Yazılıma yeni başlamak

Limonkafa

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben belirttiğim gibi 10. sınıf yani lise 2. sınıf ve yazılım hakkında fazla bir şey bilmeyen birisiyim. Etrafımızdaki makinelere baktığımızda "Acaba bunlar nasıl çalışıyor?" gibisinden sorular sorup merak eden ve aklımca kurcalayan bir insanım. İleride meslek seçimi olarak yazılım mühendisliği seçmeyi düşünüyorum çünkü karakteristik özelliğime çok uyduğunu düşünmekteyim. Ama kafamda tonlarca soru var. Mesela hangi programlama dilini seçmeliyim? Daha önceden merakımdan dolayı YouTube üzerinden Java dersleri izleyip Eclipse adlı program aracılığı ile uyguluyordum. Mesela Java dilini öğrenirken bu dilin birden fazla çeşidi mi var ? Mesela Java 8 çıktığı zaman bunun Normal Java diliyle bir ilgisi var mıdır yoksa Java 8 bu Java dilini kullanarak mı geliştiriliyor? Java Script tam olarak nedir? Java dili ile yazdığım kodları nasıl uygulamaya geçiririm? Ve en merak ettiğim ise Java veya herhangi bir programlama dili ile bir uygulama geliştirirken önce çalışması için kodları yazıp sonra bir de üstüne görsel görünüm mü kodluyoruz? Bu sorulara cevap verirseniz sevinirim. Bu işlerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Okulda öğreneceğin dil büyük ihtimalle C# olacaktır.
C# gelişmiş ve üst düzey bir programlama dilidir. Aklına gelen birçok şeyi yapmana olanak sağlar.
Başlangıç olarak iyi bir programlama dilidir.
C aslında geniş kapsamlı bir dil herhangi bir C dili öğrenirsen diğer C dillerine geçişin kolay olur.
Başka bir C diline örnek C++ veya C gösterebiliriz.

Tabi her programlama dilinin hitap ettiği alanlar farklı, C# daha çok görsel uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Uygulamaların türleri var tabii Form, Konsol gibi vb.

Siz ilk etapta Konsol yani cmd ekranından göreceksinizdir, önünüzdeki yıl Form göreceksiniz.
Görsel dizayn için evet kod yazmak gerekiyor ama her kontrorün kendine özel kodları var bunlar zaman kaybı, kimse onları aklında tutatamaz. Araç Kutusu yardımıyla hazır kodları yazılmış kontrolleri Form ekranına sürükle bırak yaparak ekliyorsun. O kontrolün olayına örnek veriyorum tıklanmasına ne yapacağını söylüyorsun. Bunun gibi. C# hakkınıda bir öngörüşün olsun diye buraya iki sayıyı toplattırma koyuyorum. Konsol örneği.

C#:
//Çift Slaş açıklama satırı demek program bu satırları görmez.
/*
Bu da açıldığı yerden kapandığı yere kadar giden açıklama satırı.
*/

int sayi1, sayi2, sonuc; //int değişkenlerimiz, int değişkeni sayı alır ancak virgüllü alamaz virgül için double kullanırız.
                         //değişkenlerin birsürü türü vardır, hepsi farklıdır.
Console.Write("1.Sayı: "); //Ekrana 1.Sayı: yazdırdı. Yazdığımızda yanına yazacak. WriteLine olsaydı altına yazardı.
sayi1 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine()); //sayi1 değişkenime girilen değeri int türüne çevirerek aldım. 32 yazdım bu boyutudur, 16 ve 64 de var.
Console.Write("2.Sayı: "); //2.sayı için aynı işlemleri yapıyorum.
sayi2 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
sonuc = sayi1 + sayi2; //Sonuc değişkenime iki değişkenin değerlerinin toplamını atıyorum.
Console.Clear(); //Konsol ekranını temizliyorum. Şuan boş.
Console.WriteLine("İşlemin sonucu: " + sonuc); //Sonucu ekrana yazdırdım.
Console.ReakKey();
//Bunu koymazsak konsol ekranı sonucu gösterir ve kapanır, bu okadar hızlı olur ki göremeyiz.
//Son işlemden sonra kapanmasını istemiyorsan bunu koyuyoruz.

//İki sayıyı toplattık, bu kadar. Basit bir örnekti.
Yazılım Mühendisliği (Özellikle yapay zeka) geleceği en yüksek mesleklerden biri iyi bir seçim yapmışsın yani.
Yabancı dil olarak ingilizce'yi ana dilin kadar iyi bileceksin onun yanına sana 2. Bir dil olarak Çince, Japonca veya Almanca öneririm ama önceliğin Çince olsun.
Java konusunu bilemiyorum bilgili kişiler cevap verir ama daha başlamadıysan tavsiyem C++ öğren Java da kalitelidir fakat genelde C++ tercih edilir. Onun yanına da (oyunun platformuna göre) OpenGL veya DirectX öğrenebilirsin fakat önce Yazılımın hangi bölümünü seçeceksin onu bi karara bağla.

Okulda öğreneceğin dil büyük ihtimalle C# olacaktır.
C# gelişmiş ve üst düzey bir programlama dilidir. Aklına gelen birçok şeyi yapmana olanak sağlar.
Başlangıç olarak iyi bir programlama dilidir.
C aslında geniş kapsamlı bir dil herhangi bir C dili öğrenirsen diğer C dillerine geçişin kolay olur.
Başka bir C diline örnek C++ veya C gösterebiliriz.

Tabi her programlama dilinin hitap ettiği alanlar farklı, C# daha çok görsel uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Uygulamaların türleri var tabii Form, Konsol gibi vb.

Siz ilk etapta Konsol yani cmd ekranından göreceksinizdir, önünüzdeki yıl Form göreceksiniz.
Görsel dizayn için evet kod yazmak gerekiyor ama her kontrorün kendine özel kodları var bunlar zaman kaybı, kimse onları aklında tutatamaz. Araç Kutusu yardımıyla hazır kodları yazılmış kontrolleri Form ekranına sürükle bırak yaparak ekliyorsun. O kontrolün olayına örnek veriyorum tıklanmasına ne yapacağını söylüyorsun. Bunun gibi. C# hakkınıda bir öngörüşün olsun diye buraya iki sayıyı toplattırma koyuyorum. Konsol örneği.

C#:
//Çift Slaş açıklama satırı demek program bu satırları görmez.
/*
Bu da açıldığı yerden kapandığı yere kadar giden açıklama satırı.
*/

int sayi1, sayi2, sonuc; //int değişkenlerimiz, int değişkeni sayı alır ancak virgüllü alamaz virgül için double kullanırız.
                         //değişkenlerin birsürü türü vardır, hepsi farklıdır.
Console.Write("1.Sayı: "); //Ekrana 1.Sayı: yazdırdı. Yazdığımızda yanına yazacak. WriteLine olsaydı altına yazardı.
sayi1 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine()); //sayi1 değişkenime girilen değeri int türüne çevirerek aldım. 32 yazdım bu boyutudur, 16 ve 64 de var.
Console.Write("2.Sayı: "); //2.sayı için aynı işlemleri yapıyorum.
sayi2 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
sonuc = sayi1 + sayi2; //Sonuc değişkenime iki değişkenin değerlerinin toplamını atıyorum.
Console.Clear(); //Konsol ekranını temizliyorum. Şuan boş.
Console.WriteLine("İşlemin sonucu: " + sonuc); //Sonucu ekrana yazdırdım.
Console.ReakKey();
//Bunu koymazsak konsol ekranı sonucu gösterir ve kapanır, bu okadar hızlı olur ki göremeyiz.
//Son işlemden sonra kapanmasını istemiyorsan bunu koyuyoruz.

//İki sayıyı toplattık, bu kadar. Basit bir örnekti.

Çözüm
Merhabalar, ben belirttiğim gibi 10. sınıf yani lise 2. sınıf ve yazılım hakkında fazla bir şey bilmeyen birisiyim. Etrafımızdaki makinelere baktığımızda "Acaba bunlar nasıl çalışıyor?" gibisinden sorular sorup merak eden ve aklımca kurcalayan bir insanım. İleride meslek seçimi olarak yazılım mühendisliği seçmeyi düşünüyorum çünkü karakteristik özelliğime çok uyduğunu düşünmekteyim. Ama kafamda tonlarca soru var. Mesela hangi programlama dilini seçmeliyim? Daha önceden merakımdan dolayı YouTube üzerinden Java dersleri izleyip Eclipse adlı program aracılığı ile uyguluyordum. Mesela Java dilini öğrenirken bu dilin birden fazla çeşidi mi var ? Mesela Java 8 çıktığı zaman bunun Normal Java diliyle bir ilgisi var mıdır yoksa Java 8 bu Java dilini kullanarak mı geliştiriliyor? Java Script tam olarak nedir? Java dili ile yazdığım kodları nasıl uygulamaya geçiririm? Ve en merak ettiğim ise Java veya herhangi bir programlama dili ile bir uygulama geliştirirken önce çalışması için kodları yazıp sonra bir de üstüne görsel görünüm mü kodluyoruz? Bu sorulara cevap verirseniz sevinirim. Bu işlerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Ne öğreneceğine karar verme konusunda araştırma yapmakla zaman kaybetme. Hemen bilgisayarına Visual Studio yükle, C# Colsol ile "Merhaba Dünya" programıyla başlayıp, internette rahatlıkla bulacağın örnekleri çalış. Evet yapacağın şey çok basit. İnternete ki program örneklerine bakıp, aynısını visual studio çalışma sayfana aktaracaksın.

Console.WriteLine("Merhaba Dünya");
Console.Read();

Bu satırları yazarak ilk rogramını yazdın. "Merhaba Dünya" yazısı hariç başka hiçbirşeyi bilmiyorsun bu kod satırlarındaki. Hemen bu komutların ne olduğuna bak. Console.Writline nedir, (); nedir " nedir?

8 senedir Java developer olarak calisiyorum.
Sorularina cevap vereyim.
Java 8 , Java 7 nin uzerine eklemeler yapilarak piyasaya surulur. Farkli versiyonlari var, SE , EE gibi. JRE ve JDK gibi. Bunlarin temelde farki, hangi class ve gereksinimleri icerdikleri. JavaScript in java ile bir ilgisi yok. Isim benzerligi.

Gorsellik konusuna gelince de, buna UI denir ve aslinda programlama degil, dizayn problemidir. Genelde biz programmer lar o kisim ile ilgilenmeyiz, birileri dizayn eder, biz o dizayna programin mantigini isleriz. Ornegin surada bir buton olacak ve basinca X olacak denir, sen de o X i programlarsin. Eger tek basina uygulama gelistiriyorsan o is de sana duser elbette.

Ayrica her programin gorsellik tasimasina gerek yok. Ornegin sen birine SMS attiginda bir suru muhendisin yazdigi kodlar calisiyor fakat gorsellik yok.

Java ile IOS haric istedigin isletim sistemine istedigin tarzda uygulamayi gelistirebilirsin. Mobil, web, oyun , konsol vs.

Arkadaşlar konuya az çok değinmişler ancak bir yazılım dili öğrenmenin en temel yolu algoritma mantığını ile başlar eğer kendini şimdiden geliştirmek istiyorsan Algoritma mantığını ve akış diyagramını tam olarak kavrarsan bir dili öğrenmen çalışmana bağlı olarak max 2 bilemedin 3 ay olacaktır.

Ben meslek lisesi bilgisayar (yazılım) bölümü mezunuyum, biz kara tahtada yazılım derslerini görürdük. Hoca soruyu sorar, bu işi yapacak programı yazın derdi. Bizlerde defterlerimize yazar hocaya gösterirdik, doğru cevabı sonra hocamız tahtaya yazardı.

Üniversite de ise, yazılım dersleri 2 aşamalıydı. Teorik kısmı derslikte , pratik kısmı ise labaratuar'larda gerçekleştirilir. Diyeceğim şu ki, bilgisayar başına oturup hadi ben şu kodu yazayım diyerek bu iş tam anlamıyla öğrenilmez. Diğer arkadaşlarında dediği gibi, önce bilgisayar gibi düşünmeyi öğrenmek gerekiyor.

Hani soruyorsunuz ya hangi dili öğrenmeliyim diye, yabancı dilden farkı yok. Ne söyleyeceğini, ne anlatacağını bilirsen dilleri öğrenmen de o kadar kolay olur. Diğer türlü neresinden başlasam, neyi ne kadar öğrensem diye bocalar durursun.

Ne yapmam konusunda az çok bir fikir sahibi oldum. Sanırım C dillerinden biriyle başlayacağım madem ki diğer C'lere geçmek kolay olacaksa. Java ile ilgili sorularım da kalmadı. Hepinize tek tek teşekkür ederim 😊
Açıkçası başlangıç için C ağır olur. Evet güçlü bir programlama dilidir ama dikkat et ki seni programlamadan soğutmasın. Bana sorarsan Python ile başla derim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı