YBS için üniversite tavsiyesi

Burada almancası için gereksiz ve almanca marmara yerine medipolu tercih eden arkadaşlara gerçekten aşırı üzüldüm, hele de bir tanesi almancanın iş olanağı cok kısıtlı demiş ona aşırı güldüm :))

burası öyle bir bölüm ki istendiğinde 2. sınıfta calısmaya baslanabiliyor ki yapan çok tanıdığım var. Almancanın puanının ing olanına göre düşük olmasının sebebi dilin zor olarak görülmesi ancak yeterli calısıldığında rahat öğrenilebiliyor. İngilizceyi saymıyorum cünkü artık herkesin bilmesi gerekiyor. Almancadan mezun olanların iki dil (almanca & ingilizce) şeklinde mezun olmaları emin olun çok daha fazla kapı açıyor. Bir kere avantajı hem alman firmalarında hem de almanca alakasız tüm firmalarda rahatça çalışabiliyorsunuz. Çoğu kişi 3. sınıftan itibaren maaşlı işlerde çalışmaya başlıyor, çalışmayı geçtim erasmus imkanı da çok fazla, iyi almancayla ve not ortalaması ile rahatca almanyaya erasmusa da gidebiliyorsunuz.

Buradan şu almanca olanı daha kötüdür algısını yıkmak istiyorum, çünkü öyle bir şey yok. Almancayı öğrenebileceğinze inanıyorsanız emin olun almancası, ingilizcesine kıyasla size çok daha fazla kapı açacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var almanca olanı yıllardır açık olduğu için buranın diploması almanyada da geçerlidir.

Tüm bunları nereden biliyorsun diyecek olursanız Şuan Marmara almanca enformatik(ybs) bitirmek üzereyim tüm sınavlar bitti. 2 haftaya mezunum. Yukarıda size bahsedilen tüm imkanları ben yaptım ve 2 ay sonra mezun olur olmaz almanyada işe başlıyorum inşallah, hiç bir sorun çıkmazsa.

Almancasını yazacak arkadaşlara tek tavsiyem, üniversiteyi kazandım bitti nasıl olsa hertürlü iş bulurum kafasına sakın girmeyin. Bu tipler genelde hazırlığı boşluyor sonrasında almanca ogrenemeden bolume baslıyor sonra da bölüm çok zor diye sızlanıyorlar. Evet belli başlı dersler zor ama kimse de kolay bir şey beklemesin.

En önemli tavsiyem ise hem almanca hem de ingilizceyi çok iyi öğrendikten sonra, çoğu her şey otomatik halloluyor. Herkese iyi günler.

@oylemidersin Hocam bana yardımcı olur musunuz? Ben sayısalcıydım ve bu bölümü keşfedince kesin bu bölümde okumam gerektiği kanaatine vardım. Bir yıl Marmara YBS Almanca için mezuna mı kalmalıyım yoksa yüzde elli burslu olarak Medipole mi gitmeliyim? Bir de YÖK Atlas'ta akredite gözüken tek yer Medipol.

@oylemidersin Hocam bana yardımcı olur musunuz? Ben sayısalcıydım ve bu bölümü keşfedince kesin bu bölümde okumam gerektiği kanaatine vardım. Bir yıl Marmara YBS Almanca için mezuna mı kalmalıyım yoksa yüzde elli burslu olarak Medipole mi gitmeliyim? Bir de YÖK Atlas'ta akredite gözüken tek yer Medipol.
merhaba dostum. Zor bir durum, açıkçası karar verme aşamanda önemli bir rol oynamak istemem, çünkü şöyle yap derim sonrasında pişman olursun falan, küfür yemiyim boşuna ileride senden :) almanca okuyanlar genelde almanyayı hedefler, ve bizim bölüm almanyada tanınıyor.

Kanıtı --> Institutionen: Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse

bu websitesi almanyada geçerli olan dünyadaki tüm üniversite ve bölümleri gösterir , ve marmaradan bu bölümün tanınırlığı mevcut. Ancak kriterin diplomanın tanınıp tanınmadığı olmamalı diye düşünüyorum. İstatistiksel olarak bizler bölümün yarısına yakını 3. sınıfta çalışmaya baslar çoğu 4. sınıf itibariyle iş bulur, mezuniyet itibari ile de kimse işsiz kalmaz. Ancak dediğim gibi kendi kararın, iyi düşün, sonuçta bu karar doğrultusunda bir yılında yanabilir. İyi düşün karar ver, insallah her sey istediğin gibi olur.

Burada Almancası için gereksiz ve Almanca Marmara yerine Medipol'u tercih eden arkadaşlara gerçekten aşırı üzüldüm, hele de bir tanesi Almanca'nın iş olanağı çok kısıtlı demiş ona aşırı güldüm. :)

Burası öyle bir bölüm ki istendiğinde 2. sınıfta çalışmaya başlanabiliyor ki yapan çok tanıdığım var. Almanca'nın puanının İngilizce olanına göre düşük olmasının sebebi dilin zor olarak görülmesi ancak yeterli çalışıldığında rahat öğrenilebiliyor. İngilizceyi saymıyorum çünkü artık herkesin bilmesi gerekiyor. Almancadan mezun olanların iki dil (Almanca & İngilizce) şeklinde mezun olmaları emin olun çok daha fazla kapı açıyor. Bir kere avantajı hem Alman firmalarında hem de Almanca alakasız tüm firmalarda rahatça çalışabiliyorsunuz. Çoğu kişi 3. sınıftan itibaren maaşlı işlerde çalışmaya başlıyor, çalışmayı geçtim Erasmus imkanı da çok fazla, iyi Almanca ile ve not ortalaması ile rahatça Almanya'ya Erasmus'a da gidebiliyorsunuz.

Buradan şu Almanca olanı daha kötüdür algısını yıkmak istiyorum, çünkü öyle bir şey yok. Almanca'yı öğrenebileceğinize inanıyorsanız emin olun Almancası, İngilizcesi'ne kıyasla size çok daha fazla kapı açacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var Almanca olanı yıllardır açık olduğu için buranın diploması Almanya'da da geçerlidir.

Tüm bunları nereden biliyorsun diyecek olursanız şu an Marmara almanca Enformatik (YBS) bitirmek üzereyim tüm sınavlar bitti. 2 haftaya mezunum. Yukarıda size bahsedilen tüm imkanları ben yaptım ve 2 ay sonra mezun olur olmaz Almanya'da işe başlıyorum inşallah, hiç bir sorun çıkmazsa.

Almancası'nı yazacak arkadaşlara tek tavsiyem, üniversiteyi kazandım bitti nasıl olsa her türlü iş bulurum kafasına sakın girmeyin. Bu tipler genelde hazırlığı boşluyor sonrasında almanca öğrenemeden bölüme başlıyor sonra da bölüm çok zor diye sızlanıyorlar. Evet belli başlı dersler zor ama kimse de kolay bir şey beklemesin.

En önemli tavsiyem ise hem Almanca hem de İngilizce'yi çok iyi öğrendikten sonra, çoğu her şey otomatik halloluyor. Herkese iyi günler.
Benim oradaki cümlem "Almanca ben olsam okumazdım çünkü Türkiye'de İngilizce YBS'ye kıyasla iş alanı daha kısıtlı. Bir şekilde Avusturya ya da Almanya'da iş bulabilme ve barınabilme imkanınız varsa o ayrı konu." bir daha okumayı deneyin belki anlarsınız. Gülmüşsünüz de kendi cahilliğinize gülmüşsünüz.

Bu arada "yazım yanlışı olan mesajı alıntılama" diye bir ceza var Sosyal'de. Ceza yememek için tüm yazım yanlışlarınızı düzeltip alıntıladım, biraz vaktimi aldı. Keşke Almanca çalışırken Türkçenizi bu kadar boşlamasaydınız. :)

Selamlar tekrardan okul nasıl gidiyor acaba 😂 beni bilgilendirebilir misiniz? Eğitimi nasıl vs.
Hocam kesinlike gelmeyin.Eğitimi gerçekten kötü.Okul desen üniversite gibi değil.Hiç ama hiç tavsiye etmiyorum.Sıralamasına kanıp gelmeyin.Sıralamasının böyle olmasının sebebi tamamen diğer özellere göre uygun olması.

Hocam kesinlike gelmeyin. Eğitimi gerçekten kötü. Okul desen üniversite gibi değil. Hiç ama hiç tavsiye etmiyorum. Sıralamasına kanıp gelmeyin. Sıralamasının böyle olmasının sebebi tamamen diğer özellere göre uygun olması.

Yani YÖK Atlas'taki akreditasyon uyarısını dikkate almayalım mı? Tek akredite olarak şu an orası gözüküyor özellerde. Devlette herhangi bir akredite uyarısı yok ama Marmara ve Boğaziçi üniversitelerinde eğitim zaten iyidir.

YBS çok genel bir durum benim gibi insanlar genel alana hitap ettiği için ve en mantıklı iktisat ve bilişim karışımı diye gidiyor.

Şu an sıralamanız 600.000 bile olsa illa bir YBS bölümüne girebiliyorsunuz. Bölümlerin pek bir önemi YBS içinde şöyle, bu bölümü okurken bir branş seçin ve üstüne gidin zaten çoğu bölüm kodlama ve yazılım dersi veriyor siz branştan devam ederken kodlama derslerini alırsınız mezun olunca dillere dair biraz bilgi ve bir branş ustalığınız olur.

Sonra:
  • Proje geliştirme uzmanı.
  • Junior Devoloper.
  • DevOps.
  • Debug.
Veya bu tarz alanlara daha fazla yönelerek işlerinize devam edebilirsiniz.

Bu sene medipol YBS'ye başlıyorum ben. Önereceğim özeller özyeğin ve kadir has olur. Marmara gelirse gözün kapalı git zaten. Almanca'sını ben de tavsiye etmem ama. Bana Almanca geliyordu, ben gitmedim. Medipol nasıldır dersen bu sene başlayacağım, bilmiyorum, göreceğiz :)

Nasılmış kanka? Bende tercih etmeyi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı