Yedek Subaylığın Hak Etmeyen Kişilere Çıkması

Bana göre 2.40-2.50 altı başarısız umursamaz bir insandır.
Düşüncen bence çok saçma.

Birincisi artık o insanlardan birine komutanım, dersin askerde.

İkincisi her şey ortalama değil. Her şeyi ortalamaya indirgiyorsun. Yok böyle bir dünya. Ortalamanın hayatında etkili olduğu sadace bir iki nokta var. Gerisi ''tırışkadan'' hikaye. Özelde bazı istisnai işler dışında kimsenin umrunda değil senin ortalaman. Devlette ise akedemik kariyer yapmıyorsan yine kimsenin umrunda değil senin ortalaman. Bence insanlara tepeden bakmaktan vazgeç. Pek çok iş adamı ilkokul mezunu ve senin hayalini bile kuramayacağın hayatları yaşadılar. Düşünce yapını değiştirmeni tavsiye ederim. Yoksa kıskançlık gibi psikolojik sorunlarla boğuşabilirsin.

Ayrıca ortalama yaptığın okul da öyle ahım şahım hava atılacak bir okul değil. Yukarda saydığım istinai işler dışında senin iş hayatında ''Uluslararası Ticaret''ten mezun herhangi bir kişiden farkın yok.

377. Dönem YD SB grubumuzda bir arkadaş açık açık daha başvurup yeni grubu kurduğumuz zaman dedi bana yedek subay çıkacak diye. Ve çıktı. Adımı verdiler yukarı diye kendisi beyan etmişti.
Yazının sonunda dediğim gibi bir paşa devreye girerse olur kimse aman paşam napıyosun diyemez yani :)

İşte diyorum ya devlet senin durumuna bakmaz yani kendi yöntemi neyse onu uygular geçer bu çocuk açmı hayali askerlimi yada memurlukmu bakmaz.

Zaten bu zamana kadar hiç bakan olmadı ki. 😂 Kuleli askeri lisesinin başvurularında bir arkadaşla beraber başvurduk. Ben elendim onun amcası hakimdi kazandı. Şu anda 2 side hapiste. Hava harp okulu içinde aynısı oldu. Mülakatlardaki bütün subaylar bugün hapiste.

Zaten bu zamana kadar hiç bakan olmadı ki. 😂 Kuleli askeri lisesinin başvurularında bir arkadaşla beraber başvurduk. Ben elendim onun amcası hakimdi kazandı. Şu anda 2 side hapiste. Hava harp okulu içinde aynısı oldu. Mülakatlardaki bütün subaylar bugün hapiste.
Belki sende hapiste olurdun bence iyi tarafından bak :)

Düşüncen bence çok saçma.

Birincisi artık o insanlardan birine komutanım, dersin askerde.

İkincisi her şey ortalama değil. Her şeyi ortalamaya indirgiyorsun. Yok böyle bir dünya. Ortalamanın hayatında etkili olduğu sadace bir iki nokta var. Gerisi ''tırışkadan'' hikaye. Özelde bazı istisnai işler dışında kimsenin umrunda değil senin ortalaman. Devlette ise akedemik kariyer yapmıyorsan yine kimsenin umrunda değil senin ortalaman. Bence insanlara tepeden bakmaktan vazgeç. Pek çok iş adamı ilkokul mezunu ve senin hayalini bile kuramayacağın hayatları yaşadılar. Düşünce yapını değiştirmeni tavsiye ederim. Yoksa kıskançlık gibi psikolojik sorunlarla boğuşabilirsin.

Ayrıca ortalama yaptığın okul da öyle ahım şahım hava atılacak bir okul değil. Yukarda saydığım istinai işler dışında senin iş hayatında ''Uluslararası Ticaret''ten mezun herhangi bir kişiden farkın yok.

Kimseye yukardan baktığım yok. Pek çok arkadaşıma dersler çalıştırıp emek harcayıp ortalamalarını yükseltmesine yardımcı olup notlarıma kadar paylaşan biriyim. Kimseyi kıskanmam başarısını tebrik ederim. Fakat anlatmak istediğim aynı bölümün aynı üniversitenin düşük ortalamalı adamı alınıyorken benim alınmamam.
Belki sende hapiste olurdun bence iyi tarafından bak :)

Hep iyi tarafına bakıyorum zaten hocam yoksa çoktan kafayı sıyırmış olurdum. Ben evinde duvarında üniforması tam takım hazır asılı bulunan biriyim. Bu ordu için yapmayacağım şey yok. Fakat subaylık hayallerimin her seferinde kırılması zoruma gidiyor.

Benim bildiğim kadarıyla; lisans diploması olan herkesin astsubaylık başvurusu yapmaya hakkı var. Ortalamanın yüksek olması sana öncelik sağlamıyor.

Son düzenleme:
Bizim anlatmaya çalıştığımızda burası Türkiye kardeşim. Senin aklın nerdeydi? Kimse seni zorladı mı şu kadar çalış ortalama yap, diye. Sen takılmışsın bir noktaya ortalama yaptım, çalıştım. Çalışmayıp yatan adamlar kazandı. Ben kazanmadım. Hayat böyle kardeşim. Onun için hedeflerini iyi koyacaksın. Birincisi başta düşünecektin. Bu kadar ortalama ne işime yaracak? Akedemik kariyer mi düşünüyorum? Yoksa özel olarak girmek istediğim bir alan da mı etkili? Eğer bunları düşünmeden kafanı kitaplara gömdüysen kusra bakma. Devlet'te, özelde, insanlar da seni takdir etmek zorunda değil. Ben de 2 yıldır iş hayatındayım. Bırak ortalamamı daha diplomamı görmek isteyen olmadı. Devlet kurumları lise mezunu şube müdürleriyle dolu. Ne yapalım biz de senin gibi isyan mı edelim? Takılmayacaksın bir noktaya. Yoksa ilerleyemezsin.

377. Dönem YD SB grubumuzda bir arkadaş açık açık daha başvurup yeni grubu kurduğumuz zaman dedi bana yedek subay çıkacak diye. Ve çıktı. Adımı verdiler yukarı diye kendisi beyan etmişti.
Açık açık torpil olduğunu söylemiş adam bu kadarı da oha artık. Şikayet edin demek isterdim ama şikayete de bu torpili yapanların bakmayacağı ne malum? Üzücü bir durum.

İlla ki torpil vardır kardeş, ama 100 personel alınıyorsa hepsi de torpilli değildir, arkadaşım makina mühendisliği bitirdi eskişehir de yedek subay.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı