Yazılıma nereden başlamalıyım?

C# konsol uygulamaları ile başlayabilirsiniz. Diziler, fonksiyonlar vesaire öğrenirseniz zaten başlama noktasını tamamlamış olursunuz.

Hocam bende yazılım mühendisi olmak istiyorum, virüsler nereden yazılıyor acaba ve nasıl yazılıyor yardımcı olursanız sevinirim😁
virüs yazabilmek için herhangi bir dilde genelde virüsler c# , c++ , java , python dilleri ile yazılıyor. Konumuza dönelim iyi bir virüs yazmak için bu dillerden birini oldukça iyi bilmen gerekir.
Rasbparry c# dili ile yazılan bir anakarttır küçük robotlar yapmak için kullanılır.
Hocam birde Rasbparry nasıldır? Ne işe yarar?

Merhaba. İlerideki hayalim yazılım mühendisi olmak ve ben küçük küçük atılımlarda bulunmaya çalışıyorum geleceğim için. Örnek vermek olursak Apple'ın geliştirdiği Playgrounds uygulamasında çalışmaya başladım. Fakat daha önceden hiç eğitim almadığım için zorlanıyorum ve nereden başlayacağımı bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
Üniversitede yazılıma C ve C++ dilleri ile başlanıyor. Benimde temelim öyledir ve iyi ki öyle olmuş. Öncelikle iyi yazılımcılar ve işi bilenler haricindeki insanları dinleme derim. Türkiye'de herkes her şeyin uzmanı malum. Yazılımda en çok işine yarayacak şey, İngilizce'dir. Bunu mühendis bir abin olarak söylüyorum. Kesinlikle Türkçe kaynak çok az ve bu işte ilerledikçe ileri seviye konularda İngilizce'ye daha çok ihtiyacın oluyor. Ama emin ol İngilizce öğrenirsin, geliştirirsin sen yeter ki iste. Bir de tabiki İngilizce eğitim alabileceğin Boğaziçi, Koç, Bilkent, ODTÜ gibi iyi bir üniversiteye girmeye çalış derim, bu sana bir kaldıraç vazifesi görecek ve yurt dışı için de önünü açacaktır. Mezunlarına bakarsan anlarsın zaten.

İkinci bir konu; sakın dil karşılaştırması yapma, şu mu döver bu mu döver. En iyi dil diye bir şey yoktur. O an o projenin isterlerine göre en uygun dil vardır. Yani biz kimi projeyi Python'la kimisini Java'yla yazıyoruz mesela. Proje web projesi mi oyun mu, performans mı ön planda, ekip hangi teknolojilere hakim vs bir sürü parametre var teknoloji seçimi için. O yüzden öncelikle ilerlemek istediğin alanı belirlemeni öneririm, mesela oyun geliştiricisi mi olacaksın, web uygulaması mı geliştireceksin, mobil uygulama mı geliştirecekin, yoksa sistem/network yönetcisi mi olacaksın? Bunları bir cevaplaman gerek. Diyelim ki web alanını seçtin, sonra bu alanı araştırman gerek. Mesela ana olarak front-end ve back-end olarak ayrılıyor. Mobil aynı şekilde Android,iOS,Hybrid vb gibi alt dallara ayrılıyor. Böyle gidiyor bu iş. Gerçekten bu işi yapmak istiyorsan, bir süre sonra otomatik ilerleyecek her şey emin ol.

Son düzenleme:
Üniversitede yazılıma C ve C++ dilleri ile başlanıyor. Benimde temelim öyledir ve iyi ki öyle olmuş. Öncelikle iyi yazılımcılar ve işi bilenler haricindeki insanları dinleme derim. Türkiye'de herkes her şeyin uzmanı malum. Yazılımda en çok işine yarayacak şey, İngilizce'dir. Bunu mühendis bir abin olarak söylüyorum. Kesinlikle Türkçe kaynak çok az ve bu işte ilerledikçe ileri seviye konularda İngilizce'ye daha çok ihtiyacın oluyor. Ama emin ol İngilizce öğrenirsin, geliştirirsin sen yeter ki iste. Bir de tabiki İngilizce eğitim alabileceğin Boğaziçi, Koç, Bilkent, ODTÜ gibi iyi bir üniversiteye girmeye çalış derim, bu sana bir kaldıraç vazifesi görecek ve yurt dışı için de önünü açacaktır. Mezunlarına bakarsan anlarsın zaten.

İkinci bir konu; sakın dil karşılaştırması yapma, şu mu döver bu mu döver. En iyi dil diye bir şey yoktur. O an o projenin isterlerine göre en uygun dil vardır. Yani biz kimi projeyi Python'la kimisini Java'yla yazıyoruz mesela. Proje web projesi mi oyun mu, performans mı ön planda, ekip hangi teknolojilere hakim vs bir sürü parametre var teknoloji seçimi için. O yüzden öncelikle ilerlemek istediğin alanı belirlemeni öneririm, mesela oyun geliştiricisi mi olacaksın, web uygulaması mı geliştireceksin, mobil uygulama mı geliştirecekin, yoksa sistem/network yönetcisi mi olacaksın? Bunları bir cevaplaman gerek. Diyelim ki web alanını seçtin, sonra bu alanı araştırman gerek. Mesela ana olarak front-end ve back-end olarak ayrılıyor. Mobil aynı şekilde Android,iOS,Hybrid vb gibi alt dallara ayrılıyor. Böyle gidiyor bu iş. Gerçekten bu işi yapmak istiyorsan, bir süre sonra otomatik ilerleyecek her şey emin ol.
Abi şimdi ben yazılımla ilgili sadece konularda okuduklarımı biliyorum, üniversitede yazılım mühendisliğine sıfır bilgi ile gitsen bile her şeyi öğrenebilir miyim?

