Yazılıma nereden başlamalıyım?

Konu yine kendini "developir" zanneden arkadaslarla dolmus. (Bu, herkes icin gecerli degil. Ayrica kendimi de ustun bir yazilimci olarak gormuyorum.)

Biz susalim, @bitwise konussun :)

Eyvallah da, 6 sayfa konu olmus.
Yazilim spesifik bir soru varsa etiketleyip yeni konu acilirsa yardim ederim, 763. "Nasil baslayalim" temali konunun 7. sayfasini actirmak mantiksiz.

E zaten öyle de bomboş bir dil demişsiniz bu mu bomboş dil. Ben sadece bunu vurgulamak için bahsettim niye alakasız yerlere çekiyorsunuz alakasızı uzaklaştırmak için birşey söylendiğinde tekrar ayrı birşey daha ortaya atılıyor
Ben bomboş dil demedim. Konuyu tekrar okuyun kafanız karışmış.

Araştırarak:
1669844884333.png

Ben bomboş dil demedim. Konuyu tekrar okuyun kafanız karışmış.
Demişsin demedim demişsiniz dedim ama yinede kusura bakmayın.
Zaten bomboş bir dil.

C++ olmasaydı Python olmayacaktı. Saydığın birçok işlem için kullanılan kütüphaneler C++ ile yazılmış. Ne biliyorsun da neyi iddia ediyorsun.

Ya işin garibi ortamdaki konunun "yazılıma nereden başlanmalı" olması. Adam hiçbir şey bilmiyor deneyimi yok nereden başlarım diyor. C++'la Python'u karşılaştırma gibi bir olay var o da sadece kolaylık ve öğretiliciği verimi değil kanka :D. "Neyi biliyorsun ki iddea ediyorsun" diyor sen çok mu biliyorsun. Madem öyle en bilen sensin tebrik ederim. E gitsin makine dili öğrensin. Sizin düşüncenize göre makine dili daha uygun olur kanka. Benim bu çıkarımım sizin C++ daha verimli çıkarımınızla aynı. Tamam popüler verimli dili öğrenecekte zeki arkadaşım nereden başlarım diyor anlamakta sorun mu yaşıyorsunuz? Diyorum ki katacağı şey sağlam temel, öğrenmede kolaylık ve debugger gelişimi. Dili öğrense Kütüphanelerde ise işine yarayanla ilgilense diğerlerinin de ne iş yaptığını bilse yeter. Python hala geliştirilmekte ileriye dönük temeli de olmuş olur. Cidden bir de aşırı biliyorum demeye getiriyorsun ya dediklerini midem bulanıyor. Şunu görmemiş olmayı dilerdim. Forumdan soğuttun yemin ediyorum. Ya "KANKA" "C++ olmasa Python olmazdı" cümlesiyle önerimin ne alakası var? Önerimin amacını daha anlamamışsın her iddeasına varım yarım yamalak okuyorsun devam et hayatında başarılar.

Son düzenleme:
Demişsin demedim demişsiniz dedim ama yinede kusura bakmayın.

Ya işin garibi ortamdaki konunun "yazılıma nereden başlanmalı" olması. Adam hiçbir şey bilmiyor deneyimi yok nereden başlarım diyor. C++'la Python'u karşılaştırma gibi bir olay var o da sadece kolaylık ve öğretiliciği verimi değil kanka :D. "Neyi biliyorsun ki iddea ediyorsun" diyor sen çok mu biliyorsun. Madem öyle en bilen sensin tebrik ederim. E gitsin makine dili öğrensin. Sizin düşüncenize göre makine dili daha uygun olur kanka. Benim bu çıkarımım sizin C++ daha verimli çıkarımınızla aynı. Tamam popüler verimli dili öğrenecekte zeki arkadaşım nereden başlarım diyor anlamakta sorun mu yaşıyorsunuz? Diyorum ki katacağı şey sağlam temel, öğrenmede kolaylık ve debugger gelişimi. Dili öğrense Kütüphanelerde ise işine yarayanla ilgilense diğerlerinin de ne iş yaptığını bilse yeter. Python hala geliştirilmekte ileriye dönük temeli de olmuş olur. Cidden bir de aşırı biliyorum demeye getiriyorsun ya dediklerini midem bulanıyor. Şunu görmemiş olmayı dilerdim. Forumdan soğuttun yemin ediyorum. Ya "KANKA" "C++ olmasa Python olmazdı" cümlesiyle önerimin ne alakası var? Önerimin amacını daha anlamamışsın her iddeasına varım yarım yamalak okuyorsun devam et hayatında başarılar.
Önceki alıntı yaptığın mesajı okursan neyden başlaması gerektiğini tavsiye ettiğimi görürsün.
C++ öğrenirken edineceği bilgiler çok önemli diğer dillere geçişini kolaylaştıracak. Python ile başlayan birisi C++ C# gibi dilleri baştan öğrenmek zorunda kalacak. debugger gelişmi demişsin güldürdü biraz :D C++'ta yok sanki. Diğer cümlelerimin sebebi senin Pythonu aslında mükemmel bir dilmiş gibi göstermenden dolayı sana diyorum. Dostum anla şunu Pythonun öğreticiliği ve verimi C++'ın yanında sönük kalır. Bir kez daha diyeyim bilmiyorsun ama iddia ediyorsun ya :D Harbi güldürüyor. Adam oyun yapacağım diyor python diyorsun.

