Yazılıma Nereden Başlanmalı?

• Konuyu başlatan Gerek
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 2B
C/C++/Python, bunların dillerini öğrenerek başlayabilirsin.
Şu an Python ile biraz ilgileniyorum.
Unity + C# senin işini görür. Unity derslerine bakarsan ikisini bir arada bir yere kadar öğrenebilirsin :)
C# ile Unity yardımıyla oyun yapılabilir
C++ ile
kat ve kat daha iyi yapılır ama C++ 1 tık daha zor C++ için ise Unreal Engine ve Godot var ve C++ ile hiçbir oyun motoru olmadan grafik kütüphaneleri ile de yapabilirsin.
O zaman bu C dilleri ve Unity’i mi öğreneyim? Bunları öğrenmem için tavsiye edeceğiniz yerler var mıdır?(kanal,

Bir de if/else şeyleri nedir?

Çok basit oyunlar için kodsuz oyun yapabileceğiniz programları kullanabilirsiniz. Diğeri ise Unity oyun motoru ve C# programlama dili öğrenerek de oyun geliştirebilirsiniz. Unitynin sunduğu ve store'unda diğer kullanıcıların sunduğu ücretsiz paketleri var(örn hazır ev modeli ve ya adam modeli gibi). Unityden önce programlama dili, algoritması ve mantığı hakkında temel bilgiler edinmeniz gerek. Tavsiyem programlama dili ve algoritmalara python programlama dili ile giriş yapın. Temel bilgileri öğrendikten sonra C#a geçiş yapabilirsiniz. Bu iki dil bir-birine çok benziyor ama C# biraz daha karışık ola biliyor. Python dersi için Mustafa Murat Coşkunun Youtubedakı python videolarını önerebilirim.

Basit oyunlar yapmak istiyorum (Hiç değilse düzgünce öğrendikten sonra kendimi denemek istiyorum.), hangi dili öğrenmeliyim? Ne indirmeliyim ve çalışmalarımı nereden yapmalıyım, tabii ki nereden öğrenmeliyim? Temel bazı bilgileri de anlatabilir misiniz? 2D bir oyun yapmak için örneğin nereden başlanılmalı?
algoritma sonra blok tabanlı kodlama sonra python c javascript diye gidebilirsin

Daha önceki yazılarımın çoğunda C'den başlamasını söylemiştim kişinin, fakat fikrimi değiştirdim. Programlamaya dil öğrenerek değil önce programlama mantığını, algorithms and data structures kavramlarına aşina olmadan programlamaya başlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Adam şirkette Lead Developer olarak çalışıyor bak "Lead Developer" (araştır). Daha binary search, bubble sort, merge sort falan hiç bir şey bilmiyor adam lead developer olarak girmiş nasıl girdiyse artık. Önce kendinize bir öğretmen bulun, tanınan ve çok öğrencisi olan biri olsun mümkünse. Offline ve Online olarak bulmanız farketmiyor bir hoca bulun, youtube kanalı olabilir özel ders veren biri olabilir bulduktan sonra o hoca ne ile öğretmeyi tercih ediyorsa o dili öğrenin. Zaten eğer hoca gerçekten bilen biriyse bu işleri siz programlama dillerinin çoğuna çok rahat alışırsınız programlama mantığını öğrendikten sonra.

Kitap olarak: Structure and Interpretation of Computer Programs

İngilizcem 0 ama çok hevesim var başlamak istiyorum diyorsanız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üsttekinin ingilizcesi (şahsımın ilerlediği): Introduction To Algorithms by Thomas H. Cormen Charles E. Leiserson

Son düzenleme:
Şu an Python ile biraz ilgileniyorum.

O zaman bu C dilleri ve Unity'i mi öğreneyim? Bunları öğrenmem için tavsiye edeceğiniz yerler var mıdır?(kanal,

Bir de if/else şeyleri nedir?

Evet C dillerine bakabilirsiniz. Ama C# mı yoksa C++ seçiceğinize göre değişir.C# ise Unity'i indirip kendi sitesindeki anlatımlara bakabilirsiniz.C++ ise ilk temeli öğrenmek iyi olur. Sonrasında oyun motoru ile yapacaksanız Unreal Engine veya Godot ama dersiniz ki ben oyunu Full kendim yapacağım sfml kütüphanesini öğren.

Daha önceki yazılarımın çoğunda C'den başlamasını söylemiştim kişinin, fakat fikrimi değiştirdim. Programlamaya dil öğrenerek değil önce programlama mantığını, algorithms and data structures kavramlarına aşina olmadan programlamaya başlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Adam şirkette Lead Developer olarak çalışıyor bak "Lead Developer" (araştır). Daha binary search, bubble sort, merge sort falan hiç bir şey bilmiyor adam lead developer olarak girmiş nasıl girdiyse artık. Önce kendinize bir öğretmen bulun, tanınan ve çok öğrencisi olan biri olsun mümkünse. Offline ve Online olarak bulmanız farketmiyor bir hoca bulun, youtube kanalı olabilir özel ders veren biri olabilir bulduktan sonra o hoca ne ile öğretmeyi tercih ediyorsa o dili öğrenin. Zaten eğer hoca gerçekten bilen biriyse bu işleri siz programlama dillerinin çoğuna çok rahat alışırsınız programlama mantığını öğrendikten sonra.
Adam zaten yeni başlyor, keşke bu kadar ingilizce terim kullanmasaydınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı