Yazılımcı olarak nasıl gelişilebilir?

Hocam C# nasıl ögrendiniz?

Hocam C# nasıl ögrendiniz.

Hocam C# nasıl ögrendiniz.

Okulda gördüğüm kadarıyla ve şu anki bilgim ile okulda gösterileni düşününce hiçbir şey göstermemişler veri tiplerini anlatmışlar butona bas veri gelsin yapmışlar bir tek.

Hocam bizde de aynı hoca Apache'yi acıyor bir şeyler anlatıyor da anlayan yok doğru düzgün.

Aslında dediğim gibi kendi kendine proje geliştirerek bu işi bence öğrenirsin benim tanıdığım iyi yazılımcılar kafayı kırıp bunu yaparak o seviyeye gelmişler aynı anda 4 dili falan iyi yazan çok iyi bir abim var mesela bence gitmek istediğin yönü belirle web'mi masaüstü'mü mobil'mi sonra o dil ile proje geliştirmeye çalış gerekirse yapay zeka kullan kodu yazdıkça aşina olacaksın zaten.

Aslında dediğim gibi kendi kendine proje geliştirerek bu işi bence öğrenirsin benim tanıdığım iyi yazılımcılar kafayı kırıp bunu yaparak o seviyeye gelmişler aynı anda 4 dili falan iyi yazan çok iyi bir abim var mesela bence gitmek istediğin yönü belirle web'mi masaüstü'mü mobil'mi sonra o dil ile proje geliştirmeye çalış gerekirse yapay zeka kullan kodu yazdıkça aşina olacaksın zaten.
Anladım çok teşekkür ederim hocam yardımcı olduğun için 🙏👍

Dostlar öncelikle selam. Şu an 18 yaşındayım, özel bir üniversitede öğrenim görüyorum. Sene sonu devlete geçmeyi hedefliyorum. Yönetim bilişim sistemleri öğrencisiyim. Şu ana kadar sürekli bilgisayarda oyunlar oynayıp zaman geçirirdim. Artık bilgisayarı hayatımın merkezine alarak hayatı kazanmayı hedefledim. Sıfırdan yazılım kursları gördükten sonra belli bir seviyeden nasıl daha başlangıç veya orta seviye yazılımcı olabilirim? Eğer bu işten anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim. Uzun uzun konuşmak istiyorum.
Kendini alanlarla sinirlama. Evet, para kazanmak istedigin mutlu oldugun alani diger alanlara nazaran daha iyi bil, ancak her alanda bir bilgi birikimin olsun. Ayrica, bir dil ogrenmekten ziyade algoritmanizi gelistirmeye odaklanin. Bir algoritmayi anlarsaniz onun kodunu cok rahat yazarsiniz. Bunlar disinda tavsiye edebilecegim sey surekli bir seyler uretin ureterek ogrenin ureterek deneyimlenin bu sizi diger insanlara nazaran on plana cikaracaktir cunku onlar 1 urun yaptiysa siz 5-10 urun yapmis olabilirsiniz

Dostlar öncelikle selam. Şu an 18 yaşındayım, özel bir üniversitede öğrenim görüyorum. Sene sonu devlete geçmeyi hedefliyorum. Yönetim bilişim sistemleri öğrencisiyim. Şu ana kadar sürekli bilgisayarda oyunlar oynayıp zaman geçirirdim. Artık bilgisayarı hayatımın merkezine alarak hayatı kazanmayı hedefledim. Sıfırdan yazılım kursları gördükten sonra belli bir seviyeden nasıl daha başlangıç veya orta seviye yazılımcı olabilirim? Eğer bu işten anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim. Uzun uzun konuşmak istiyorum.
Dostum merhaba, öncelikle bu alanda merakının olması ve kendini geliştirme isteğinden dolayı tebrik ederim. Ben Elektrik ve Elektronik Müh. mezunuyum ve yazılım ile aktif iş hayatımda uğraşıyorum o yüzden yaptıklarım ile ilgili bilgi vermek ve birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

Aktif olarak otomasyon yazılımı, mikrodenetleyici programlama ve donanım tasarımı ile uğraşıyorum. SCL ya da ST olarak adlandırılan dili kullanıyorum temelinde C# var bu dilin. Arduino gibi kartları kullanırken C++, C dillerini kullanıyordum. Bu dilleri öğrenirken udemy, youtube, btk gibi kaynaklardan öğrenmeye çalıştım.

Şimdi sana tavsiye ettiklerim kısmına geçeyim. Biz yazılımcıların pek çok alanda faaliyeti bulunmakta bunlara örnek verecek olursam;
-Web tasarımı
-Oyun geliştirme
-Gömülü sistemler
-Mobil uygulama geliştirme
-Siber güvenlik
-Yapay zeka
- Veri yönetimi ve depolama
gibi alanlarda çalışıyoruz öncelikle sen hangi faaliyet alanında uzmanlaşmak ve kendini geliştirmek istediğine karar vermen gerekiyor. Buna karar verdikten sonra bir yazılımcının en sağlamlaştırması gereken yönü Algoritma kurabilme ve geliştirebilme olması lazım. Yazılım diiline gelecek olursam temel yazılım fonksiyonları olan karar ve döngü yapılarının çalışma mantığını anladıktan sonra örnek olarak IF, ELSE, FOR vb yapılarının mantığını anladıktan sonra dil öğrenme konusunda çok büyük bir problem yaşamazsın. Dillerin temel çalışma yapısı birbirine benzerdir. Sadece isim noktalama gibi durumları değişir bunlarıda birkaç video serisi izleyerek hızlı bir şekilde anlayabilirsin. Ama yine özellikle Algoritma kısmının altını çizeceğim kesinlikle kendini algoritma kurma ve geliştirme kısmında ilerletmen gerekiyor. Eğitim konusuna gelecek olursam sertifika benim için önemli CV doldururken görünsün diyorsan udemyde çeşitli güzel eğitimler var. Fakat bu konuda en zengin içerik ciddi anlamda youtube da oldukça fazla bulunuyor ve ücretsiz olarak yararlanabilirsin. BTK'da her eğitim ciddi anlamda katkı sağlamıyor ama hem ücretsiz hem sertifika alabiliyorsun sınav sonucunda btk'ya da bak derim. Yukarıda bahsettiğim faaliyet alanlarını kesinlikle araştırmanı tavsiye ederim. Karar verdikten sonra yine üzerine konuşabiliriz.

Kendini alanlarla sinirlama. Evet, para kazanmak istedigin mutlu oldugun alani diger alanlara nazaran daha iyi bil, ancak her alanda bir bilgi birikimin olsun. Ayrica, bir dil ogrenmekten ziyade algoritmanizi gelistirmeye odaklanin. Bir algoritmayi anlarsaniz onun kodunu cok rahat yazarsiniz. Bunlar disinda tavsiye edebilecegim şey surekli bir seyler uretin ureterek ogrenin ureterek deneyimlenin bu sizi diger insanlara nazaran on plana cikaracaktir cunku onlar 1 ürün yaptiysa siz 5-10 ürün yapmis olabilirsiniz.

Çok sağ ol hocam önerilerini dikkate alacağım teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı