Yedek Subaylığın Hak Etmeyen Kişilere Çıkması

ThisisPunisher

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Giresun Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü 2019 mezunuyum. 4 üzerinden 3.46 ortlama ile bölüm 3.sü olarak bitirdim.
Yeni sistemde geldi hem de asker olmak istediğim için Yedek Subay ve Astsubaylığa başvurdum. Bugün ise 65. Mekanize Piyade Tabur Komutanlığına Er olarak sınıflandırıldığımı öğrendim. Üniversiteden aynı sınıftaki arkadaşım 3.12 ortalama ile Yedek Subaylığı kazandı. Yine aynı şekilde bir sürü kişi Yedek Astsubaylık ve Subaylığı kazandı. Ve konuştuğum kişilerine hiçbiri benim gibi başarılı değiller. Benim en büyük isteğim buydu çünkü daha önce de Kuleli Askeri Lisesi ve Hava Harp Okulu işim olmamıştı. Buraya bel bağlamıştım Subay olacağım diye. Bu adaletsizlik konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu yerleştirme tahminime göre rastgele yapılıyor. Yeni sistem gelirken denilen en önemli şeylerden biri askerlerin niteliklerine göre verimli şekilde kullanılacağı idi. Ama anlaşılan yeni sistem de tam olarak o şekilde çalışmayacak. Çok fazla şey de söylemek istemiyorum bu konu hakkında.

Bu arada ben de yedek subay olarak gitmek istiyordum ama kısa dönem jandarma çıktı bana da. Gidip geleceğiz hayırlısıyla.

Bu yerleştirme tahminime göre rastgele yapılıyor. Yeni sistem gelirken denilen en önemli şeylerden biri askerlerin niteliklerine göre verimli şekilde kullanılacağı idi. Ama anlaşılan yeni sistem de tam olarak o şekilde çalışmayacak. Çok fazla şey de söylemek istemiyorum bu konu hakkında.

Bu arada ben de yedek subay olarak gitmek istiyordum ama kısa dönem jandarma çıktı bana da. Gidip geleceğiz hayırlısıyla.
Devrem ben de çözemedim bu sistemi? Yeni sistemde başarılı değil. 2.10 ortalamalı vasıfsız bir insan yedek subaylığı kazandı. Daha ne diyebilirim ki. Bu mesleği şerefiyle yapmak isteyen ben. Yaptırmayan msb.

Son düzenleyen: Moderatör:
Devrem bende çözemedim bu sistemi. Yeni sistemde başarılı değil. 2.10 ortalamalı vasıfsız bir insan yedek subaylığı kazandı. Daha ne diyebilirim ki. Bu mesleği şerefiyle yapmak isteyen ben. Yaptırmayan MSB.
2.10 ortalamalı insanlar vasıfsız mı oluyor?

2.16 ortalamam var. Makine mühendisliği okuyorum iyi bir yerde. Derslere çalışmayı sevmem ama staj yaptığım yerin kapısından geçemeyecek bir çok kişi var.

Ortalama her şey değildir. Sadece kişinin ders çalışma saatine bağlı bir şeydir.

Konu ile alakasız oldu fakat sistem random da olsa not ortalamaları ile vasıflılık ölçülmez.

2.10 ortalamalı insanlar vasıfsız mı oluyor?

2.16 ortalamam var. Makine mühendisliği okuyorum iyi bir yerde. Derslere çalışmayı sevmem ama staj yaptığım yerin kapısından geçemeyecek bir çok kişi var.

Ortalama her şey değildir. Sadece kişinin ders çalışma saatine bağlı bir şeydir.

Konu ile alakasız oldu fakat sistem random da olsa not ortalamaları ile vasıflılık ölçülmez.
Adam "aynı sınıf ve aynı bölümdeki" diğer bir arkadaşının seçildiğinden bahsetmiş bence okuduğunuzu anladıktan sonra yorum yapmalısınız, ya da boş yorum yapmamalısınız. Çünkü bayağı alakasız ve boş bir yorum olmuş.

Merhaba arkadaşlar. Giresun Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü 2019 mezunuyum. 4 üzerinden 3.46 ortalama ile bölüm 3. olarak bitirdim.
Yeni sistemde geldi hem de asker olmak istediğim için Yedek Subay ve Astsubaylığa başvurdum. Bugün ise 65. Mekanize Piyade Tabur Komutanlığına Er olarak sınıflandırıldığımı öğrendim. Üniversiteden aynı sınıftaki arkadaşım 3.12 ortalama ile Yedek Subaylığı kazandı. Yine aynı şekilde bir sürü kişi Yedek Astsubaylık ve Subaylığı kazandı. Ve konuştuğum kişilerine hiçbiri benim gibi başarılı değiller. Benim en büyük isteğim buydu çünkü daha önce de Kuleli Askeri Lisesi ve Hava Harp Okulu işim olmamıştı. Buraya bel bağlamıştım Subay olacağım diye. Bu adaletsizlik konusunda ne düşünüyorsunuz?
Aynı üniversitedeyiz her işte bir hayır vardır Allah başka kapı açar inşallah.

@A. Velestine O zaman neden sınavlara giriyoruz? 2.16 ortalama zaten dersleri zor geçen kişilerin alacağı bir ortalama. Kişi çalışsın veya çalışmasın dersten zor geçmiş, istediği kadar zeki olsun, belgesi de ortada... Ortalamanın bir önemi yok ise kaldırsınlar, ne kadar yanlış bir söylem...

@A. Velestine O zaman neden sınavlara giriyoruz? 2.16 ortalama zaten dersleri zor geçen kişilerin alacağı bir ortalama. Kişi çalışsın veya çalışmasın dersten zor geçmiş, istediği kadar zeki olsun, belgesi de ortada... Ortalamanın bir önemi yok ise kaldırsınlar, ne kadar yanlış bir söylem...
Motomot ortalamaya bakamazsın. Herkes aynı dersi görmüyor. Boş beleş bölüme gidip en iyi ortalamayı yapmakla adam akıllı bir bölümde ders geçmek çok farklı şeyler.

Eğer akademik bir kariyer düşünmüyorsanız genel olarak ortalamanın hiçbir faydası yok. Bu kadar kasmaya gerek yok. Yedek subayların ortalamaya bakılarak alındığını sanmıyorum. Asıl olan diplomadır.

İyi bir ortalaman var, diye sana bütün kapılar açılmıyor. Asıl savaş okul bittikten sonra başlıyor.

Özelde ortalamanı dayatabileceğin iş alanları illaki olacaktır. Ama bir de ortalama dediğin şeyin değeri okuldan okula değişir. Bir ODTÜ'den 3.46 mezun olmak var. Bir de Giresun Ticaret'ten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı