Yazılıma nasıl başlanmalı?

bilmiomyav

Picopat
Daha fazla  
Bir tane arkadaşım Python'u çok az biliyor ve Udemy'den Unreal Engine ve Unity'i kursu almış. Unity ile oyun yapmak için aldı ancak daha hiç programlama dili falan bilmiyor. Unity ile yapabilmek için ilk başta nasıl başlamalı, nasıl devam etmeli?

Unity bir oyun motorudur. C# dili ile kodlanarak oyun geliştirilir. Tabii oyunu oyun yapan asset'ler (oyundaki 3d modeller, sesler, efektler vb.) de vardır. Bunların hepsi bir bütündür.

C# öğrenmek güzel bir başlangıç olabilir, eğer ileride Unreal Engine gibi farklı oyun motorlarıyla çalışmayı da düşünürse doğrudan "Nesne Tabanlı Programlama"ya hakim olmalı. Çünkü Unreal Engine oyun motoru da C++ kullanıyor. İkisinin de ortak noktası, nesne tabanlı programlama dilleri olması.

C# tarafını hallederken muhakkak Unity'i de çok iyi öğrenmeli. Unity aslında bir çok noktada (bilindiği taktirde) insanı kod yazmaktan kurtarıyor. Ve burada Unity'nin ilgili componentlerini çok iyi tanımalı.

Bunların hepsi birleştiği zaman, ortaya güzel oyunlar çıkartabilecektir.

Bir tane arkadaşım Python'u çok az biliyor ve Udemy'den Unreal Engine ve Unity'i kursu almış. Unity ile oyun yapmak için aldı ancak daha hiç programlama dili falan bilmiyor. Unity ile yapabilmek için ilk başta nasıl başlamalı, nasıl devam etmeli?
unity ve C++ beraber götürmeye çalışsın bol örnek yaparak bende aynı durumdaydım şuan küçük bir grup olarak bir oyun yapıyoruz yardımcı olurum isterse arkadaşın.

Unity bir oyun motorudur. C# dili ile kodlanarak oyun geliştirilir. Tabii oyunu oyun yapan Asset'ler (oyundaki 3D modeller, sesler, efektler vb.) De vardır. Bunların hepsi bir bütündür.

C# öğrenmek güzel bir başlangıç olabilir, eğer ileride Unreal Engine gibi farklı oyun motorlarıyla çalışmayı da düşünürse doğrudan "nesne tabanlı programlama"ya hakim olmalı. Çünkü Unreal Engine oyun motoru da C++ kullanıyor. İkisinin de ortak noktası, nesne tabanlı programlama dilleri olması.

C# tarafını hallederken muhakkak Unity'i de çok iyi öğrenmeli. Unity aslında birçok noktada (bilindiği taktirde) insanı kod yazmaktan kurtarıyor. Ve burada Unity'nin ilgili componentlerini çok iyi tanımalı.

Bunların hepsi birleştiği zaman, ortaya güzel oyunlar çıkartabilecektir.

Öğrenmesi zor bir şey mi? Ortalama kaç ayı alır?

Seçtiği alan oyun alanı mı kesin mi? Eğer öyle ise C#, Java, C gibi diller evet iyi ogrenilmesi gereken dersler bu diller için YouTube'da güzel eğitim veren hocalar da var. Eğer bu sektörde iş bulmak ve ileriye dönük çalışmalar yürütmek istiyor ise JavaScript, Flutter, Swift gibi daha güncel diller ile alakalı olması gerek öğrenilecek dil tamamen ilgilenilen alana göre değişir ve temel eğitim yeterli olmaz oyun alanı için nesne tabanlı ve görsel programlama alanda orta üstü seviye bilgi gerekli.

Kişiden kişiye değişir temeller için 1 ay yeter ama önemli olan bol örnek yapıp öğrendiklerini farklı şekillerde kullanarak pekiştirmek.

Sıfırdan başlayıp 1 ay içinde Unity üzerinde C# kodlama diliyle birlikte yalnızca bir video izleyip klon bir proje gerçekleştirilebilir.

Öğrenmesi zor bir şey mi? Ortalama kaç ayı alır?

Evet günümüzde her türlü bilgiye ulaşmak mümkün fakat bunların beyninizde yer tutması en az 6-9 ayınızı alacaktır. Bu süre, süreklilik ve pratiğe göre değişecektir. Ciddi bir çalışma sergilemeniz gerekmektedir. Yani internetten bakıp, 3-5 tane script dosyasına basit işlevler yerleştirip "Ben oyun yaptım" mantığıyla hareket ederseniz, ilk iş başvurunuzdaki alacağınız demo proje ile gerçek dünyayla tanışmış olursunuz ve bu daha kırıcı olabilir.

Sıfırdan başlayıp 1 ay içinde Unity üzerinde C# kodlama diliyle birlikte yalnızca bir video izleyip klon bir proje gerçekleştirilebilir.

Evet günümüzde her türlü bilgiye ulaşmak mümkün fakat bunların beyninizde yer tutması en az 6-9 ayınızı alacaktır. Bu süre, süreklilik ve pratiğe göre değişecektir. Ciddi bir çalışma sergilemeniz gerekmektedir. Yani internetten bakıp, 3-5 tane script dosyasına basit işlevler yerleştirip "ben oyun yaptım" mantığıyla hareket ederseniz, ilk iş başvurunuzdaki alacağınız demo proje ile gerçek dünyayla tanışmış olursunuz ve bu daha kırıcı olabilir.

Anladım. YouTube'da vs tavsiye edeceğiniz kanal var mı? Sıfırdan öğreten.

Video izleyip videodaki arkadasin yaptiginin aynisini yaparak ogrenmis olmayacaksin.

Eger bunu meslek olarak yapacaksan ve yasin kucukse ( bu forumdaki %99 kitle ) derslerine calisip iyi bir okula gitmelisin.

Eger meslek olarak yapacak ve yasin buyukse, artik universite imkani yoksa alayli olacaksin ve hizlica Ingilizce ogrenip is ilanlarindaki + freelance ilanlardaki gereksinimleri kapatmaya ve portfolyo edinmeye calismalisin.

Eger hobi amacli yapacaksan fark etmez nasil basladigin. Eglendigin surece sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı