Yazlım öğrenmenin kronolojik sıralaması nasıl olmalı?

Vallahi İngilizce her halikulerde lazım ama gel gör ki gram İngilizce bilmeden başarılı olan bir sürü Rus Çin Hint yazılımcılar da görmüyor değiliz sen kafanda bir yol çizmen daha sağlıklı olur ilk önce ne yapacağını bilmen gerek bir dilde uzmanlasınca diğer dillere adapte sürecin kısa oluyor sıralamaya gelince ne öğreneceksen önce mantıgını kavra algoritmasını çalısma prensibini öğren sonra ver mehteri bir dili öğrenmen belki aylar sürer ama uzmanlasman yıllarını alır oda sende bitiyor sabırla bir dile odaklanıp projeler çıkarırsan yogrulur gidersin bu benim şahsi görüşüm.:)

hangi dile başladın seviyen ne alemde?
Peki hocam bir programlama dili ile ingilizce aynı anda öğrenilir mi

Konu sahibinin kim olduğuna dikkat etmeden yazmışım. :) Ya hocam, sana kaç kere tavsiye verildi öğrenmeyle ilgili. Bu kaçıncı konun? Hala daha öğrenmeye başlama aşamasıyla ilgili soru soruyorsun. Beni çok şaşırtıyor bir durum. Bunun üzerine bu kadar kafa yorana kadar ilerleme kat etmiştin. :D

Bende C#'ye baktım başladım az ilerledim zevklide gidiyordum ama ara verince devamı gelmedi bildiklerimide unuttum sana tavsiyem ara vermeden git yoksa ara bayağı uzuyor:)
Hocam size şöyle diyeyim, yazılımı kafama koyduğumda dünyanın ne kadar geniş olduğunu ve bambaşka tarafı olduğunu öğrendim. Hem zekayı geliştiriyor hem bir şeyler öğreniyorsunuz hem de dünyayı anlıyorsunuz. İmkansız diye bir şey yokmuş onu anladım.

Peki hocam bir programlama dili ile İngilizce aynı anda öğrenilir mi?

Senin kapasitene bakar ama belli zaman ağır gelip bırakırsın diye düşünüyorum. Zamanın çoksa İngilizce öğren her şekilde gideri vardır tek ingilizcenin bile her sekilde kaymağını yersin:)zarar etmiş olmazsın.

Hocam size şöyle diyeyim, yazılımı kafama koyduğumda dünyanın ne kadar geniş olduğunu ve bambaşka tarafı olduğunu öğrendim. Hem zekayı geliştiriyor hem bir şeyler öğreniyorsunuz hem de dünyayı anlıyorsunuz. İmkansız diye bir şey yokmuş onu anladım.
Ayrı bir dünya kafa daha baska çalısıyor bir de bir dil bir insan misali zihini açıyor insanın.

Konu sahibinin kim olduğuna dikkat etmeden yazmışım. :) Ya hocam, sana kaç kere tavsiye verildi öğrenmeyle ilgili. Bu kaçıncı konun? Hala daha öğrenmeye başlama aşamasıyla ilgili soru soruyorsun. Beni çok şaşırtıyor bir durum. Bunun üzerine bu kadar kafa yorana kadar ilerleme kat etmiştin. :D
Ya hocam sormayın ya, derslerimi izleyip pratik yapıyorum ama kendimi hala baştaymışım gibi hissediyorum, aslında baya tecrübe edindim ama neden böyle anlamadım

Ya hocam sormayın ya, derslerimi izleyip pratik yapıyorum ama kendimi hala baştaymışım gibi hissediyorum, aslında bayağı tecrübe edindim ama neden böyle anlamadım.

Aslında bir yandan da iyi biliyorum deyip de bırakınca ilerleyemiyorsun hep böyle her an öğrenmye aç olunca bir seviye atlıyor insan bence devam et ama sunu da unutma bir an önce her seyi kapıp öğreneyim deyince de olmuyor zamana yay zamana yayılan bilgi daha kalıcı oluyor çok yüklenince kafa karısıyor yani her gün günde 2 saat gibi bir kota koy sonra kağıt kalem üzerinde pratik yap fazlası sogutuyor. Şahsi fikrim.

1- Başlamak.
2- Kararlılığı sağlamak, öğrenimi sürdürmek.
3- İhtiyaç doğrultusunda başka dillere veya projelere geçiş.
Başlamak bitirmenin yarısı zaten :)

Atla deve degil aslinda, her yerde bunlari soyleyen en az bir insan bulunur.

Matematik -> Ingilizce -> Temel programlama ( dil onemli degil ) -> Veri yapilari ve algoritma ( dil agnostik ) -> Network/OS -> Calisacagin alana gore degisen roadmap.

Python'en iyi baslangictir, C# oneririm baslangicta bir numaradir, Flutter super oglum muthis gelecek var gibi soylemler amator isi zira yeni bir teknolojiye adapte olmak bu isin uzmani birisi icin hem cok kisadir hem de "en iyi" diye bir seyin olmadigini bilir. Muhendislik arti ~ eksi optimizasyonudur.

15 yasinda birisi icin ders calisip en iyi universiteye gitmek en dogrusu. Hevesini diri tutmak icin bos zamanlarinda bir seyler yapabilirsin ama bunlar seni kariyerinde one tasiyacak seyler olmaz.

Iyi bir universiteye giderek kazanabileklerin:
- Saglam ogrenci network'u yapmis olursun. X arkadasin CTO olur, Y arkadasin Silikon Vadisinde calisir.
- Akademisyen network'u yapmis olursun. X hocan tek email atarak seni Almanya'ya yuksek lisansa gonderebilir.
- Alaninda uzman hocadan dogru metodoloji ile egitim alirsin, sacma sapan Udemy videolarindan ya da kanalina hos geldiginiz ampul tiplerin videolarindan cok daha iyi ogrenirsiniz.
- Universite egitimi yogundur ancak bol bol bos vaktin olur. 2 ya da 3. sinifta profesyonel uygulama gelistirip sirketler kuran pek cok insan tanidim. Okul zaman kaybi diyen insanin garajinda hadron carpistirici olmasi gerekiyor bunu iddia edebilmesi icin.
- Bazi kurumsal firmalar kalifiye universite mezunu olmayan is basvurularini dikkate bile almazlar.

Evde oturup anatomi kitabi okuyarak ya da Latince ogrenerek doktor olamazsin. Bu is formal egitim ve disiplin isidir.

Senin kapasitene bakar ama belli zaman ağır gelip bırakırsın diye düşünüyorum. Zamanın çoksa İngilizce öğren her şekilde gideri vardır tek ingilizcenin bile her sekilde kaymağını yersin:)zarar etmiş olmazsın.

Ayrı bir dünya kafa daha baska çalısıyor bir de bir dil bir insan misali zihini açıyor insanın.
Açıktan YBS' ye kaydoldum üstüne İngilizce basarsam daha iyi olur diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı