Yazılıma nereden başlanır?

emregokhan000

Femtopat
Daha fazla  
10. sınıfım. Yazılım mühendisi olmak istiyorum ama aynı zamanda yazılım ilgimi çektiği için onunla uğraşmak istiyorum. Daha çok oyun yapmak ilgimi çekiyor. Nereden ve hangi dille başlamalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
10. sınıfım. Yazılım mühendisi olmak istiyorum ama aynı zamanda yazılım ilgimi çektiği için onunla uğraşmak istiyorum. Daha çok oyun yapmak ilgimi çekiyor. Nereden ve hangi dille başlamalıyım?
Yazılıma Python ve Javadan başlayabilirsin sonra onlarda kendini geliştirdikten sonra HTML,CSS gibi web tabanlı programlar ve Scriptler yapabilirsin ve daha bir çok şey tabi Oyunda yapılır

NOT: Sadece Python öğrenmen yetmez Oyun Motorlarınıda Öğrenmen lazım kanka Örnek Görsel Kodlama gibi

Coding Games and Programming Challenges to Code Better bu sitede kendini geliştir hiç kimse tutamaz seni

Her şeyden önce, “Python, Javascript, C#” popüler dillermiş. O yüzden onu öğrenmeliyim”. Bunun yerine “ben hangi platforma geliştirme yapmak istiyorum?” sorusunu kendinize sorun. Mesela C++ popüler bir dil olmasına rağmen ben başlangıç için önermiyorum.

Örnegin:
  • Ben mobil uygulama geliştirmek istiyorum. Android platformunda geliştirme için Java, IOS platformu için Swift öğrenmeliyim ve ya ikisine aynı anda geliştirmek istiyorsam cross çözümler için Javascript öğrenmeliyim.
  • Ben website geliştirmek istiyorum. HTML, CSS, Javascript öğrenmeliyim.
  • Ben Windows 10 uygulaması geliştirmek istiyorum. C# öğrenmeliyimöğrenmeliyim. Bunun gibi kendinize bir alan oluştrmalı ve o yönde yürümelisiniz.

Yazılım dediğimiz alan bir derya deniz. Öncelikle kafanda yapmak istediklerinle bir fikir yürüt. Sonra da bu fikirleri yavaş yavaş hayata geçir.

Paralı eğitimlerden faydalanmak isterseniz Udemy, coursera, üniversiteler veya şirketler'in verdiği kurslara katılabilirsiniz. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz kurslar arıyorsanız YouTube ve Udemy'deki "ücretsiz" filtrelemesindeki kurslardan yararlanın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu sınava keşke girseydin. Ben eski mezunuyum çoğu yazılım dilini öğretiyorlar.

36 Aylık bir ücretsiz eğitim oluyor.

Bu sınava keşke girseydin. Ben eski mezunuyum çoğu yazılım dilini öğretiyorlar.

36 Aylık bir ücretsiz eğitim oluyor.
Kaliteli mi hocam? Birisinden duymuştum. İyi hocalar olsa bile genel olarak o kadar iyi değil diyordu.
Evde kendin de öğrenebilirsin diyordu.

Bu konuları hep görüyorum, okuyorum ama hiç cevap vermemiştim. Her zaman girdiğimde herkes aynı şeyleri ya da benzer şeyleri söylüyor, söylemek durumunda kalıyor.

Mesela bu konunun sahibinden örnek vereyim, yazılıma nerden başlanır diye soruyorsunuz bir sıkıntı yok ama oyun yapmak ilgimi çekiyor demişsiniz. Ne biliyorsunuz da mesela bu alanı düşündünüz, zaten bir şeyler biliyosanız nereden başlanır diye de sormazsınız.

Birileri de çıkıp demiyor ki İngilizcen ne durumda, şu an ona önem ver. C ile başla ve en derinlerine kadar öğrenmeye çalış, analitik zekan-problem çözme yetin iyice gelişsin, sonra istediğin alan(lar)ı daha iyi anlayabilirsin. En basitinden Ubuntu yükle, oradan çalış, terminali vb. öğrenmeye çalış...

Kaliteli mi hocam? Birisinden duymuştum. İyi hocalar olsa bile genel olarak o kadar iyi değil diyordu.
Evde kendin de öğrenebilirsin diyordu.
Evde istersen tabi ki öğrenirsin. Ama teknofest vb. yerlerde ayrıcalıkların oluyor. Mentor desteği veriyorlar. Bir sorun olursa sorabiliyorsun mezun olduktan sonra ise hala bazı etkinlikler devam ediyor. Oradaki bilgisayar rasperry vb. şeyleri kullanıyorsun. Robot , uygulama yapma yarışmaları oluyor.

36 aylık eğitim programına dâhil olmaya hak kazanan öğrenciler; “Tasarım ve Üretim”, “Robotik ve Kodlama”, “Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti”, “İleri Robotik”, “Siber Güvenlik”, “Enerji Teknolojileri”, “Havacılık ve Uzay Teknolojileri”, “Yazılım Teknolojileri”, “Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji”, “Mobil Uygulama” ve “Yapay Zeka”

1660826267778.png

Yeni konular

Geri
Yukarı