Yazılıma nasıl başlanmalı?

Hayatında 3 satırlık basit bir kod yazmayı denersen bir gün anlarsın.
Yazılım mühendisliği öğrencisiyim. Hadi bana da açıklasana nerede lazım matematik, 3 satırlık kodda? 6 senedir falan yazılımla ilgileniyorum. 2 senedir de okuyorum canım. 2 senedir kullanmadığım matematiği bana bir kullandırtsana 3 satırlık basit bir konu verip. Seni ben engellemişim, sanırım yine böyle bomboş bir cümlenden dolayı engelledim seni.

Matris formunda görüntü işledikten sonra ben: Lineer Cebir önemli abi.
Gauss yok etme metodu gibi 125 farklı metodu nerede kullanacaksın acaba yazılımda. Lineer Cebir diyor adam. Yok Full calculus öğrensin mat profesörü çıksın başımıza.
Not: Bu arkadaş sıfırdan yazılıma başlayacak adama resmi docs okumasını önerdi adam İngilizce bile yeterli bilmiyor.

Cok spesifik bir seyin kodunu yazmiyorsan oturup turev integral almiyorsun.

Data science alaninda bir sey yapiyorsun, sigmoid mi daha uygun hiperbolik mi daha uygun duruma gore bilmen icin matematik bilmelisin.

Uygulama guvenligi icin 3rd party sifreleme yapiyorsundur ECC mi RSA mi kullanacagina karar vermen gerekir.

Kendi custom hash fonksiyonunu yazacaksindir, elindeki problem space e bakar, performansina ve algoritma detaylarina buna gore karar verirsin.

Bir silikon vadisi firmasi icin black friday hazirligi yapiyorsundur, urunlere gore en dogru sort algoritmasini belirlemen gerekir.

Yazilim muhendisi matematik bilmeli, cunku bu ustte yazdigim ve bollastirilabilecek listeyi bilmeden dogru karar veremezsin.

Yoksa oturup API yazarsin, CRUD'dan baska bir sey yapmazsin, kullandigin dilde default gelen hash ve sort senin isini gorur, tek dikkat etmen gereken guvenlik problemi SQL injection ve SSL olmasidir, proje kucuktur, matematigin cok da matah olmadigini iddia edebilirsin.

Ama herkesin problemi kucuk degil. Iyi muhendisi de kotuden bu ayirir.

Cok spesifik bir seyin kodunu yazmiyorsan oturup turev integral almiyorsun.

Data science alaninda bir şey yapiyorsun, sigmoid mi daha uygun hiperbolik mi daha uygun duruma gore bilmen icin matematik bilmelisin.

Uygulama guvenligi icin 3rd party sifreleme yapiyorsundur ECC mi RSA mi kullanacagina karar vermen gerekir.

Kendi Custom hash fonksiyonunu yazacaksindir, elindeki problem space e bakar, performansina ve algoritma detaylarina buna gore karar verirsin.

Bir silikon vadisi firmasi icin Black Friday hazirligi yapiyorsundur, urunlere gore en dogru sort algoritmasini belirlemen gerekir.

Yazilim muhendisi matematik bilmeli, cunku bu ustte yazdigim ve bollastirilabilecek listeyi bilmeden dogru karar veremezsin.

Yoksa oturup API yazarsin, Crud'dan baska bir şey yapmazsin, kullandığın dilde default gelen hash ve sort senin isini gorur, tek dikkat etmen gereken guvenlik problemi SQL injection ve SSL olmasidir, proje kucuktur, matematigin cok da matah olmadigini iddia edebilirsin.

Ama herkesin problemi kucuk degil. Iyi muhendisi de kotuden bu ayirir.

Ben hiç yaramıyor demedim, her yazılımcının bilmesine gerek yok dedim. Bilmesi gereken illak ivar buna lafım yok fakat daha kod yazmamış adama kod öğrenmeden önce matematik öğren demek hata.

İnternetsiz ortamda bu iş gerçekten zor. Karşılaştığınız hatayı kendi kendinize çözebilmeniz imkansıza yakın. Zaten yeni öğreniyorsunuz, bir de abidik gubidik hatalar gelince kapısını çalacağınız bir yer de olmayacak. Hepsini geçtim videoda ki insanın yaptığını bire bir yapıp çalışmayacak yerler olacaktır. Bu evrenin kanunu gibi bir şey. Çevrimdışı video izleyerek yazılımın temelleri öğrenilebilir ancak yazılım dilini çok fazla kurcalayamazsın. Başarılar dilerim.

İnternetsiz ortamda bu iş gerçekten zor. Karşılaştığınız hatayı kendi kendinize çözebilmeniz imkansıza yakın. Zaten yeni öğreniyorsunuz, bir de abidik gubidik hatalar gelince kapısını çalacağınız bir yer de olmayacak. Hepsini geçtim videoda ki insanın yaptığını bire bir yapıp çalışmayacak yerler olacaktır. Bu evrenin kanunu gibi bir şey. Çevrimdışı video izleyerek yazılımın temelleri öğrenilebilir ancak yazılım dilini çok fazla kurcalayamazsın. Başarılar dilerim.
Hocam sadece 15GB mobil verim var en kötü konu açarak hataları onarmayı düşünüyorum ne dersiniz?

Hocam sadece 15GB mobil verim var en kötü konu açarak hataları onarmayı düşünüyorum ne dersiniz?
Google'da bir şeyler aramak 15 GB'yi sömürmez muhtemelen. Video değil de yazılı rehber ve dökümantasyonlar ile çalışırsanız, internet sorununu büyük oranda aşmış olursunuz diye düşünüyorum.

Google'da bir şeyler aramak 15 GB'yi sömürmez muhtemelen. Video değil de yazılı rehber ve dokümantasyonlar ile çalışırsanız, internet sorununu büyük oranda aşmış olursunuz diye düşünüyorum.

Öyle yapmayı düşünüyorum teşekkürler. Önerebileceğiniz Python video rehberleri var mı?

Önerebileceğiniz Python video rehberleri var mı?
İnternetsiz bir ortam demişsin ancak ben yine de önereyim.
CS50P ve CS50X adlı iki tane kurs var. Bu kurslar bana göre dünyanın en iyileri başlangıç adına. Artı olarak Youtube'un otamatik çeviri özelliği çok iyi çalışıyor bu kurslarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı