Yazılımcılık değersizleşiyor mu?

Her önüne gelen yazılımcı olmuyor aslında olamıyor daha doğrusu. Çünkü kurs bitirip yazılımcı diye geçinen ama iş dahi bulmakta zorlanan çok insan var. Ama kalifiye ve işi bilenler çok rahat 8-10K arası maaşlara çalışıyorlar.

Şu anda ne kadar çok ilgi olsa bile büyük ihtimal çoğunun devamı gelmeyecektir. Hakkını verenleri de göz önüne alırsak hâlâ değersizleşmiş değil.

Türkiye'de:
Öğretmenlik,
Sağlık alanında her dal altın meslektir. Sürekli alıyorlar.

Ama digerleri icin aynisi söyleyemem. Galiba guzel üniversitelerden olanı kapıyorlar, diğeri BİM'de çalışıyor.

Halbuki bir bilgisayar mühendisi, orta okulun matematik ve geometri öğretmenin anlatabilecegi her şeyi cok kolayca anlatabilir.

Birde mühendisliğin dersleri asiri zor.

Discord'da hakkımda kısmına yazılımcıyım yazmak için YouTube'a girip "DiscordJS bot nasıl yapılır?" yazman yetiyor. Onun dışında iki Python zımbırtısı yapıp kendine yazılımcı diyenlerde var.

Selam arkadaşlar. Bu konumda birkaç gündür aklımda olan ve sizlerle paylaşmak istediğim bir durumdan bahsedeceğim.

Günümüzde yazılıma inanılmaz bir izdiham var. Mesela Technopat Sosyal'de her gün "yazılıma nereden başlanmalı?" konusu açılıyor. Discord'da kullanıcıların "hakkımda" kısmına tıklasam kendisinin yazılım yaptığı falan yazıyor. Çoğu kişi yazılımcı olmak istiyor. Ben şuna inanıyorum: Bir şeyi fazlalaştıran, aynı zamanda onu değersizleştirir.

Tabii yazılımcı olduğunu söyleyenlerin ne kadarı kendini geliştirir onu bilemiyorum ama yine de sormak istiyorum: Yazılımcılık değersizleşiyor mu?

O nereden başlanmalı diyenlerin yarısı hevesle başlıyor sonra sıkılıyor o yüzden çok önemli bir konu değil.

Bir dilin temelini öğrenen kendini programcı/yazılımcı olarak tanımlıyor artık. Programlama bilmekle programcı/yazılımcı olmak aynı şey değil. Her matematik bilen öğretmen olamadığı gibi her programlama dili bilen yazılımcı olmuyor.

Forumda gördüğünüz konuları açan kişiler, ekrana bir çıktı versem yeter mantığında düşünüyorlar zaten.

Kendisini yazilimci olarak tanimlayan insan sayisinin fazla olmasi hic bir sey ifade etmiyor.

Yazdigi kod para etmeyen kisi profesyonel degildir, birilerinin senin uygulama gelistirmen icin para odemeye razi olacagi seviyeden iyibaren meslege ilk adimini atarsin ki o da junior seviyedir zaten.

Heveslenen wanna be programmer cok piyasada ama bu isi pro seviyede yapan yetersiz. 40 saat egitim videosuyla sektore girebilecegini sanan cok cocuk var.

Kendisini yazilimci olarak tanimlayan insan sayisinin fazla olmasi hic bir sey ifade etmiyor.

Yazdigi kod para etmeyen kisi profesyonel degildir, birilerinin senin uygulama gelistirmen icin para odemeye razi olacagi seviyeden iyibaren meslege ilk adimini atarsin ki o da junior seviyedir zaten.

Heveslenen wanna be programmer cok piyasada ama bu isi pro seviyede yapan yetersiz. 40 saat egitim videosuyla sektore girebilecegini sanan cok cocuk var.
40 saat eğitim videosuyla sektöre girmek değilde temel atılamaz mı ?

40 saat eğitim videosuyla sektöre girmek değilde temel atılamaz mı ?
Temel atılabilir ama o videolarla tam anlamıyla bir yazılımcı olunamaya yetmez diyor.
Temel atılabilir ama o videolarla tam anlamıyla bir yazılımcı olunamaya yetmez diyor.
Sonuçta herkes doğuştan öğrenmedi bir yerden başlamak gerekiyor.

Geri
Yukarı