Yazın çalışmak

TuğrulSelçuk

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle bu eğitim yılının başlamasıyla 11. sınıf olacak bir öğrenciyim. Bu senenin başlamasıyla yks sınavı benim için ön planda olacak yani bu yaz üniversiteye geçene kadar geçirebileceğim tek rahat yaz. Ama babamın bana sunduğu bi teklif de var: Yazın çalışmak. 5 hafta çalışacağım ve 5 haftanın sonunda 10000 lira alacağım. İş bittiginde ise yazın bitmesine 1 aydan kısa bir süre kalmış olacak. Bu rahat takilabilmek açısından önemli bir yaz ama bir yandan da bu parayı da pek çok şey için kullanabilirim. Çalışacağım yer bir kasap, et taşımak kuşbaşı kıymak gibi işler yapacağım sabah 7de işbaşı aksam 6 gibi döneceğim. İş tanımı önemli bir şey değil benim için. Yorulmam. Aklıma takılan tek şey bu vakit kaybı. Sizce ne yapmalıyım?

Güzel para, 5 hafta da tatilin 3'te 1'i eder. Ondan sonra istersen gezersin, boş zamanlarında da TYT Matematik veya TYT Türkçe çalışabilirsin. Seninle aynı yaşta ve aynı durumdayım şu an. Güzel para kazanabileceğim bir iş bulsam bende girip 1-2 ay çalışıp, sonra da gezip ders falan çalışacağım boş zamanlarımda. Bu yaşta para kazanmak gerçekten güzel şey, biriktirirsin veya harcarsın.

Öncelikle bu eğitim yılının başlamasıyla 11. sınıf olacak bir öğrenciyim. Bu senenin başlamasıyla YKS sınavı benim için ön planda olacak yani bu yaz üniversiteye geçene kadar geçirebileceğim tek rahat yaz. Ama babamın bana sunduğu bir teklif de var: Yazın çalışmak. 5 hafta çalışacağım ve 5 haftanın sonunda 10000 lira alacağım. İş bittiginde ise yazın bitmesine 1 aydan kısa bir süre kalmış olacak. Bu rahat takilabilmek açısından önemli bir yaz ama bir yandan da bu parayı da pek çok şey için kullanabilirim. Çalışacağım yer bir kasap, et taşımak kuşbaşı kıymak gibi işler yapacağım sabah 7'de işbaşı aksam 6 gibi döneceğim. İş tanımı önemli bir şey değil benim için. Yorulmam. Aklıma takılan tek şey bu vakit kaybı. Sizce ne yapmalıyım?

11.sınıfa başlıyorsan bence işte çalış, isteklerin varsa al. Akşamları 1-2 saat TYT çalış. Boş kaldığın 1 ay boyunca çalışma saatini arttır. TYT bitmeye yakın olur. Okul açılınca da 1-2 ay hemen bitir. Sonra AYT götür. 12.sınıf'a geçerken ki yaz tatilinde TYT tekrar yap hızlıca. Sonra 11 AYT tekrar et. 12'ye göz at. Ben olsam böyle yapardım. Kolay gelsin kardeşim.

Ben 29 yaşındayım. YKS falan çok anlamam, liseyi ne okucağımı planlarken meslek lisesi okuyup gideceğim üniversiteyi bile kafamda yazıp bu sınav mınav dalgalarına girmedim. Çok çalışkan birisi değilim notlarım iyi değil, ama mesleki işimde başarılıyım. Sınav falan eskidendi dostum, okuyan adamda şuan 11.403 lira kazanıyor, he ailede gerçekten para vardır Yurtdışına gitme imkanın vardır kaç buradan. Yada bunları araştır, sanayide çalışan arkadaş belge işe yaramayacak diye 10 sene önce okulu bırakmıştı şimdi 3 tane dükkanı var. Ben 2 yıllık web tasarım bölüm birincisiyim aldığım para 13 bin lira. Çok takılmayın sınav mınav işine.

5 hafta bile olsa asgari ücret kadar alıyorsun neredeyse, beni küçükken sanayiye vermişlerdi de o zamanın parasıyla haftalık 100tl alıyordum. Alacağın para iyi yani. Ayrıca para ile ilgisi yok ama kesinlikle öneriyorum çalışmanı. En iyi mesleği bile yapsan çalışmak aynı şey. En azından bünyene aşı yapmış gibi olursun, ileride işe başladığında kolaylık olur.

5 hafta bile olsa asgari ücret kadar alıyorsun neredeyse, beni küçükken sanayiye vermişlerdi de o zamanın parasıyla haftalık 100tl alıyordum. Alacağın para iyi yani. Ayrıca para ile ilgisi yok ama kesinlikle öneriyorum çalışmanı. En iyi mesleği bile yapsan çalışmak aynı şey. En azından bünyene aşı yapmış gibi olursun, ileride işe başladığında kolaylık olur.
bende sanayide lastikçide çalışıyordum haftalık 20 TL alıyordum o zamanlar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı