelerle ufak tefek bir seyler kodlayan insanlarin arka planda donenlerden bihaber sekilde kendi tecrubelerini genele yayip "matematige cok da gerek yok" iddiasi.

Ben mühendislik mezunuyum ve iddiamın hala arkasındayım frontend developerların çok büyük çoğunluğu üstte bahsettiğim matematik konularını çok kullanmıyorlar. Hele yeni başlayan insan bunlara en ufak ihtiyaç duymadan yoluna devam edebilir.

Yani burada bence senin hatan araba kullanmaya başlayacak kişiyi Formula 1 yarışlarına hazırlamak, gidip Formula 1 yarışlarından örnek vermek, silikon vadisindeki yazılım şirketinin alacağı elemanın matematik bilgisi diyorsun, o zaman yazılım öğrenen kişilere evde yazılım öğrenme git mit ye gir bak Google mit mezunu alıyor evde öğrenen almıyor demeye benziyor.

Konu sahibi arkadaşım şuna bi açıklık getirelim de millet birbirini yormasın.
Sen kendi çabanla yazılım mühendisi olmayı düşünüyor musun ya da yazılım tasarım mimarı falan?

Dostum senin mantığın ile 15 yaşında yazılım öğrenmeye heveslenen birine programlama öğrenmeden önce git önce üniversite matematik öğren demek oluyor.

Oyle zaten. Yazilim gelistirme bir muhendislik isidir, 15 yasinda cocuk yapamaz, verimli ogrenemez.
Ben 15 yasinda ne yapmaliyim diye gezenlere yillardir "dersine calis iyi okul kazan" tavsiyesi veriyorum.

15 yasinda birinin 1000 saatte ogrenecegi programlama bilgisini 22 yasinda universite mezunu muhendis yarim saatte ogrenir.

Bu dedigim kucumseme ile ilgili degil, uzun zamanda zamani optimize kullanmak ile ilgili bir mesele.

Ayrica uste yazdigim gibi, calculus, lineer vs zaten giris seviye. Maden muhendisi de olsan ogrenirsin. Hatta Amerika'da cogu okulda ressam olsan bile calculus ogretirler.

Konu sahibi arkadaşım şuna bir açıklık getirelim de millet birbirini yormasın.
Sen kendi çabanla yazılım mühendisi olmayı düşünüyor musun ya da yazılım tasarım mimarı falan?

Ya zaten burada kendi cabasiyla yazilim ogrenecek adama tavsiye veriyoruz yoksa muhendis olacaksa elektrik elektronik, devre analizi, Assembly, matematik vs hepsini bilmesi lazim e her heveslenen kisiye dur kod yazmadan once tum bunlari ogren demek yanlış belki 2 ay yazacak sonra bana gore degilmis diyecek her kod ogrenmek isteyen adama once baslar 2 satirbkod yazar derine iner bakti ilerlemek istiyor gider muhendislik okur ilerler. Simdi mantik devreleri, Assembly bilmeyen adam islemcinin calisma mantigini bilemez diyr her yazilima baslayacak adama dur once bunlari ogren mi demek lazim. Matematik zaten muhrndis icin olmazsa olmaz ama yeni baslayan adamin isine yaramayacak.

ingilizce ve matematik öğrenerek başlanması daha makbuldür. Nitekim geliştirdiğiniz uygulamada en mantıklı, performanslı kodu matematik bilerek yazarsınız. Dokümantasyon ve api referansları için de ingilizceye ihtiyacınız olacak.

Önce matematik öğrenerek bir şey kaybetmez kazanırsınız. Programla dediğimiz şey birkaç paradigmanın bir araya gelmiş halidir abartmayınız, kolaylıkla halledersiniz.

Geri
Yukarı