Siber güvenlik için üniversite şart mı?

justblack

Centipat
Yer
Bakü
Daha fazla  
Selamlar.
Yakın zamanda özel kurslarla şebekeler ve siber güvenlik derslerine başlamak istiyorum. 2.5 yıllık bir süreç ardından gereken tüm bilgileri vereceklerini ve Cisco'nun çoğu sertifika sınavına hazır olacağımı vaat ediyorlar. Ancak şu an üniversitede ekonomik bir bölümde 4 yıllık eğitim alıyorum. Sorum şu ki, bilişim ile alakalı bir üniversite eğitimi almadan, bahsettiğim eğitimler ile siber güvenlik veya DevOps uzmanlığı alanında iş bulmakta zorluk çeker miyim?
Benzer süreçten geçipte iş bulanlar çok mu?

Tanıdığım birisi teknik destekten siber güvenliğe geçiş yapmış firewall'lar sunucular derken işin içine girmiş. Bence iyi bir eğitim ve sahada çalışmayla yapılabilir bir meslek. Üniversiteye şart olacağını sanmıyorum. Eskisi gibi eğitim vermiyorlar artık ki uzaktan eğitime geçildi.

Merhabalar,

Üniversitede aldığınız eğitimden ziyade kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemlidir. Tabi ki eğitiminizi tamamlayın. Günümüzde çoğu kişi eğitimini aldığı bölümle ilgili iş yapmıyor, buna ben de dahil.

Ben iş görüşmesi yaptığım adayların CV'sine bakarken okuduğu üniversite ve bölüme sadece göz ucuyla bakıyorum. Zaten 2-3 soru sorduğunuzda karşınızdaki adayın bilişim dünyası ile ne kadar içli dışlı olduğu anlaşılıyor. Ne bilgisayar mühendisleriyle iş görüşmesi yaptım, bilgisayardan haberleri yok. Lise mezunu olup bu işlerde çok başarılı olanlar da mevcut. Bu cümlemin yanlış anlaşılmasını istemem, tüm eğitim almayanlar IT sektöründe başarılıdır ya da bilgisayar mühendisleri bilgisizdir demiyorum. Bu işler biraz merak işi. Teori ve pratik aynı şeyler değildir. Tüm dersleri 100 olan bir öğrenci iş hayatında çok başarılı olacak diye bir kural yoktur. Ben her türlü istisna olabilir demek istiyorum sadece.

Benim için önemli olan o adayın iş görüşmesine gelene kadar neler yaptığı. Hiçbir çaba göstermemiş, bütün gün yatmış, kendi bilgisayarında sanal sunucu kurup Windows Server'ın hiçbir fonksiyonu hakkında bir deneme bile yapmamış, hiç fikir sahibi olmamış, Active Directory nedir, DNS nedir, DHCP nedir, GPO nedir, VLAN nedir, network nedir, SIEM nedir, hangi mantıkla çalışır, Linux'un ne olduğunu sadece cümle içinde duymuş, sanallaştırma ve tekilleştirme nedir, güvenlik duvarı nedir Wikipedia'dan bile okumamış kişi eğer siber güvenlik işi için karşıma gelirse işi çok zor mesela. Sistemin çalışmasıyla ilgili en temel bilgileri dahi bilmiyorsa koca şirketin güvenliğini yarın bir gün emanet etmek için yetiştirme amaçlı neden o adayı seçeyim?

Selamlar.
Yakın zamanda özel kurslarla şebekeler ve siber güvenlik derslerine başlamak istiyorum. 2.5 yıllık bir süreç ardından gereken tüm bilgileri vereceklerini ve Cisco'nun çoğu sertifika sınavına hazır olacağımı vaat ediyorlar. Ancak şu an üniversitede ekonomik bir bölümde 4 yıllık eğitim alıyorum. Sorum şu ki, bilişim ile alakalı bir üniversite eğitimi almadan, bahsettiğim eğitimler ile siber güvenlik veya DevOps uzmanlığı alanında iş bulmakta zorluk çeker miyim?
Benzer süreçten geçipte iş bulanlar çok mu?

@justblack özel kurslara gidip eğitim almak tabi ki önemli fakat Cisco'nun çoğu sertifika sınavına hazır olacağınızı nasıl garanti ediyorlar işte onu anlayamadım? Mesela İngilizce seviyeniz nedir? Cisco'nun sınavlarında çıkan soruları cidden anlayıp cevaplayabilecek misiniz? Network bilginiz nedir? Hiç managed switch kullandınız mı?

Yukarıda saydıklarımın hepsi evde bilgisayarlarınızda ücretsiz olarak tecrübe edebileceğiniz şeylerdir. Her hizmetin ücretlisi olduğu gibi ücretsizi de vardır ama bir problem yaşadığınızda "Do It Yourself" yöntemiyle çözüme ulaşmanız gerekir. Eğer yarın bir gün herhangi bir iş görüşmesine 1-0 önde başlamak istiyorsanız lütfen kendinizi geliştirmeye bir yerlerden başlayın.

Merhabalar,

Üniversitede aldığınız eğitimden ziyade kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemlidir. Tabi ki eğitiminizi tamamlayın. Günümüzde çoğu kişi eğitimini aldığı bölümle ilgili iş yapmıyor, buna ben de dahil.

Ben iş görüşmesi yaptığım adayların CV'sine bakarken okuduğu üniversite ve bölüme sadece göz ucuyla bakıyorum. Zaten 2-3 soru sorduğunuzda karşınızdaki adayın bilişim dünyası ile ne kadar içli dışlı olduğu anlaşılıyor. Ne bilgisayar mühendisleriyle iş görüşmesi yaptım, bilgisayardan haberleri yok. Lise mezunu olup bu işlerde çok başarılı olanlar da mevcut. Bu cümlemin yanlış anlaşılmasını istemem, tüm eğitim almayanlar IT sektöründe başarılıdır ya da bilgisayar mühendisleri bilgisizdir demiyorum. Bu işler biraz merak işi. Teori ve pratik aynı şeyler değildir. Tüm dersleri 100 olan bir öğrenci iş hayatında çok başarılı olacak diye bir kural yoktur. Ben her türlü istisna olabilir demek istiyorum sadece.

Benim için önemli olan o adayın iş görüşmesine gelene kadar neler yaptığı. Hiçbir çaba göstermemiş, bütün gün yatmış, kendi bilgisayarında sanal sunucu kurup Windows Server'ın hiçbir fonksiyonu hakkında bir deneme bile yapmamış, hiç fikir sahibi olmamış, Active Directory nedir, DNS nedir, DHCP nedir, GPO nedir, VLAN nedir, network nedir, SIEM nedir, hangi mantıkla çalışır, Linux'un ne olduğunu sadece cümle içinde duymuş, sanallaştırma ve tekilleştirme nedir, güvenlik duvarı nedir Wikipedia'dan bile okumamış kişi eğer siber güvenlik işi için karşıma gelirse işi çok zor mesela. Sistemin çalışmasıyla ilgili en temel bilgileri dahi bilmiyorsa koca şirketin güvenliğini yarın bir gün emanet etmek için yetiştirme amaçlı neden o adayı seçeyim?

@justblack özel kurslara gidip eğitim almak tabi ki önemli fakat Cisco'nun çoğu sertifika sınavına hazır olacağınızı nasıl garanti ediyorlar işte onu anlayamadım? Mesela İngilizce seviyeniz nedir? Cisco'nun sınavlarında çıkan soruları cidden anlayıp cevaplayabilecek misiniz? Network bilginiz nedir? Hiç managed switch kullandınız mı?

Yukarıda saydıklarımın hepsi evde bilgisayarlarınızda ücretsiz olarak tecrübe edebileceğiniz şeylerdir. Her hizmetin ücretlisi olduğu gibi ücretsizi de vardır ama bir problem yaşadığınızda "Do It Yourself" yöntemiyle çözüme ulaşmanız gerekir. Eğer yarın bir gün herhangi bir iş görüşmesine 1-0 önde başlamak istiyorsanız lütfen kendinizi geliştirmeye bir yerlerden başlayın.
Hocam öncelikle teşekkür ederim, detaylıca cevap yazmışsınız.
Önümde en az 3 yıllık bir süreç var, Allahın izniyle ingilizcemi bu devirde geliştirmeğe çalışacağım.
Bahsettiğiniz kavramların çoğu özel kurs programına dahil, eğer işler kursun vaat ettiği program ile giderse zaten çoğunu teoride ve pratikte öğreneceğimi düşünüyorum. Benim kafamı kurcalayan temel soru, bilişim ile alakalı bir üniversite diploması olmadan işe alım sürecinde ciddi problemler yaşamak ile ilgili. Bunun da problem olmayacağını belirtmişsiniz.
Bahsettiğiniz konulara da özellikle dikkat edeceğim. Allah razı olsun.

Hocam öncelikle teşekkür ederim, detaylıca cevap yazmışsınız.
Önümde en az 3 yıllık bir süreç var, Allahın izniyle ingilizcemi bu devirde geliştirmeğe çalışacağım.
Bahsettiğiniz kavramların çoğu özel kurs programına dahil, eğer işler kursun vaat ettiği program ile giderse zaten çoğunu teoride ve pratikte öğreneceğimi düşünüyorum. Benim kafamı kurcalayan temel soru, bilişim ile alakalı bir üniversite diploması olmadan işe alım sürecinde ciddi problemler yaşamak ile ilgili. Bunun da problem olmayacağını belirtmişsiniz.
Bahsettiğiniz konulara da özellikle dikkat edeceğim. Allah razı olsun.

Tekrardan merhabalar,

Çok basit şekilde birkaç tavsiye eklemem gerekirse; ev ortamında kendinizi geliştirmek için ekonomik imkanlarınız da müsaitse küçük bir homelab kurmanız size çok faydalı olacaktır. İkinci el bir server alma imkanınız olmayabilir fakat ikinci el bir bilgisayarı test ortamı olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin fiziksel bir sunucuyu/bilgisayarı sanallaştırmak için Proxmox isimli ücretsiz sanallaştırma yazılımını kullanabilirsiniz. Günümüzde daha profesyonel olan ve şirketlerde kullandığımız Vmware ESXi'yı da ücretsiz olarak tecrübe edebilirsiniz. (Windows tabanlı olanını demiyorum, ana sistem olarak kullanılanı diyorum). Bunun yanında fiziksel cihaza ana işletim sistemi olarak Windows Server kurarsanız Hyper-V, Linux kurarsanız KVM, VirtualBox, vb.. sanallaştırma yazılımlarıyla bu deneyimi tecrübe edebilirsiniz. Unutmayın, şirketler sizin kullanabildiğiniz yazılımla ilgilenmez. Kendi kullandığı sistemi bilen kişiler ararlar. Bu yüzden hepsini tecrübe etmeniz gereklidir.

Cihazınızı sanallaştırdıktan sonra Firewall olarak pfSense'i ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz. Veya Sophos'un ev kullanıcıları için ücretsiz sunduğu Sophos Firewall Home Edition'ı kullanabilirsiniz. Tabi kurulum kısmı basit olabilir ama bu iş biraz da network işidir. Firewall'u doğru config edip kullanmak ilk aşamada sizi biraz zorlayabilir.

SIEM olarak Pardus'un Ahtapot'unu tercih edebilirsiniz ama kurulum sonrası config işlemi için temelin üstünde Linux bilgisi gereklidir.

Bu konuda örnekler çoğaltılabilir fakat altını çizmek istediğim önemli bir husus var. Kesinlikle Linux öğrenin. Nedenini en basit şekilde açıklayacak olursam kullandığınız log toplama yazılımları (Örn: Zabbix, Observium, vb...), tüm SIEM yazılımları, tüm Firewall'lar gibi gibi IT dünyasının temelini oluşturan çoğu sistem Unix/BSD tabanlıdır ve bu sistemlerin her zaman web arayüzlerine ulaşamayabilirsiniz. Koca sistemi komutlarla düzeltmeniz gerekecek günler de olacaktır. Eğer sistemin 7/24 durmadan çalışmasını sağlamak işinizin bir parçasıysa her türlü olumsuzluğa karşı bir önleminiz olmalıdır ve her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olmanız gereklidir. Bizler genelde tek gözümüz açık uyuruz 😉

Bu konuda verebileceğim yüzeysel bilgiler bunlar. Derine indikçe ve bazı şeyleri yaşadıkça bilginiz ve birikiminiz artacaktır. Eşekten 1 kere düşenle 100 kere düşen bir olmaz. Yaşadığınız tüm olumlu ve olumsuz tecrübeler sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Yolunuz açık olsun 😌

Yeni konular

Geri
Yukarı