Hocam kafam allak bullak oldu size iyi geceler.

Galiba C++ ı öğrenmeye çalışacağım çok zor gelirse pythona geçeceğim olmadı HTML CSS deneriz birileri Java falan dedi ama o ne bilmiyorum C# diye bir şey varmış oda iyiymiş.
Herkesten tavsiye almamanızı öneririm, neredeyse milyonlarca insan bu işi öğrenmek isteyip uğraşıyor sonuç ise hep sıfır.

İlk önce "nereden başlamalıyım" sorusunu sorma ihtiyacı hissetmemelisiniz ya da "hangi dil?", "ne geliştirmeyi düşünüyorum?" gibi soruları bırakın. Python ile hesap makinesi yapın, sonra kodu buraya atın sıradaki ödeve geçeriz.

Ayrıca sürekli sorun çıkaran bir Linux dağıtımına geçmek sizin için iyi olur. Yazılım mühendisliği öncelikle power user olmayı gerektirir. Çıkan sorunlara çözüm olabilecek basit scriptler yazma fikirleri aklınıza gelir falan oradan ilerlersiniz.

Herkesten tavsiye almamanızı öneririm, neredeyse milyonlarca insan bu işi öğrenmek isteyip uğraşıyor sonuç ise hep sıfır.

İlk önce "nereden başlamalıyım" sorusunu sorma ihtiyacı hissetmemelisiniz ya da "hangi dil?", "ne geliştirmeyi düşünüyorum?" gibi soruları bırakın. Python ile hesap makinesi yapın, sonra kodu buraya atın sıradaki ödeve geçeriz.

Ayrıca sürekli sorun çıkaran bir Linux dağıtımına geçmek sizin için iyi olur. Yazılım mühendisliği öncelikle power user olmayı gerektirir. Çıkan sorunlara çözüm olabilecek basit scriptler yazma fikirleri aklınıza gelir falan oradan ilerlersiniz.
zaten başladım ona yapınca atıcam

sayı_1=int(input('ilk sayıyı giriniz :'))
sayı_2=int(input('ikinci sayıyı giriniz:'))
islem=input('işlem giriniz:')

if('islem == +'):
print(sayı_1 + sayı_2)
elif('islem == -'):
print(sayı_1 - sayı_2)
elif('islem == /'):
print(sayı_1 / sayı_2)
elif('islem == * '):
print(sayı_1 * sayı_2)
else:
print('geçersiz')

printler arasında boşluk var
bu şekilde oldu yaptıgım hesap makinesi

sıradaki ödevi verir misin

if(islem == '+'):
print(sayı_1 + sayı_2)
elif(islem == '-'):
print(sayı_1 - sayı_2)
elif(islem == '/'):
print(sayı_1 / sayı_2)
elif(islem == '*'):
print(sayı_1 * sayı_2)
else:
print('geçersiz')

bu daha doğru oldu

Son düzenleme:
zaten başladım ona yapınca atıcam

if('islem == +'):
print(sayı_1 + sayı_2)
elif('islem == -'):
print(sayı_1 - sayı_2)
elif('islem == /'):
print(sayı_1 / sayı_2)
elif('islem == * '):
print(sayı_1 * sayı_2)
else:
print('geçersiz')

printler arasında boşluk var
bu şekilde oldu yaptıgım hesap makinesi

sıradaki ödevi verir misin

if(islem == '+'):
print(sayı_1 + sayı_2)
elif(islem == '-'):
print(sayı_1 - sayı_2)
elif(islem == '/'):
print(sayı_1 / sayı_2)
elif(islem == '*'):
print(sayı_1 * sayı_2)
else:
print('geçersiz')

bu daha doğru oldu
Güzel, kodları gist.github.com'a at bundan sonra.

Sıradaki ödev:
* Seçilen işlem için hiçbişi yazmadan boş entera basılana kadar sayı alacak ("1. Sayı: ", "2. Sayı: ", ..., "N. Sayı: " gibi N. sayıda boş geçildiğinde yani bişi yazmadan enterlandığında sırasıyla mesela işlem toplama işlemiyse 10 + 20 + 30 = 60 gibi işlemi yapıp sonucu yazacak)
* Seçilen işlemi yaptıktan sonra ana menüye geri dönecek

Güzel, kodları gist.github.com'a at bundan sonra.

Sıradaki ödev:
* Seçilen işlem için hiçbir şey yazmadan boş entera basılana kadar sayı alacak ("1. sayı: ", "2. sayı: "... "n. Sayı: " gibi n. Sayı da boş geçildiğinde yani bir şey yazmadan enterlandığında sırasıyla mesela işlem toplama işlemiyse 10 + 20 + 30 = 60 gibi işlemi yapıp sonucu yazacak)
* Seçilen işlemi yaptıktan sonra ana menüye geri dönecek.
neden githuba atacağım

Yeni konular

Geri
Yukarı