Abi şimdi ben yazılımla ilgili sadece konularda okuduklarımı biliyorum, üniversitede yazılım mühendisliğine sıfır bilgi ile gitsen bile her şeyi öğrenebilir miyim?

Her şeyden önce bu mesleği iyi araştırmanı öneririm. Yani ben gerçekten bu mesleği yapmak istiyor muyum ve ne için istiyorum? Eğer tek motivasyonun parası ve saygı duyulan bir meslek olmasıysa ilerde sıkılabilirsin. Çünkü aynen tıp gibi insanın özveriyle çalışması gereken ve sürekli öğrenmenin sürdüğü bir meslektir. Ama gerçekten bu alanda bir şeyler üretmenin, çalışmanın sana keyif vereceğini düşünüyorsan da hiç vazgeçme derim. Yazılım basit bir alan değil, bir mühendislik disiplinidir.

Üniversiteye gitmeden önce yazılımla ilgilenmek orada konuları daha rahat kavramana yardımcı olur tabiki ama üniversite sınavına çalışma otur yazılım çalış diyemem, bu olmamalı çünkü okuyacağın üniversitenin prestiji büyük ihtimal ilerde ilk çalışacağın şirketi belirleyecek önemli bir etiket olacaktır. O yüzden ara sıra Udemy gibi platformlarda temel algoritma ve yazılım kurslarına katıl, bol bol blog yazısı oku derim, boş zamanlarını öyle değerlendir. Pratik yapman, kendin denemen çok önemli. Mesela bir noktadan sonra otur bir kütüphane otomasyonu yazmaya ve sonra onu daha da iyileştirmeye çalış ama boş zamanlarında tabi.

Bir de bu işi alaylı ve okullu yapanların şartları çok farklı kardeşim. Bugün iyi bir üniversiteden İngilizce eğitim almış biri, bavulunu toplayıp Avrupa'da bir ülkeye taşınabiliyor, orada çalışabiliyor ama alaylı olan ve akademik eğitim almamış kişiler genelde daha düşük ücretlerle daha küçük ve orta ölçekli şirketlerde çalışıyorlar. Tam tersi örnekler var ama unutma istisnalar kaideyi bozmaz. Ben iyi üniversitede iyi eğitim almış insanlar için konuşuyorum. Örneğin bugün Aselsan'da, THY'de, Turkcell'de tek bir tane lise mezunu yazılımcı göremezsin, aksine yüksek lisans, doktora yapmış kişilerle karşılaşırsın. Tabi ki bunun prestij ve gelir bakımından bir farkı olacaktır. Türkiye'de üniversiteler arasında eğitim farkı da çok fazla, o yüzden iyi okullardan birine girmek önünü açacaktır. Yurtdışında çalışan Türk mühendislere bakarsan çoğu Türkiye'nin iyi okullarından mezun ve sağlam akademik eğitim almış insanlardır.
Önermiyorum Java iyidir Python'e son zamanlarda çok popüler ama popülerlik çok önem sarf etmez kodlama mantığını kavramak basitir sonraki diğer tüm diller 2, 3 hafta falan sürer JS size gerçekten çok şey Katar.

Ortalama zekaya sahip biri zaten bir dil biliyorsa başka bir dilin yazım kurallarını(syntax) kısa sürede öğrenir ama bu yazılım uzmanı olduğu anlamına gelmez. Yazılım bir mühendislik dalıdır. Baştan aşağı projesyonel bir yazılım projesinin sadece %30-40'lık bir kısmı kodlamadan/implementasyondan oluşur. Daha buzdağının altı var. Örneğin bir insanda analitik düşünme becerisi, algoritma kurma ve bunu uygulama yeteneği, tasarım desenleri gibi yazılım yöntemlerini yazdığı koda uygulama, daha temiz ve mantıklı kod yazma gibi özellikle yıllar içinde tecrübeyle kazanılır. Öyle birkaç haftada yazılımcı olunmuyor yani. Gelin vereyim bir kurumsal uygulamanın 800-900 sayfa dökümanını bakın o iş öyle kolay mı :) Yani yazılıma meraklı ve dilin temel kurallarını bilen insanlara hobbyist diyorum ben, hobi amaçlı amatör olarak uğraşmak başka, profesyonel olarak bu işi yapmak ve para kazanmak başka. Messi'de futbol oynuyor, TFF 3.Lig'deki X şahsı da, anlatabildim mi? Silivrispor'da bir futbol takımı, Barcelona da.

Son düzenleme:

Hocam ingilizce açısından bir problemim yok B2 Upperintermediate seviyesindeyim. Fakat nereden başlayacağımı bilemedim. Sanırım Uber ya da Yahoo tarzı uygulamalarda ilerlemek istiyorum. JS başlamalı mıyım? Eğer üniversitede yazılım kazanırsam oraya bir şey bilmeden gitmek istemiyorum da o yüzden soruyorum. Sınav sistemini de biliyorsun malum zor ve ben şuan işin ciddiyetini anlayamadım çalışma konusunda. Sınav değilde yazılıma odaklanayım da ileride işime yarasın kafasındayım. Sınava 2 senem kaldı ve kısa bir süre içinde çalışma gereğinin farkına varacağım. Konumuza dönecek olursak uygulama geliştirmek için nereden başlamalıyım hocam?
Teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı