Yeni alınan 2x8GB 3200MHz RAM'ler 2133 MHz olarak çalışıyor

omryldz00

Attopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
"ANAKART" : MSI A320M PRO VD/S
"İŞLEMCİ" : AMD Ryzen 5 4500
"EKRAN KARTI" : GEFORCE GTX 1650
"RAM" : 2X8 GB GSKİLL RIPJAWSV 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16
"SSD" : HYPERX FURY 3D 120 GB
"HARDDİSK" : TOSHİBA MQ01ABD100
Selam arkadaşlar, iyi bayramlar. Kafamı kurcalayan iki konu var, sizlere danışmak isterim. Birincisi ben yakın bir zamanda 2x8GB 3200MHz hızda 2 RAM aldım (anakartımda iki slot mevcut desteklediği en yüksek MHz 3200 anakart: MSI A320M Pro VD/S) RAM'i alıp monte ettikten sonra PC'nin otomatik olarak MHz'i 2133'e aldığını fark ettim, BIOS üzerinden değiştirilebildiğini öğrendim ve ayarlamak için BIOS'u açtım. Araştırdığım videolarda o arkadaşın tek RAM'i olduğu için XMP'yi açıp oradan seçip yaptığını gördüm ekte de gördüğünüz gibi PF1 PF2 olarak ayrılıyor. Ben ikisini de denediğimde ya da disable yaptığımda değişen bir şeyin olmadığını fark ettim. RAM'lerin düzgün çalışması için bu Pf'lerden birini seçmek zorunda mıyım?
İkinci olarak da RAM'lerin MHz'ini ayarlamak için menüsüne girdiğimde kendi sınırların üstünde de seçenek olduğunu fark ettim bu seçenekler ne içindir ve RAM'in sınırın üstünde bir seçenek seçersem oluşacak sonuçlar nelerdir? Anlattığım konularla alakalı birkaç araştırma yaptım ancak net bir sonuca varamadım, sizden ricam bilen birisi biraz anlatabilir mi?

WhatsApp Görsel 2024-04-10 saat 15.29.59_b366d54c.jpg

WhatsApp Görsel 2024-04-10 saat 15.29.59_9384558d.jpg

WhatsApp Görsel 2024-04-10 saat 15.29.59_85022f2c.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP açtığında sorun yaşıyorsan ilk olarak BIOS güncellemeyi dene. 3200 MHz'in üstünde seçeneklerin olmasının sebebi Ryzen'de kesin sınır belirlenmemesi. Anakartın, belleklerinin ve işlemcine göre çıkabildiğin kadar çıkarsın. Anakartın veya işlemcinin sitesinde 3200 MHz yazmasının bir önemi yok yani.

XMP'ye tıkla DDR4 3200 secenegini sec kaydet cık.

Benim sorum o değildi site tarafından başlık değiştirildi ayrıca ekteki resimlere bakarsan XMP de öyle bir seçenek olmadığını anlarsın yine de cevapladığın için teşekkürler.

Benim sorum o değildi site tarafından başlık değiştirildi ayrıca ekteki resimlere bakarsan XMP de öyle bir seçenek olmadığını anlarsın yine de cevapladığın için teşekkürler.

Hocamın da dedigi gibi, RAM'inin cipine gore OC potansiyeline göre MHz'ini cıkarabilirsin. Sana tavsiye, hangi MHz'de stabil ise onun üstüne cıkma.

XMP açtığında sorun yaşıyorsan ilk olarak BIOS güncellemeyi dene. 3200 MHz'in üstünde seçeneklerin olmasının sebebi Ryzen'de kesin sınır belirlenmemesi. Anakartın, belleklerinin ve işlemcine göre çıkabildiğin kadar çıkarsın. Anakartın veya işlemcinin sitesinde 3200 MHz yazmasının bir önemi yok yani.

Herhangi bir sorun yaşamıyorum BIOS'umda son sürüm peki XMP de ki seçenekleri hangisini seçsemde herhangi gibi bir fark olmuyor tahminimce iki RAM'de aynı olduğundandır ama emin değilim.

Hocamın da dedigi gibi, RAM'inin cipine gore OC potansiyeline göre MHz'ini cıkarabilirsin. Sana tavsiye, hangi MHz'de stabil ise onun üstüne cıkma.

RAM'lerin kapasitesi 3200 ikisi de aynı marka aynı model 2133'tü baktığım kaynaklarda RAM'in son sınırına çıkarmakta sorun olmadığı söyleniyor şu an sınır MHz de kullanıyorum daha herhangi gibi bir sorunla karşılaşmadım. Yine de cevapladığın için teşekkürler.
Ekran görüntüsü 2024-04-10 175705.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı