Yazılıma nasıl başlanmalı?

Çok genel bir soru bu. Ne yapacağına göre değişir. Ben Java ile başlamanı tavsiye ederdim eskiden olsaydı mesela. Şu an C++ olabilir veya Python veya bir başkası. Ama sen ne olmak istiyorsun zevkine mi öğreneceksin yoksa yazılımcı mı olacaksın?

Yazılımcı olacagim ve C# ile başlamayı düşünüyorum sence ne yapayım beni biraz bilgilendirir misin?

Yazılımcı olacagim ve C# ile başlamayı düşünüyorum sence ne yapayım beni biraz bilgilendirir misin?

Ya şimdi nasıl bir yazılımcı olacağına göre bu değişir. Yani genel olarak Python ile başla derim. Yani nasıl bir yazılımcı olacaksın onu bir söylemen lazım.

Freelance çalışacaksan her müşterinin isteğine kısa sürede yanıt verebilmelisin. Çoğu kişi Windows kullandığına göre Windows ağırlıklı iş alırsın veya Mobil iş olabilir. Web de olabilir. Ancak taşıyıcı cihaz 90% Windows olacaktır. C# ve biraz da Web, (AspNet) işi götürür.

Hızlı Masaüstü çözümler için Pro Basic IDE'ler var. Genelde çok para isterler. Ücretsiz (isteğe bağlı bağış alan) LogicBasic var. Web hariç (belki ben yanılıyorum) Win Desktop için her şeye hızlı çözümleri var.

Python programlarını port etmek baya bilgi ister. Ama diğer yaygın olan ve olmayan OS'lar da da çalışır (Mobil sıkıntı)

Java bir başka, her yerde çalıştırabileceğin çözüm. Pro olarak kullananlar aylık lisans ödüyor. (Yıllık ta olabilir, yanlış biliyor olabilirim)

RunRev LiveCode var, yıllık tuzlu bir Lisans bedeli istiyor ve eğitimine Lisanssız erişilemiyor sanki (aklımda öyle kaldı). Ve IOS için MAC ister. Android sanırım yok (veya ben yanlış biliyorum)

Öbür türlü, bir sürü şey öğrenmem gerekiyor ve buna hayatın yetmez. Çünkü bu iş sandığın kadar kolay değil.

Freelance çalışacaksan her müşterinin isteğine kısa sürede yanıt verebilmelisin. Çoğu kişi Windows kullandığına göre Windows ağırlıklı iş alırsın veya mobil iş olabilir. Web de olabilir. Ancak taşıyıcı cihaz 90% Windows olacaktır. C# ve biraz da web, (aspnet) işi götürür.

Hızlı masaüstü çözümler için Pro Basic IDE'ler var. Genelde çok para isterler. Ücretsiz (isteğe bağlı bağış alan) logicbasic var. Web hariç (belki ben yanılıyorum) Win desktop için her şeye hızlı çözümleri var.

Python programlarını port etmek bayağı bilgi ister. Ama diğer yaygın olan ve olmayan OS'lar da da çalışır (mobil sıkıntı)

Java bir başka, her yerde çalıştırabileceğin çözüm. Pro olarak kullananlar aylık lisans ödüyor. (yıllık ta olabilir, yanlış biliyor olabilirim)

Runrev livecode var, yıllık tuzlu bir lisans bedeli istiyor ve eğitimine lisanssız erişilemiyor sanki (aklımda öyle kaldı). Ve iOS için Mac ister. Android sanırım yok (veya ben yanlış biliyorum)

Öbür türlü, bir sürü şey öğrenmem gerekiyor ve buna hayatın yetmez. Çünkü bu iş sandığın kadar kolay değil.

Benim dediğim de bu zaten kendine bir alan seçmesi onun için daha iyi olacaktır. En azından öğrenecekse bir şeyi iyi bilsin kendini onun üzerinde geliştirsin her iş gelen dile göre dil öğrenirse hiçbir şey yapamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı