Yeni aldığım HP Victus 16 laptopta GPU kullanımı çok düşük

bucokepicti

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir laptop aldım, HP Victus-16 serisinden 3060, Ryzen 5 5600h, 8 gb, 512 gb içeriyor. Bilgisayarla ilgili kafama takılan birçok soru oldu, aşağıya tümünü listeleyeceğim. En azından birkaçını bile olsa olabildiğince "net" yanıtlama şansınız olursa mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler. Not, kurulumu dün yaptım.
1- Dying Light'ta gpu kullanımım %40-50 üstünü, aynı şekilde de işlemci çekirdeklerim ortalama %40 üstünü görmüyor. Gpu'm normalde 95w güç alırken yine aynı oyunda 70-75w civarlarında kalıyor. Dolayısıyla aldığım fps 30-40. Şunu da belirteyim, oyunun ilk açılışında hem gpu kullanım yüzdesi %70-80 değerlerini görüyor hem de fpsim 80-90 oluyor. Yani bu olayları oyunu açtıktan yaklaşık 5-10 saniye sonra yaşıyorum. Sebebi ne olabilir?
2- Gpu kullanımım Dying Light'ın yanı sıra diğer oyunlarda da beni tatmin etmedi henüz. GTA V'i ayarları ultraya çıkarmadığım müddetçe yüksek gpu yüzdesi değerleriyle oynamıyorum. Mesela ortalamanın biraz üstü grafiklerle 100 civarı fps görmeyi umuyordum ama en düşük ayarlara da alsam 100 olmuyor, çok ufak değişiyor fakat ultrada %99-100 olan gpu kullanımım ayarları düşürdükçe düşüyor ve fpsim asla %100 gpu kullanımıyla yüksek bir değer vermiyor. Zaten ultra ayarlar yapmasam bile yüksek ayarlarda insanların testlerde aldığı fpslere yaklaşamıyorum. Testler yaklaşık 90-100 fps gösterirken ben 50 civarında takılı kalıyorum. Bunun sebebini merak ediyorum.
3- MSI Afterburner kullanarak bilgisayarda yaşananlara hakim olmaya çalışıyorum. Bunun gibi önereceğiniz veya test etmem gereken, geniş çapta herhangi bir öneriniz var mı? Üstteki iki maddeye ek olarak bunu daha geniş tutma sebebim "şunu şunu yanlış yapıyor olabilirsin" gibisinden önerilerinize açık olmam.
Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bu devirde bilgisayar almak hiç kolay değil ve benim de iki yılı bulan bilgisayar alma sürecim hiç kolay olmadı. Aldığım bilgisayar problemliyse bunu çözebilmek, çözemiyorsam da iade etmek isterim. Ek olarak şunu da açıkça yazmak isterim, watt değerimin ve gpu kullanım yüzdesi değerimin bu denli değişken olması normal midir? Hellblade Senua's Sacrifice oyununda watt değerim asla 80 üstünü görmedi, gpu kullanımım da %70lerde kaldı. Fps kötü olmasa bile yine de bu sisteme göre yüksek bir fps almadım. Dediğim gibi, geniş çapta vereceğiniz her öneriye açığım.

Yeni konular

Geri
Yukarı