Yazılıma nereden başlanır?

hocam yapay zekayı python ile de yapabilirsiniz

python dillerin anasıdır ve öğrenmesi de kolaydır. üstelik çok çeşitli işler yapabilirsiniz. oyundan makine öğrenmesine, yapay zekadan UI yapmaya kadar her şeyi içinde barındırır.

NOT: MODERATÖR EKİBİ SON MESAJIM YÜZÜNDEN UYARI ATMIŞ NEDENİ NEDİR?

bunu neden uyarıladınız yaa

katılmıyorum

sen neden dislike atıyosun herkey bağırıyo python öğrenin diye
MacOS adam yorumlarıma ifade falan bırakma. sizin yüzünüzden uyarı puanı yedim!!

Hocam yapay zekayı Python ile de yapabilirsiniz.

Python dillerin anasıdır ve öğrenmesi de kolaydır. Üstelik çok çeşitli işler yapabilirsiniz. Oyundan makine öğrenmesine, yapay zekadan UI yapmaya kadar her şeyi içinde barındırır.

not: Moderatör ekibi son mesajım yüzünden uyarı atmış nedeni nedir?

Bunu neden uyarıladınız yahu.

Katılmıyorum.

Sen neden dislike atıyosun herkey bağırıyor Python öğrenin diye.

Hocam attığınız cevapları neye dayanarak yazdınız? Yazılım ile ilgili ne düzeydesiniz? Ya da Türkçede ne düzeydesiniz? Zaten yapay zeka yapmayacaksa Python mantıksız olur demişim. Ayrıca Python dillerin anası değildir, dillerin anasını arıyorsanız makine diline, Assembly diline ve C++'a bakabilirsiniz. Ve Python ile her şeyi yaparsınız evet ama verimli olmaz ona bakarsanız C++'ya da C# ile de yazdıklarınızı yaparsanız hatta Java ile de yaparsınız, burada mevzu ne kadar verimli olduğudur mesela pygame ile yapılmış bir oyun ile Unreal Engine kullanılarak yapılmış bir oyun ne kadar farklı olur bir düşünün ya da Python ile yapılmış bir Android uygulama ile Android Studio'dan Kotlin ile yapılmış bir Android uygulama arasında ne kadar fark olur. Arkadaş Python ile bir oyun yapar ama kendini bu alanda geliştirmek istiyorsa daha profesyonel motorlar kullanmalı bu yüzden çok işine yaramaz ayrıca evet dislike attım çünkü başlamalısınız demek işin doğrusu bu, böyle yapmak zorundasınız gibi hissettiriyor.

Yazılıma (Roman yazmak ta olabilir) ilk adım, bir şeyler yazarak atılır.

Programlamaya (doğru terim) ilk adım, ilk kodlarını yazarsın ve çalıştırırsın, başlamış olursun. Gerisi bir şekilde gelir.

İlk kodlarımızı yazalım o zaman.

Notdefteri'ni açalım ve ilk kodlarımızı yazalım.

Bash:
@ECHO OFF
ECHO "Permatik adamdır"
PAUSE

Şimdi Dosya sekmesinden "Farklı Kaydet" seçiyoruz,
Kayıt türü cetvelinden "Tüm dosyalar" seçiyoruz.
Dosya adı cetvelindeki "Yeni Metin Belgesi" yazısını siliyoruz ve yerine "Permatik.bat" yazıyoruz.
Dosya yolu yazan cetvel'den kayıt etmek istediğimiz dizini seçiyoruz, örnek olarak "Belgeler" olabilir.
En son olarak ta en altta "Kaydet" butonuna tıklıyoruz.

Yeni dosyamızı kaydettiğimiz dizinde (örnek olarak "Belgeler" de) buluyoruz ve üzerine çift tıklıyoruz.

Çalışmaz sa, bir şeyi yanlış yaptık.

Varsa bir yanlışımız, o zaman "Notdefteri"ni tekrar açıyoruz ve yne "Dosya" sekmesinden, bu sefer "Aç..." seçiyoruz ve yine dizin yolunu bulup en alttan Kayıt türü cetvelni yine "Tüm dosyalar" olarak seçip, tüm dosyaları görebiliyoruz. Ve son kaydettiğimiz "Permatik" dosyasını seçiyoruz. (.bat uzantısı varsayılan olarak gizli kalır ama dosya gerçek adı "Permatik.bat"tır)

Ve dosyamızdaki hatayı bulup, düzeltiyoruz ve yeniden Doaya sekmesinden (bu sefer) "Kaydet" seçerek kayıt ediyoruz ve yeniden çalıştırıyoruz.

Programlama bu şekilde işliyor. Buna yazılım geliştirme deniyor. (Bir de farklı bir tür olarak programlanabilir cihazların (Kartların) programlaması var)

Yazılıma (roman yazmak ta olabilir) ilk adım, bir şeyler yazarak atılır.

Programlamaya (doğru terim) ilk adım, ilk kodlarını yazarsın ve çalıştırırsın, başlamış olursun. Gerisi bir şekilde gelir.

İlk kodlarımızı yazalım o zaman.

Notdefteri'ni açalım ve ilk kodlarımızı yazalım.

Bash:
@ECHO OFF.
ECHO "Permatik adamdır"
PAUSE

Şimdi dosya sekmesinden "farklı kaydet" seçiyoruz,
Kayıt türü cetvelinden "tüm dosyalar" seçiyoruz.
Dosya adı cetvelindeki "yeni metin belgesi" yazısını siliyoruz ve yerine "Permatik.bat" yazıyoruz.
Dosya yolu yazan Cetvel'den kayıt etmek istediğimiz dizini seçiyoruz, örnek olarak "belgeler" olabilir.
En son olarak da en altta "kaydet" butonuna tıklıyoruz.

Yeni dosyamızı kaydettiğimiz dizinde (örnek olarak "belgeler" de) buluyoruz ve üzerine çift tıklıyoruz.

Çalışmaz sa, bir şeyi yanlış yaptık.

Varsa bir yanlışımız, o zaman "notdefteri"ni tekrar açıyoruz ve yne "dosya" sekmesinden, bu sefer "aç..." seçiyoruz ve yine dizin yolunu bulup en alttan kayıt türü cetvelni yine "tüm dosyalar" olarak seçip, tüm dosyaları görebiliyoruz. Ve son kaydettiğimiz "permatik" dosyasını seçiyoruz. (.bat uzantısı varsayılan olarak gizli kalır ama dosya gerçek adı "Permatik.bat"tır)

Ve dosyamızdaki hatayı bulup, düzeltiyoruz ve yeniden doaya sekmesinden (bu sefer) "kaydet" seçerek kayıt ediyoruz ve yeniden çalıştırıyoruz.

Programlama bu şekilde işliyor. Buna yazılım geliştirme deniyor. (bir de farklı bir tür olarak programlanabilir cihazların (kartların) programlaması var)

Hocam attığınız cevapları neye dayanarak yazdınız? Yazılım ile ilgili ne düzeydesiniz? Ya da Türkçede ne düzeydesiniz? Zaten yapay zeka yapmayacaksa Python mantıksız olur demişim. Ayrıca Python dillerin anası değildir, dillerin anasını arıyorsanız makine diline, Assembly diline ve C++'a bakabilirsiniz. Ve Python ile her şeyi yaparsınız evet ama verimli olmaz ona bakarsanız C++'ya da C# ile de yazdıklarınızı yaparsanız hatta Java ile de yaparsınız, burada mevzu ne kadar verimli olduğudur mesela pygame ile yapılmış bir oyun ile Unreal Engine kullanılarak yapılmış bir oyun ne kadar farklı olur bir düşünün ya da Python ile yapılmış bir Android uygulama ile Android Studio'dan Kotlin ile yapılmış bir Android uygulama arasında ne kadar fark olur. Arkadaş Python ile bir oyun yapar ama kendini bu alanda geliştirmek istiyorsa daha profesyonel motorlar kullanmalı bu yüzden çok işine yaramaz ayrıca evet dislike attım çünkü başlamalısınız demek işin doğrusu bu, böyle yapmak zorundasınız gibi hissettiriyor.

Hocalarım selam...

Ben C++ üzerinden öğrenmeye başlamış bulunmaktayım. Python ne kadar kolay bir dil olsa da bana göre değildir. Burada kavga etmenize gerek duymuyorum.

Yazılıma nasıl başlanır? Adlı konu şu dakikadan itibaren kapanmıştır.

İyi günler...

Geri
Yukarı