Yazılımcılık sektörü bitti/bitecek mi?

Dönerci dükkanı açmıyorsun sonuçta, kendini ne kadar geliştirir diğerlerine fark atarsan o kadar önün açılır ve kazanırsın. Ayrıca zekide bir insan olman lazım, çok para var diye bu işi yapan adam ne kadar üretken olur onu da sorgulamak lazım.

Yapay zeka kendi kendini doğurmadı herhalde, onu da üreten insanlar sonuç olarak. Dolayısıyla bitecek gibi değil şu anlık.
Aslında yapay zekadan değil de, inanılmaz artan talepten dolayı öyle düşündüm biraz. Bir şirkete 1000 tane kişi başvuruyor.

Aslında yapay zekadan değil de, inanılmaz artan talepten dolayı öyle düşündüm biraz. Bir şirkete 1000 tane kişi başvuruyor.

Yani bu sektörde zaten iyi para kazananlar belli, sırf yazılım okudun diye zengin olmuyorsun ya da iş bulmuyorsun. Mezun olur olmaz güzel maaştan seni iyi bir yerde iyi bir pozisyona almazlar. Kendin bir şeyler üreteceksin, başaracaksın, yoksa o dediğin birçok bölüm için geçerli. Kendinde bir şeyler yapman gerekiyor. Derdin okuyum hemen iş bulayım güzel para kazanayımsa git doktor ol ya da öyle niyeti olanlar varsa hemşirelik ve doktorluk tam da böyle.

Belli başlı bölümlerden mezun olmadıysan bile çok zordur bu alanda, en azından o hayal ettiğin gibi bir yerde hatta onlar için bile zordur yani. Ne bileyim bir projede yer alacaksın ya da bir etkinlikte, yarışmada bulunacaksın ve birkaçtane maharetin sertifikaların vs. olacak dümdüz diplomalı adam zaten her alanda bulunuyor.

Senin derdin mezun olunca iş bulmakla alakalı ise şunu diyeyim sana, alanınla ilgili konularda ses getirecek CV'ne yazacağın şeyler yapabilmen lazım, dil bilmek, çeşitli kurslardan sertifikalar, çeşitli önemli etkinlikler ve seminerlere katılmak ve gene bir sertifika belge almak gibi şeylere sahip olman lazım. Bu seni dümdüz mezun adamdan öne geçirir ve sen işi bulursun. Bunu yapmayan adamda işsiz kalır kalsın zaten bu kadar basit değil bu işler.

Talebin artması kaliteyi düşürmez zaten kaliteli adam piyasada her zaman az bulunur öz bulunur ama bulunur. Sen o adam olduktan sonra her şekilde bulursun.

Ana konudaki “her önüne gelen yazılımcı olmaya çalışıyor” ifadesi yerine “her önüne gelen bunun bölümünü okuyor” yazılması daha doğru olur.

Ben o kadar müthiş sıralama yapan genç arkadaşların neden bilgisayar-yazılım mühendisliği tercih ettiğini programcı olarak anlamıyorum.

Yazılımcılığın hala akademik bir şey olmadığını düşünüyorum. Staj imkanı, belki iyi bir yol haritası sunması dışında dört yıl sana yazılımcı olmak için ne veriyor? Bilgisayar-yazılım mühendisliği elbetteki iyi bölüm ama çok iyi sıralamalarda yazmak mantıklı gelmiyor. Bence emeklerine yazık ediyorlar.

Ana konudaki “her önüne gelen yazılımcı olmaya çalışıyor” ifadesi yerine “her önüne gelen bunun bölümünü okuyor” yazılması daha doğru olur.

Ben o kadar müthiş sıralama yapan genç arkadaşların neden bilgisayar-yazılım mühendisliği tercih ettiğini programcı olarak anlamıyorum.

Yazılımcılığın hala akademik bir şey olmadığını düşünüyorum. Staj imkanı, belki iyi bir yol haritası sunması dışında dört yıl sana yazılımcı olmak için ne veriyor? Bilgisayar-yazılım mühendisliği elbetteki iyi bölüm ama çok iyi sıralamalarda yazmak mantıklı gelmiyor. Bence emeklerine yazık ediyorlar.
Aşırı iyi bir sıralamaya sahip olsam muhtemelen havacılık ya da denizcilik alanlarında bir bölümle uğraşırdım ben.

Artık her önüne gelen yazılımcı olmaya çalıştığı için ve de yapay zeka bu sektöre aşırı sert bir giriş yaptığı için bittiğine/bitmesine çok yakın olduğuna inanıyorum. Yanılıyor muyum?

Yazılım sektöründe yıllardır süren "üniversite okumayın, zaman kaybı" muhabbeti sonunda bitti, çünkü şu anda neredeyse tüm yazılım şirketleri tecrübesiz yazılımcı iş ilanlarında 4 yıllık yazılım diploması istiyor. Şu anda mevcut çalıştığım şirkette de durum bu şekilde, işe alımlarda öncelikli olarak bilgisayar-yazılım mühendisliği mezunu, sonrasında 4 yıllık örgün yazılım ile ilgili diploması olanları alıyorlar. Nereden mezun olduğunuzun genel anlamda çok bir anlamı yok (savunma sanayi ve belli başlı fintech firmalar için önemli olabilir ama genel anlamda yok) ancak diplomaya sahip olmanız önemli. 2 yıllık veya açıköğretimden okunulan diplomaların da bir anlamı yok, çoğu zaman filtreden geçemeyip baştan elenen CV'ler oluyor. Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız bölümünü okumanızı öneririm, aslında rekabet dediğiniz durum bu sayede artmıyor, bu işin bölümünü okuyanlar yine iş buluyor, sadece diplomasız kendini geliştirerek iş bulmaya çalışanların işi bu saatten sonra çok zor.

Aslında mevcut daralmanın %5'lik sebebi bile değil yapay zeka, benim çalıştığım şirket küçülmeye gitti ancak bunun sebebi yapay zeka yazılımcıların yerini aldığı için değil, (zaten otomasyon ve algoritma tasarımı hakkında fikir sahibi olursanız yapay zekanın bir yazılımcının yerini almasının mümkün olmadığını, sadece başarılı bir araç olabileceğini fark edersiniz.) Şu anda mevcut küçülme ve işten çıkarmaların en büyük sebebi küresel faiz artışı ve ekonomik sebepler. Yazılım sektörünün büyümesindeki en büyük etken yatırımcılardı, faiz arttığından beri projelere yatırımlar bitme aşamasına geldi. Yatırım almayan proje de doğal olarak hayata geçemiyor, proje yoksa da yazılımcıya ihtiyaç kalmıyor. Yani hepsi birbiri ile bağlantılı aslında. Doğal olarak yatırım alamayan şirketler projelerini de hayata geçiremedikleri için mevcut durumu korumaya çalışıyor, yapamayanlar da küçülmeye gidiyor ve olan yazılımcıya oluyor. Ancak yine de şu anda sektörde diploması olan yazılımcılar bu durumdan minimum düzeyde etkileniyorlar, çoğu başka şirkete geçebiliyor ancak diploması olmayanlar ciddi anlamda sorun yaşıyorlar. Bu süreç sürekli devam etmez, küresel ekonomi dengeye geldiği zaman toparlayacaktır, dönemsel bir süreç.

Biraz şans ve kısmet işi de olabilir. Mesela daha çok local üzerinde iş yapan e-ticaret siteleri var. Oralarda çalışmak için çok iyi yazılımcı olmaya gerek yok. Bir şekilde kapak atarsan, iş öğretirler. Yazılımcı olursun.

Diğer bir durumda çok yazılımcıya eskiden beri ihtiyaç yoktu sanırsam. Şimdiki durumda bunu gösteriyor. İnsan sayısı arttığı için yeni alanlar açıldı evet ama yine de çok yazılımcıya ihtiyaç yok ki.

Özellikle Türkiye'de, hem developer, hem tester, hem frontend, hem backend falan her şeysiniz yani :D.

Geri
Yukarı