Yazılımda üniversite şart mı?

Sen iyi bir yazılımcısın diyelim. Bir de ODTÜ mezunu iyi bir yazılımcı var. İş veren olsan hangisini alırsın?

Hatalı bir yaklaşım bana göre. Sadece teorik bilgiyle iyi olunması mümkün değil. ODTÜ'den mevzun olunca kendini geliştirmediğin takdirde diploman sadece kağıt parçası olur. Yazılım sektörü sürekli değişiyor ve gelişiyor. Teorik bilginizi uygulamalı olarak geliştirmediğiniz takdirde hiçbir işe yaramaz. Sadece yerinizde sayarsınız.

O zaman seve seve üniversite okuyacaksın(ODTÜ olursa şahane olur). Son zamanlarda senin böyle konular açtığını görüyorum. Acaba sınav senesinde misin?
Hayır. Ben okumuyorum. Lise mezunuyum. Ve merak ediyorum. Bakıyorum nasıl bir şey diye. Okul mu daha diye merak ediyorum. O zaman okullar boşuna mı diye düşünüyorum.

Hayır. Ben okumuyorum. Lise mezunuyum. Ve merak ediyorum. Bakıyorum nasıl bir şey diye. Okul mu daha diye merak ediyorum. O zaman okullar boşuna mı diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece ODTÜ okuyup ben ODTÜ'den mevzun oldum beni işe alın demek bir yana şu örneği vereyim sizlere. İşinizin patronusunuz ve yazılım departmanında iş ilanı açtınız. 3 farklı kişi bu ilana başvuru yaptı;

1. aday: ODTÜ mevzunu referans okulundan ibaret ve neredeyse projesi yok.
2. aday: ODTÜ mevzunu referansı ve yazılım hakimiyeti mükemmel. Projeleri global ve başarılı.
3. aday: Lise mevzunu iş referansları ve yazılım hakimiyeti mükemmel. Projeleri başarılı ve global.

İlk aday elendi bile sonuç olarak bu adamları eğitmek için değil, şirketinize kazandırması için işe alacaksınız. İkinci ve üçüncü adayı ele alalım.

Bu adamların arasında ki tek fark diploması, ODTÜ mevzunu olan ileride sizden mevki, zam ve buna benzer şeyleri talep edebilir. Fakat diploması olmayan adam zam veya şirketinizde öyle bir durumu görürse mevki talep eder. Yani siz ODTÜ diploması olan adama diploması nedeniyle fazladan ödeme yaparsınız ama somut olarak aynı işi yaparlar. Burada diploma da sana kalmış, bu sektörde gerçekten kendini geliştirip bir şeyler başarmakta.

Ha bu arada Türkiye de iş bulmak istiyorsan hiçbirine ihtiyacın yok milletvekili dayın olması yeterli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ODTÜ'yü kazanmak zor. Adam gelmiş ruhsuz gibi ders çalışıyor. İlk bine giriyor. Üniversite bu başarıyı gösteren bir kişi neden kabul edilmesin? Orada da derslerinde başarılı olacağını kanısındayım.

Videoyu başından sonuna kadar izledim. Tek bir saniye bile atlamadım. ODTÜ'lü bir kişinin yüksek mertebede olduğunu söylüyor. Okulun teorik bilgisinin olduğunu da söylüyor. Normalin altı bir kişi ise; alt kısımdan kendini sürekli geliştirerek yapıyor.

Bir de okuldan çıkan kişi mühendis olarak çıkmıyor dediğine göre. Sadece teorik bilgiden dolayı nasıl yapabileceğini, neleri kendine katacağını daha iyi biliyor. Alaylı yazılımcı olarak bunu incelediğim zaman bilgisi nerede olacağı belli değil. Tamam ama bu kişi hoca ile kafa tutamaz bence.

Normal mühendisi geçebilir, alaylı yazılımcı. Ama okulda bu konuda tez yazan ve bunu hocasına kanıtlaması gereken aşamalardan geçiyor. Alaylı yazılımcı ne kadar seviyeye gelebilir. Ben de bunu merak ediyorum.

Ha bu arada Türkiye de iş bulmak istiyorsan hiçbirine ihtiyacın yok milletvekili dayın olması yeterli.
Bu kadar basit işte. Düzeye bakmıyorlar. Bu arada üniversiteye rektör olarak gelen kişi cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor. Erdoğan... Gerisini getiremiyorum maalesef.

Bu adamların arasında ki tek fark diploması, ODTÜ mevzunu olan ileride sizden mevki, zam ve buna benzer şeyleri talep edebilir. Fakat diploması olmayan adam zam veya şirketinizde öyle bir durumu görürse mevki talep eder. Yani siz ODTÜ diploması olan adama diploması nedeniyle fazladan ödeme yaparsınız ama somut olarak aynı işi yaparlar. Burada diploma da sana kalmış, bu sektörde gerçekten kendini geliştirip bir şeyler başarmakta.
Ne? Bu son derece saçma bir tavsiye. Aklı başında hiçbir işveren böyle düşünmez, mantıklı olun.

Etraf üniversite boş, yazılımda üniversiteye gerek yok, bakın x kişisi başardı işte diyenlerle dolu çünkü hayal satmak para kazandırıyor. Yok efendim üniversite boşmuş, sadece teorik bilgi öğrettikleri için gereksizmiş, yazılım sektöründe kimse diplomaya bakmıyormuş falan bunlar hep hayal. Bunları söyleyenler ya ne dediklerini bilmiyorlar (bu mecranın %90'ı) ya da hayal satmayı seviyorlar. Bu konuda "tavsiye" verdiğini iddia edenlerin çoğu meslek lisesinde öğrenci.

Bu sorunun da bir mantığı yok zaten. Siz kendinize bakacaksınız. Lisedesiniz ve üniversite hakkında mı düşünüyorunuz? Oturup çalışacaksınız, lamı cimi yok. Siz liseyi bitirmişsiniz ve üniversite okumuyorsunuz. 20-21 yaşındaysanız hala üniversite okuyabilirsiniz. Yok artık dönemem diyorsanız da ona göre sorular sormanız daha mantıklı. Bu derece genel sorular sormanın size bir faydası olmaz.

Su anda Isverenim, kendim de personel olarak bolca calistim.

Tecrubesiz aday ariyorsam universite mezunu olmayani dikkate almam, referansi ve projesi onemsiz zira bu seviyede yapilan projeler ucak kacan seyler olmayacak. Egitimine, yabanci dil bilgisine guvenirim ve iyi okul mezununun gereksinimlerimize cok daha kolay donus verecegini biliyorum. Firmamizda calisan developerlardan biliyorum, iyi egitimli insanin bilmedigi konuyu Google'da aramasi bile fark ediyor alayli insana gore. Egitimli vs Egitimsiz 2 insana da bilmedigi konuyu ogrenmesini soyleyin; egitimli insan daha kisa surede daha efektif ve dogru sekilde ogrenecektir. Bunu da daha dogru sekilde dokumante edip dogru sekilde diger insanlara aktaracaktir.

Tercubeli aday ariyorsam universitesini cok sallamam. Bu seviyede kisinin yapabildikleri en buyuk kredibiliteyi olusturur. Ancak benzer tercube sahibi iki aday arasindan her zaman iyi okul mezununu secerim. Cok tercubeli olmasina ragmen temel seyleri bilmeyen insanlar tanidim is hayatimda.

Universite sart mi? -> Bazi isler icin evet. Kapisindan gecemezsin bazi firmalarin ve pozisyonlarin IT sektorunde. Tum isler icin ise hayir. Bazi isler icin lise mezunu olmak kafi. CRUD al-ver yapacaksindir, Excel kullanabilen adam yapar.

Tip 1: Cocuklugundan beri bu islerle ic ice, oynadigi oyunlarda script kodlamis cesitli dillerde gerekirse de backend bile ogrenmis, cocuk nerd yani. Lisede ise zaten bu isleri bildigi icin gitmis ise girmis, universite falan da okumamis.

Tip 2: Universiteye kadar bilgisayardan anladigi maximum sey oyun oynamak olan, birak yazilimi daha Windows hatasini arastirmaya erinen birisi. Ama ne yapmis, matematik kasmis ve muhendislik kazanmis hem de ITU'de.

Tip 1'in ve Tip 2'nin konuya hakimiyeti cok bariz. Yabanci dil ogrenirken bile belli bir yasa kadar o dili ogrenemeyenler daima kucuk yasta ogrenenelere gore o dil basarisiz kullanir. Bu isler yazilimda da boyle.

Tip 1'den iseniz evet universite sart degil. Ama Tip 1 degilseniz evet universite sart.

Gunun sonunda herkes yazilim yapiyor. Gomulu sistemlerde bile ekibi toplayip beyaz tahtanin onunde kimsenin muhendislik calismasi yaptigi yok. Tip 1'in yani alayli yazilimcinin ise girmesi ilk basta zor olur.

Alayli yazilimci ise girip 1-2 yil calisip tecrube edinip kendini kanitladiktan sorna muhendisten farki kalmiyor zaten.

Geri
Yukarı