Yazılımla ilgilenmek istiyorum ama çok kararsızım

Rankzz

Hectopat
Merhaba bu sene dershaneye gittim, 2. YKS girişim ve TYT de 400 puan 216k sıralama yaptım. AYT say 320k içindeyim. Geçen seneye göre netlerimi 1.5-2 katına çıkardım ama yetmedi. PC müh istiyordum ama kötü bir yeri geçtim baraja bile giremiyorum :(

Ortaokulda hep tabletle vakit geçirdim ve lisedede hep laptopla bundan dolayı sosyal becerilerim zayıf, başkasıyla konuşmaktan çekinir o bir şeyler söylerse genellikle konuşan biriyim(eğer sürekli aynı ortamdaysak bir süre sonra bende konuşurum yavaştan) ama genellikle çoğu ortama ısınamam.
Herhangi bir spor ya da sosyal aktivitede yapmadım. Hayatımın bu kısmına kadar sadece internetteki birkaç arkadaşımla oyun oynadım.

Ben her zaman dersleri dinleyip geçenlerden oldum. Üstüne ekstra hiç çalışmadım. Liseye kadar hiç çalışmadan hep taktir aldım. Lisede ilk dönem teşekkür bile alamayınca deprasyon başladı. Ve şu an hala var. Bir konuda yanlış yaparsam ya da kendimden utandığım bir hareket yapınca istemeden hemen pes ediyorum.

Babam iyi bir yere gitmemi istiyor ve üstümde baskı kuruyor. Onun düşüncesi bizim zamanımızda imkan yoktu biz okuyamadık, ama senin var sen her türlü iyi bir yeri kazanman gerek düşüncesinde. Evet potansiyelim var ama ders çalışmayı hiçbir zaman beceremedim. Bir tek bu sene dershanedeki arkadaşımla 2-3 ay civarı çalışabildim(isimleri random sallıyorum. Mehmet sınıftaki başka bir arkadaşa Ahmet'e her deneme sonraları sorular sorar onunla çözemediklerini çözerdi. Ahmet başka bir sınıfa geçince Mehmet bana sorular sormaya başladı ve bende onunla çalışmaya başladım bu vesileyle. Ama bu son 3 ay kala oldu.)

Önümde 2 seçeneğim var:
1-) 2. kez mezuna kalıp çalışmak(tek başıma çalışamıyorum ve AYT konularını anlayamıyorum.)
2-) 2 yıllık PC programlama girip 4'e tamamlamaya çalışmak.(Sakarya'nın ana kampüsündeki 2 yıllık geliyor ya da burslu İstanbul Ankara da geliyor ama oralarda okumak çok zor olur gibi geliyor ve pahalı yerler.)

Babam mezuna kalıp iyi bir yere gitmemi istiyor ama neredeyse eğitim hayatında doğru düzgün çalışmamış birisi olarak çalışmak bana zor geliyor.

Evet yazılımcı okumadanda olunuyor ama benim sosyalleşmek için üniversite ortamına ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum.

Sizin fikirlerinizi merak ettiğimden bu konuyu açtım. Pozitif eleştiri ve yorum yapacak olanlara teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:
Tekrar girmeniz daha iyi olur. Aksi takdirde yine yazılımdan ilerlemek isterseniz ön lisans bilgisayar programcılığı yazabilirsiniz.

Tam olarak ne soruyorsun?

Önümde 2 seçeneğim var:
1-) 2. kez mezuna kalıp çalışmak(tek başıma çalışamıyorum ve AYT konularını anlayamıyorum.)
2-) 2 yıllık PC programlama girip 4'e tamamlamaya çalışmak. Sakarya'nın ana kampüsündeki 2 yıllık PC programlama geliyor.

Önümde 2 seçeneğim var:
2-) 2 yıllık PC programlama girip 4'e tamamlamaya çalışmak. Sakarya'nın ana kampüsündeki 2 yıllık PC programlama geliyor.

Eger en iyi okullarda bilg. muhendisligi kazanamayacaksan hic zaman kaybetme, kesinlikle degmez bu alanda kariyer dusunuyorsan orta/alt seviye okullara ya da 2 seneliklere. Online hepsinden iyi egitim alirsin cunku akademik olarak vasiflari yok.

Dedigim seni uzmesin ama "Kendi basima calisamiyorum" , "Sosyal ortamlarda bulunamiyorum", "Negatif yorumlar gorunce hemen vazgeciyorum", "Ders calismayi beceremiyorum" tarzi seyler soylemenden yeterli azim ve sorumluluk sahibi olmadigin cikarimi yapiyorum. Bunlar basarisiz olacak kimselerin bahaneleri. Yazilimdan bagimsiz, bu kafayla bankaci da olamazsin.

Konuya bile "yazilimla ilgilenmek istiyorum" diye girmissin. "Yazilim istiyorum" diye net olamamissin.
Hedefin net, yapman gereken net, azmin de basariyi elde edene kadar devamli olmali. Yoksa surekli saga sola bahane bulurken bulursun kendini.

Eger en iyi okullarda bilg. muhendisligi kazanamayacaksan hic zaman kaybetme, kesinlikle degmez bu alanda kariyer dusunuyorsan orta/alt seviye okullara ya da 2 seneliklere. Online hepsinden iyi egitim alirsin cunku akademik olarak vasiflari yok.

Dedigim seni uzmesin ama "Kendi basima calisamiyorum" , "Sosyal ortamlarda bulunamiyorum", "Negatif yorumlar gorunce hemen vazgeciyorum", "Ders calismayi beceremiyorum" tarzi seyler soylemenden yeterli azim ve sorumluluk sahibi olmadigin cikarimi yapiyorum. Bunlar basarisiz olacak kimselerin bahaneleri. Yazilimdan bagimsiz, bu kafayla bankaci da olamazsin.

Konuya bile "yazilimla ilgilenmek istiyorum" diye girmissin. "Yazilim istiyorum" diye net olamamissin.
Hedefin net, yapman gereken net, azmin de basariyi elde edene kadar devamli olmali. Yoksa surekli saga sola bahane bulurken bulursun kendini.
Çıkarımlarınızın çoğu doğru ama bu durumdan nasıl kurtulucam aşırı büyük bir bilinmezlik içindeyim.

İnsanlarla doğru düzgün sohbet edemez, en fazla naber, nasılsın diye konuşur sonra ortak bi konu bulmayınca ortamda sessizlik olur herzaman. boşlukta kalmış gibi hissediyorum.

Hayatta hoşuma giden şeyler teknoloji, video oyunları ve arabalar üzerine genel olarak.
Bu konudada meslek bulmam için ya pc müh, makine müh yada elektrik elektronik okumam gerek.

En iyi okullarda okuyamıyorsan hiç zaman kaybetme sözüne katılmıyorum. En azından bilgisayar mühendisliği okunup mühendis olunmalı.En başta kesinlikle üniversite okunmalı zaten. En kötü yerde de okusanız müfredat aynı. O müfredata uyup evde kendinizi internetten geliştirebilirsiniz en basiti.

En iyi okullarda okuyamıyorsan hiç zaman kaybetme sözüne katılmıyorum. En azından bilgisayar mühendisliği okunup mühendis olunmalı.En başta kesinlikle üniversite okunmalı zaten. En kötü yerde de okusanız müfredat aynı. O müfredata uyup evde kendinizi internetten geliştirebilirsiniz en basiti.

Bence oyle. Yani 2. defa ugrasacaksan ugrastigina degmeli.

Bence oyle. Yani 2. defa ugrasacaksan ugrastigina degmeli.
Bence bu konuda fazla katisiniz.

Gunumuzdeki universite sinavi sisteminden haberdar misiniz emin degilim, lakin gunumuzde top okullarin taban siralamalari asiri yukselmis durumda. Bilisim sektorunden konusmak gerekirse universite sinavinda guzel bir puan yapilmasi gerektigine fakat Bilgisayar Muhendisligi'nin cok fazla tercih edilmesinin sonucu olarak ortaya cikan puan ve siralamalarin balon gibi sistigine inaniyorum.

@bitwise size bir sorum var. Eger gunumuz taban puanlarindan haberdarsaniz 45 bin bandina kadarki cogu devlet universitesinin tercih edilebilir oldugunu dusunuyorum. Ikinci ogretim vs. dahil edildiginde bu 55 bine kadar dusuyor. Sizin dusunceniz nedir?

Bence bu konuda fazla katisiniz.

Gunumuzdeki universite sinavi sisteminden haberdar misiniz emin degilim, lakin gunumuzde top okullarin taban siralamalari asiri yukselmis durumda. Bilisim sektorunden konusmak gerekirse universite sinavinda guzel bir puan yapilmasi gerektigine fakat Bilgisayar Muhendisligi'nin cok fazla tercih edilmesinin sonucu olarak ortaya cikan puan ve siralamalarin balon gibi sistigine inaniyorum.

@bitwise size bir sorum var. Eger gunumuz taban puanlarindan haberdarsaniz 45 bin bandina kadarki cogu devlet universitesinin tercih edilebilir oldugunu dusunuyorum. Ikinci ogretim vs. dahil edildiginde bu 55 bine kadar dusuyor. Sizin dusunceniz nedir?

Ben mezun olali 12 sene oluyor, hic fikrim yok.
Sadece denk geldigim meslektardan egitim kalitesi cikarimi yapip bu kaniya variyorum. Iyi olmayan egitim zaman kaybi.

Geri
Yukarı