YDT soruları neden bu kadar zor?

Dil bilgime çok güvenirim normalde ama son haftalarda çözdüğüm bu denemeler özgüvenimi alt üst etti sınavda ne yapacağım bilmiyorum.
Sınava bu sene mi giriyorsun? Ben bir sınava çalışmadan önce ilk başta bir sınav çözerim sonra çalışıp eksiklerimi kapatırım. Eğer bu sene giriyorsan ve zamanın azsa nerede eksiğin varsa onu kapatmaya çalış. Boşuna moralini bozma, bakarsın sınavda anlayacağın sorular gelir.

Sınava bu sene mi giriyorsun? Ben bir sınava çalışmadan önce ilk başta bir sınav çözerim sonra çalışıp eksiklerimi kapatırım. Eğer bu sene giriyorsan ve zamanın azsa nerede eksiğin varsa onu kapatmaya çalış. Boşuna moralini bozma, bakarsın sınavda anlayacağın sorular gelir.

Bu sene gireceğim evet, elimden geleni yapacağım yine de.

Bildiğiniz bir kaynak var mı çalışabileceğim ve sınav için kendimi geliştirebileceğim?

Bu sene YDT'ye hazırlanan birisi olarak, soruların genel olarak kolay olduğunu düşünüyorum. Bana en zor sorular paragraf verilen, paragrafa göre 3 tane soru sorduğu genellikle 30-42. soru aralığı zor geliyor o kadar. Paragrafları çok okumak zorunda kalıyorum hafızam iyi olmadığından.

Onun dışında diyalog soruları aşırı kolay, ilk 5 soru sadece kelime bilgisi, biraz ezberine kalıyor. Onun dışında çeviri sorularının çoğu sadece 1 kelimeyle bile yapılabiliyor.

Zor soru soruyorlar tabi arada ama genellikle yapılan gördüğüm kadarıyla 2 şık arasında bırakma oluyor, şıkların farkını anlamak içinde ince okumak lazım. Ama onda da süre bol olduğundan problem yaşamıyorum ben genel olarak, okuma ve anlama hızına da bağlı biraz

Bu sene YDT'ye hazırlanan birisi olarak, soruların genel olarak kolay olduğunu düşünüyorum. Bana en zor sorular paragraf verilen, paragrafa göre 3 tane soru sorduğu genellikle 30-42. soru aralığı zor geliyor o kadar. Paragrafları çok okumak zorunda kalıyorum hafızam iyi olmadığından.

Onun dışında diyalog soruları aşırı kolay, ilk 5 soru sadece kelime bilgisi, biraz ezberine kalıyor. Onun dışında çeviri sorularının çoğu sadece 1 kelimeyle bile yapılabiliyor.

Zor soru soruyorlar tabi arada ama genellikle yapılan gördüğüm kadarıyla 2 şık arasında bırakma oluyor, şıkların farkını anlamak içinde ince okumak lazım. Ama onda da süre bol olduğundan problem yaşamıyorum ben genel olarak, okuma ve anlama hızına da bağlı biraz
Hocam soruların mantığı sinirlerimi bozdu. Yukarıda iki üç kere daha söyledim, türkçe sorsan yine cevap veremem çünkü o konuyu bilmiyorum. Ben garip bir kaynaktan çözdüm muhtemelen soruları ya da farklı bir dil testi aldım çok saçmaydı çünkü. Güvenim sarsıldı baya yine de.

Bu sene gireceğim evet, elimden geleni yapacağım yine de.

Bildiğiniz bir kaynak var mı çalışabileceğim ve sınav için kendimi geliştirebileceğim?

Bu sene gireceğin için tek tavsiyem çıkmış YDT sorularını çözmen olur. Mümkünse kendini daha da zorlamak için YÖKDİL ve YDS çözmeye çalışabilirsin. Ayrıca Youtube'daki taktik videolarını izleyebilirsin.

Dediğim gibi, konuyu parçadan anlamaya çalış. Senin tüm konunun uzmanı olman beklenmiyor. Sadece ufak bir parça versek oradan mantığı çıkarır mısın diye test ediyorlar. Konuyu bilmediğin için gerilmene gerek yok. Ben de okuduğum çoğu parçanın konusunu tam anlamıyorum. Önemli olan cevaplarını parçadan çıkarabilmek.

Hocam soruların mantığı sinirlerimi bozdu. Yukarıda iki üç kere daha söyledim, türkçe sorsan yine cevap veremem çünkü o konuyu bilmiyorum. Ben garip bir kaynaktan çözdüm muhtemelen soruları ya da farklı bir dil testi aldım çok saçmaydı çünkü. Güvenim sarsıldı baya yine de.
YDS Publishing yayinlarinin denemesini ve irem yayinlari test attack soru bankasi cozdum, onda cok oyle sorular yoktu.

DNA'nin dedigi gibi YDT sorularini cozmen daha iyi olur. Denemelerde ekstra zor sorular soruyorlar cunku genel olarak.

Konu aslında türkçe gibi konuşabiliyorsun ancak grammerini yapamıyorsun biraz çalışma ile kavranılamayacak iş degil türkçe kadar zor sistemli degil kaynak olarakta sana aykut güvenin reading ve grammer serisini önerebilirim.

YDT çok da basit bir sınav diyemeyiz. YDS çalışıyorum ve nöroloji ile ilgili yazılardan tut iklim değişikliğine, uzaya kadar değişen konular çıkıyor. Paragraflar KPSS Türkçe sorularının iki katı uzunluğunda. Sorular da çok çeldirici. Yani evet, YDS ve YÖKDİL gibi sınavlara giren biri için (yani bana göre) YDT oldukça kolay bir sınav ama sana göre zor olacaktır.

Eğer henüz lise son değilsen çalışarak yapamayacağın bir sınav değil. Zaten İngilizce bildiğini düşünürsün ama bu sınavları görünce biraz dumur olursun. Eğer yüksek bir hedefin varsa da YDS Time sitesinden paket alıp çalışmanı öneririm. Ben oradan çalışarak zaten yüksek olan netlerimi yükselttim. Henüz 9 hafta çalıştım ve 20 hafta daha çalışacağım, ama oldukça faydalı oldu. Önümüzdeki YDS'den 90 üstü almayı garantiledim diye düşünüyorum.

Senin de tek yapman gereken düzenli çalışmak. Sonra "Aslında çok basitmiş." dersin.
Hocam Youtube'da Mesut Koyuncu var. YDS oynatma listeleri var.
Sizce iyi mi?
Vaktiniz varsa bir gün göz atar mısınız?
Hem sizin de işinize gelir hoşunuza giderse.

Arkadaşlar, ben kendi dil bilgimin iyi olduğunu düşünürdüm konuşmamda anlamamda, yazmamda vs. hiçbir problem yok. Lakin bu YDT deneme testlerindeki sorular ne öyle ya? Benden daha Türkçe açıklayamayacağım konular için İngilizce cevap vermemi bekliyorlar. Sizce de çok ağır ve zor sorular değil mi? Yoksa tek ben mi tribe giriyorum?
Sonuç ne oldu?

Geri
Yukarı