Yazılımcılar için MacBook M1 uyumlu olur mu?

Enes Buğra

Kilopat
Daha fazla  
M1'in performansına diyecek söz yok ama yazılım geliştirmeci eski Mac'lerde yapabildiğinin aynısını M1 işlemcilerde devam ettirebilecek mi?

5 6 ay sonra almayı düşünüyorum; sizce geliştiriciler için olan programlar m1'e uyumlu hale gelir mi?

Önemli not: Birçok yazılımcı bu konuyu merak ediyor yabancı kaynak çok ama Türkçe kaynak yok yardımcı olursanız çok iyi olur :D

Hocam M1 eskisinin gelişmiş hali olduğu için performans kaybından çok gelişme olacağını düşünüyorum.

Bir çok yazılımcı bunu merak ediyorsa, derleyicinin (compiler) anlamını dahi bilmediklerini düşündürüyor bana şahsen.
Programların ARM çıktısını almak yeterli, açık kaynak programlar direk olarak M1 uyumlu halde derleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. Kapalı kaynak kodlu olanları firma çıkarana kadar ya bekleyecek ya da simülatör kullanarak iş yapacaksınız. Olay bundan ibaret.

Bir çok yazılımcı bunu merak ediyorsa, derleyicinin (compiler) anlamını dahi bilmediklerini düşündürüyor bana şahsen.
Programların ARM çıktısını almak yeterli, açık kaynak programlar direk olarak M1 uyumlu halde derleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. Kapalı kaynak kodlu olanları firma çıkarana kadar ya bekleyecek ya da Simulator kullanarak iş yapacaksınız. Olay bundan ibaret.

Hocam Android Studio emülatörü desteklenmiyor mesela onu harici telefonla halledebiliyorsun sadece. Ve bu formda bir sürü eksik var o yüzden sordum. İleride düzeltilir mi? ki çoğu laptop üreticisi ARM tabanlı işlemcilere geçebilir büyük ihtimal. Sözün özü illa o programlar m1'e uyumlu hale gelecektir.

Hocam Android Studio emülatörü desteklenmiyor mesela onu harici telefonla halledebiliyorsun sadece. Ve bu formda bir sürü eksik var o yüzden sordum. İleride düzeltilir mi? Ki çoğu laptop üreticisi ARM tabanlı işlemcilere geçebilir büyük ihtimal. Sözün özü illa o programlar M1'e uyumlu hale gelecektir.

ARM işlemcilerin bilgisayarlar üzerinde alacak daha çok yolu var. O dediğiniz için en az 5 sene geçmesi, PC işlemcilerine hükmeden firmaların da ARM tabanlı mimariye geçmesi gerekir. Bu da bunlarca sene geliştirilen şeyler için kökenli bir değişimdir, alışkanlıkları terk etmek zordur, bir 5 sene de burayı bekleyecek.

ARM işlemcilerin bilgisayarlar üzerinde alacak daha çok yolu var. O dediğiniz için en az 5 sene geçmesi, PC işlemcilerine hükmeden firmaların da ARM tabanlı mimariye geçmesi gerekir. Bu da bunlarca sene geliştirilen şeyler için kökenli bir değişimdir, alışkanlıkları terk etmek zordur, bir 5 sene de burayı bekleyecek.
peki sen hangisini tavsiye edersin daha yeni bilgisayar mühendisi öğrencisiyim macbook air m1 16gb ile xps 13 arasında kaldım ya da başka önerin varsa onu da alabilirim (oyun oynamıyorum)

Öğrencilik süresi boyunca M1 size çile çektirir sadece. Örneğin ödev yapıyorsunuz, sizin çıktınız ARM, hocanızın bilgisayarı x86_64.
Oyun oynamıyor olmanız ekran kartına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmiyor daha sonrasında. Grafik/işlem tabanlı işler için de ekran kartına zaman zaman başvuracaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı