Yazılımcı olmak için üniversite tavsiyesi

Yuuns

Hectopat
Yer
Ankara
Ben uzun süredir yazılımla uğraşıyorum. Liseye başladığımdan bu yana yazılım veya bilgisayar mühendisi olmak gibi bir hedefim vardı. YKS sınavına girmeden önce denemelerdeki netlerime göre yaklaşık 10.000 gibi bir sıralama geleceğini tahmin ediyordum ancak TYT sınavım çok kötü geçti ve 100 üzeri beklediğim netim 75 geldi. Sonuç olarak sıralamam 60.000 geldi. Bu sıralamayla istediğim bilgisayar ve yazılım mühendisliklerine girmem pek olası değil.

Son günlerde çevremden aldığım tavsiyeler sonucu kafamda matematik okuyup yazılımcı olmak gibi bir düşünce oluştu. Sonuçta matematik bölümünde algoritma yapısını öğrenebilir ve analitik düşünme yeteneğimi geliştirebilirim. Fakat çok emin olamadım. Şehrimde olup girebileceğim en uygun matematik bölümü de TED üniversitesinde.

Aklımda mezuna kalmak gibi bir düşünce de var çünkü hem aldığım sıralama hedefimin çok altında hem de 1 sene boyunca gösterdiğim emeğin bu şekilde çöpe gitmesini istemiyorum. 100 net üzeri yapabiliyorken 75 netle bir üniversiteye yerleşmek çok üzücü geliyor bana. Çok kararsız kaldım, bu konuda tecrübeliyseniz veya çevrenizde böyle seçimlere tanık olduysanız düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Yazılımcılığın önü artık eskisi gibi açık değil, haberiniz olsun.
Faydalı yorumun için teşekkürler.

Şu anda yazılım mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. İsviçre'de bir yazılım firmasında full-time yazılım mühendisi olarak yaklaşık 3 aydır uzaktan çalışıyorum. Buradan önce de bir Türk cloud firmasında yine uzaktan 6 ay full-time yazılım mühendisi olarak çalıştım.

Faydalı yorumun için teşekkürler.

Şu anda yazılım mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. İsviçre'de bir yazılım firmasında full-time yazılım mühendisi olarak yaklaşık 3 aydır uzaktan çalışıyorum. Buradan önce de bir Türk cloud firmasında yine uzaktan 6 ay full-time yazılım mühendisi olarak çalıştım.
Sağlam bir cevap olmuş hocam tebrik ederim :D seneye yks ye gireceğim amacım yazılım mühendisliği ve hala bu tarz şeyler diyorlar ama hiç bu şekilde değil. Yolunuz açık olsun hocam. Sadece tek sormak istediğim (özel değilse eğer) önce kendimi sonra ailemi geçindirmek istediğim bu meslekte full time olarak 3 aydır çalıştığınız bir işten hayatınızı kurtaracak kadar kazanıyor musunuz? özellikle Türkiye şartlarında

Sağlam bir cevap olmuş hocam tebrik ederim :D seneye yks ye gireceğim amacım yazılım mühendisliği ve hala bu tarz şeyler diyorlar ama hiç bu şekilde değil. Yolunuz açık olsun hocam. Sadece tek sormak istediğim (özel değilse eğer) önce kendimi sonra ailemi geçindirmek istediğim bu meslekte full time olarak 3 aydır çalıştığınız bir işten hayatınızı kurtaracak kadar kazanıyor musunuz? özellikle Türkiye şartlarında
Net miktar veremem ancak dolar olarak ödeme alıyorum ve Avrupa'daki ortalama yazılım mühendisi maaşlarına bakarsan benimkine yaklaşık bir değer bulabilirsin. Tabii diğer Türk firmasında çalışırken bu kadar kazanmıyordum ama kendini yeterli hızda geliştirirsen kazanacağın para da aynı hızla artacaktır.

Bu konuyu senin gibi henüz lisedeyken kafam da biraz karışıkken açmıştım. Yukardaki arkadaş neye dayanarak böyle bir yorum yapma gereği duydu bilmiyorum ancak yaşadığımız çağ IT çağı. Kendini yazılım ve bilişim sektöründeki herhangi bir alanda geliştirirsen çok güzel paralar kazanabilirsin. 1-2 haftalık bootcamp'ler makine gibi yazılımcı ürettiği için piyasadaki yazılımcı sayısı eskisinden çok çok daha fazla. Özellikle junior yani tecrübesiz aday sayısı. Ama bu demek olmuyor ki sen kendini yazılımcı değil de yazılım mühendisi olarak çok daha iyi bir şekilde yetiştirirsen iş bulamazsın. Günün sonunda yine her şey tamamen sana bağlı.

Geri
Yukarı