YBS için üniversite tavsiyesi

Stepheren

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, İstanbul'da istediğim üniversite tutmadığı için mezuna bıraktım. Hedefim Marmara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri. Bu bölümün iki dil seçeneği var; biri İngilizce, biri Almanca.
İngilizce tarafını tutturamazsam Almanca tarafına gitmek istiyorum. Sizce mantıklı mı yoksa vakıf üniversitelerini mi düşüneyim?
EA İngilizce tarafı 38K.
EA Almanca tarafı 74K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, ben bu sene 7300 civarında bir sıralama yaptım ve ilk hedefim YBS bölümüydü fakat Boğaziçi tutmadığı için vakıfların %100 burslu olan seçeneklerine baktım. Ne yalan söyleyeyim hiçbiri bana güven vermedi ve vakıf tercih etmeme kararı aldım. Sonradan geriye bir tek YBS Marmara Üniversitesi İngilizce kaldı.

Burada çok ikilimde kaldım; ne kadar iyi bir üniversite olsa dahi bu bölüm yeni açılmıştı Marmara'da ve sıralaması benim sıralamamım bayağı altındaydı. O yüzden maalesef söylüyorum, seni etkilemeyeyim, kesinlikle YBS bölümünden vazgeçtim. (Açıkçası bölümün geleceğini de pek ön göremedim Türkiye şartları altında.)

Marmara'nın Almanca bölümüne gelecek olursak ben pek sıcak bakmamıştım, daha çok İngilizce bölüme gitmeni tavsiye ederim. (Eğer Almanya gibi bir hayalin yok ise tabii. Çünkü dünyada en çok YBS iş ağına önem veren ülke büyük ihtimalle Almanya'dır.)

(Yazdıklarım tamamen kendi fikrimdir, kendi süzgecinden geçirerek değerlendir.)

Merhabalar ben bu sene 7300 civarında bir sıralama yaptım ve ilk hedefim YBS bölümüydü .Fakat boğaziçi tutmadığı için vakıfların %100 burslu olan seçeneklerine baktım. Ne yalan söyleyeyim hiçbiri bana güven vermedi ve vakıf tercih etmeme kararı aldım. Sonradan geriye bir tek YBS marmara üniversitesi ingilizce kaldı. Burada çok ikilimde kaldım ne kadar iyi bir üniversite olsa dahi bu bölüm yeni açılmıştı marmarada ve sıralaması benim sıralamamım baya altındaydı. O yüzden maalesef söylüyorum seni etkilemeyeyim kesinlikle YBS bölümünden vaz geçtim.(Açıkçası bölümün geleceğini de pek ön göremedim Türkiye şartları altında).
Marmara'nın Almanca bölümüne gelecek olursak ben pek sıcak bakmamıştım daha çok ingilizce bölüme gitmeni tavsiye ederim. (Eğer Almanya gibi bir hayalin yok ise tabi. Çünkü dünyada en çok YBS iş ağına önem veren ülke büyük ihtimalle Almanyadır.)
(Yazdıklarım tamamen kendi fikrimdir kendi süzgecinden geçirerek değerlendir.)
Fikirlerin için teşekkürler. Peki şu an hangi bölümdesin?

Bölüm olarak gayet güzel, kendinizi geliştirirseniz işsiz kalmanız çok düşük bir ihtimal. Marmara MIS iyi eğitime sahip yalnız öğrenci işleriyle çok uğraşırsınız zira laf anlatmak bayağı zor, eğer sıralamanız yeterse birinci tercihinize yazmanızı tavsiye ederim. Almanca ben olsam okumazdım çünkü Türkiye'de İngilizce YBS'ye kıyasla iş alanı daha kısıtlı. Bir şekilde Avusturya ya da Almanya'da iş bulabilme ve barınabilme imkanınız varsa o ayrı konu. Üstelik YBS zaten Amerikan tipi bir bölüm, Alman tipinin adı İşletme Enformatiği. Son senelerde adını değiştirip Almanca Yönetim Bilişim Sistemleri yaptılar. Farklı sorularınız varsa yanıtlayabilirim.

Bölüm olarak gayet güzel, kendinizi geliştirirseniz işsiz kalmanız çok düşük bir ihtimal. Marmara MIS iyi eğitime sahip yalnız öğrenci işleriyle çok uğraşırsınız zira laf anlatmak bayağı zor, eğer sıralamanız yeterse birinci tercihinize yazmanızı tavsiye ederim. Almanca ben olsam okumazdım çünkü Türkiye'de İngilizce YBS'ye kıyasla iş alanı daha kısıtlı. Bir şekilde Avusturya ya da Almanya'da iş bulabilme ve barınabilme imkanınız varsa o ayrı konu. Üstelik YBS zaten Amerikan tipi bir bölüm, Alman tipinin adı İşletme Enformatiği. Son senelerde adını değiştirip Almanca Yönetim Bilişim Sistemleri yaptılar. Farklı sorularınız varsa yanıtlayabilirim.
Teşekkürler. Her ihtimale karşı önerebileceğiniz vakıf üniversiteleri var mı?

Eğer yurtta kalabilirim ya da ev tutabilirim diyorsanız Işık Üniversitesi'ni zamanında bayağı araştırmıştım onu düşünebilirsiniz. İstanbul'un dışında Şile'de çünkü. Kadir Has güzel üniversite, tam burslu düşünülür ama onun sıralaması da Marmara'dan daha yüksek. Diğer özeller hakkında bilgim yok maalesef.

Teşekkürler. Her ihtimale karşı önerebileceğiniz vakıf üniversiteleri var mı?

Bu sene Medipol YBS'ye başlıyorum ben. Önereceğim özeller Özyeğin ve Kadir Has olur. Marmara gelirse gözün kapalı git zaten. Almancasını ben de tavsiye etmem ama. Bana Almanca geliyordu, ben gitmedim. Medipol nasıldır dersen bu sene başlayacağım, bilmiyorum, göreceğiz :)

Niye Almanca önerilmiyor acaba? Hem Almanca hem İngilizce öğrenmiş olmak iyi bir şey değil mi sonuçta?

Bu sene Medipol YBS'ye başlıyorum ben. Önereceğim özeller Özyeğin ve Kadir Has olur. Marmara gelirse gözün kapalı git zaten. Almanca'sını ben de tavsiye etmem ama. Bana Almanca geliyordu, ben gitmedim. Medipol nasıldır dersen bu sene başlayacağım, bilmiyorum, göreceğiz :)

Bu sene medipol Ybs'ye başlıyorum ben. Önereceğim özeller özyeğin ve kadir has olur. Marmara gelirse gözün kapalı git zaten. Almanca'sını ben de tavsiye etmem ama. Bana Almanca geliyordu, ben gitmedim. Medipol nasıldır dersen bu sene başlayacağım, bilmiyorum, göreceğiz :)

Selamlar tekrardan okul nasıl gidiyor acaba 😂 beni bilgilendirebilir misiniz? Eğitimi nasıl vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı