Yeni alınan bir telefonun sıfır olup olmadığını anlama

Teknosa güvenilir midir hocam?

Teknosa, Vatan Bilgisayar, MediaMarkt gibi mağazalardan kapalı kutu (teşhir hariç, o konuda bir şey diyemiyorum) cihaz alıyorsanız güvenilirdir. Kapalı kutu cihazlarda sorun çıkması bu mağazaların bilerek sorunlu cihaz sattığı anlamına gelmez, üreticinin cihazların kontrolünü eksik yaptığı anlamına gelir. Sonuçta teknolojik ürün bu üretimi sırasında hata olmuş olabilir, Teknosa'dan veya Vatan'dan cihaz aldım bozuk çıktı, Vatan veya Teknosa kötüdür demek mantıksız. Kötü oldukları tek bir nokta var o da sonrasında müşteri desteği. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde cihazı genelde direkt mağazaya iade edebiliyorken Türkiye'de çoğu sizi servis ile muhattab eder. Servis onayı olmadan genelde bir şey yapmazlar. Ben sadece bir kez Vatan Bilgisayar'dan aldığım kulaklığı evde denedim ve beğenmedim geri götürüp daha üst model bir kulaklık almak istediğimi söyledim kabul ettiler ama benim ilk satın aldığım kulaklık ellerinde son kalan üründü o sebeple çok sorun çıkarmadılar ama bu her zaman geçerli değildir.
Hocam olayı baştan izah edeyim; ben yeni tel alıyorum, arkadaşım benden habersiz teli eline alıyor, beni görünce de apar topar panik bir şekilde teli masaya koyuyor(kıskanıp zarar verdiğini düşünüyorum). Ne yaptın l*n, niye benden habersiz alıyorsun deyince de; "bir şey yapmadım, ne yapacağım?" diyor. Her neyse, ses falan duymadım, vurup kıramaz yani ama zarar falan verebilir ben salona geçtiğim esna da. Suç üstü de yapamadım, şimdi kesin kanı süremem, belki yapmamıştır, iftira falan atarız çocuğa, ama telefonu panikleyerek, korkarak endişeli bir şekilde bırakması bence gayet yeterli şüphelenmem için. Her neyse, bence bu çocuk kıskanıp zarar verdi(kıskanç biri olduğunu kesin bilmem, zarar verme varsayımını kuvvetlendiriyor). Ben de bu işin içinden nasıl çıkarım diye düşünürken soluğu Türk Telekom da ki çalışanlara telefonda böyle bir kusur var, ben yapmadığıma göre fabrika hatası derken aldım. Her neyse, servise yollarız bakarlar, fabrika hatasıysa değişim yapılır dendi. Servis değişimi kabul etti, değiştirdiler, fakat benim düşüncem; aynısını tamir edip verdiler, kimse zarara girmek istemez çünkü. Belki servis kullanıcı hatası olduğunu çaktı ve değişim ayağına tamir edip verdi, sonuçta bana değişim yapamıyoruz da diyemez, ben harici etken görmediğini beyan ettim, e bu bağlamda hem kullanıcı hatası yani tamir edip vermek lazım hem de bana diyemez ki kullanıcı hatası, zarara girmek istememeleri de cabası(böyle düşünmemin sebebi ise; neymiş miş efendim servis yeni telefon yollayacakmış, ulan g*v*t rafta en az 10 tane benim telefondan var, al ver işte yenisini. Mağdur olmuşuz zaten iyice, daha da nasıl telefonsuz bırakırım kafasındalar resmen). Yani sonuçta bana fabrika hatası denmedi, belki öyledir ama fabrika hatasıymış denmedi, servis değişimi kabul etti dendi, yani değişim kararı alınmış oluyor. Mevzu bu. Zaten hafif paranoyak bir tip olduğum için böyle olayları görmezden gelemiyorum. Sonuç: Değiştirdik diye yeni tel verdiler. Ben de 0 verdiklerine inanmıyorum :D

Hocam çok ilginç bir hikaye, arkadaşınızın nasıl bir zarar verdiğini yazmamışsınız, yani servise verirken sorun olarak ne belirttiniz?
Servisten gelen cihaz kapalı kutu değil miydi?
Sizde önceki cihazin faturası varsa, yeni gelen cihazın seri numarasını karşılaştırın. Servis tamir ile uğraşmamak için direkt değişim demiş olabilir. Eğer kullanıcı hatası olduğunu anlasalardı emin olun cihaz tamiri için sizden para isterler, yerine cihaz göndermezlerdi. Benzer durum egemek Apple servisinde başıma geldi, ekran arızası için verdiğim cihazı kullanıcı hatası diyerek geri çevirdiler. Daha sonra gerekli başvuruları yaparak hakkımı aradım ve ekran tamiri istedim. Onlar tamir yerine yeni cihaz gönderdiler. Bildiğim kadarı ile Xiaomi servisleri özel servis yani tamir etmek yerine yeni cihaz göndererek daha fazla kazanç elde ediyor olabilirler.

Son düzenleme:
Teknosa, Vatan Bilgisayar, MediaMarkt gibi mağazalardan kapalı kutu (teşhir hariç, o konuda bir şey diyemiyorum) cihaz alıyorsanız güvenilirdir. Kapalı kutu cihazlarda sorun çıkması bu mağazaların bilerek sorunlu cihaz sattığı anlamına gelmez, üreticinin cihazların kontrolünü eksik yaptığı anlamına gelir. Sonuçta teknolojik ürün bu üretimi sırasında hata olmuş olabilir, Teknosa'dan veya Vatan'dan cihaz aldım bozuk çıktı, Vatan veya Teknosa kötüdür demek mantıksız. Kötü oldukları tek bir nokta var o da sonrasında müşteri desteği. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde cihazı genelde direkt mağazaya iade edebiliyorken Türkiye'de çoğu sizi servis ile muhattab eder. Servis onayı olmadan genelde bir şey yapmazlar. Ben sadece bir kez Vatan Bilgisayar'dan aldığım kulaklığı evde denedim ve beğenmedim geri götürüp daha üst model bir kulaklık almak istediğimi söyledim kabul ettiler ama benim ilk satın aldığım kulaklık ellerinde son kalan üründü o sebeple çok sorun çıkarmadılar ama bu her zaman geçerli değildir.

Hocam çok ilginç bir hikaye, arkadaşınızın nasıl bir zarar verdiğini yazmamışsınız, yani servise verirken sorun olarak ne belirttiniz?
Sizde önceki cihazin faturası varsa, yeni gelen cihazın seri numarasını karşılaştırın. Servis tamir ile uğraşmamak için direkt değişim demiş olabilir. Eğer kullanıcı hatası olduğunu anlasalardı emin olun cihaz tamiri için sizden para isterler, yerine cihaz göndermezlerdi. Benzer durum egemek Apple servisinde başıma geldi, ekran arızası için verdiğim cihazı kullanıcı hatası diyerek geri çevirdiler. Daha sonra gerekli başvuruları yaparak hakkımı aradım ve ekran tamiri istedim. Onlar tamir yerine yeni cihaz gönderdiler. Bildiğim kadarı ile Xiaomi servisleri özel servis yani tamir etmek yerine yeni cihaz göndererek daha fazla kazanç elde ediyor olabilirler.
Kapalı kutuydu hocam. Zarar veya kusur şu; telefonun kasayla ekranın birleştiği yer dümdüz gitmesi gerekirken, kasada içeri çöküklük, göçüklük, eziklik vardı(komple boydan boya değil, 2 küsür cm uzunluğunda belki). Anlatabilmişimdir umarım.

Jelatin mi derler ne derler, kutuda ondan vardı hocam. O jelatini sonradan atma ihtimalleri var mı yani?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapalı kutuydu hocam. Zarar veya kusur şu; telefonun kasayla ekranın birleştiği yer dümdüz gitmesi gerekirken, kasada içeri çöküklük, göçüklük, eziklik vardı(komple boydan boya değil, 2 küsur CM uzunluğunda belki). Anlatabilmişimdir umarım.

Jelatin mi derler ne derler, kutuda ondan vardı hocam. O jelatini sonradan atma ihtimalleri var mı yani?

Kapalı kutu cihazın jelatinsiz gelmesi normal bir şey değiş ama genelde servisden gelen cihazlar jelatinli olur.

Kapalı kutuydu hocam. Zarar veya kusur şu; telefonun kasayla ekranın birleştiği yer dümdüz gitmesi gerekirken, kasada içeri çöküklük, göçüklük, eziklik vardı(komple boydan boya değil, 2 küsur CM uzunluğunda belki). Anlatabilmişimdir umarım.

O uğraşa girmezler bence sizi kandırmak için, siz ilk cihazın seri numarası ile yeni gelen cihazın seri numarasını karşılaştırın.

Bilgisayarım teşhir?
Jelatinli geldi hocam yanlış anlamışsınız. Servisten gelen ürün 0 değil mi diyorsunuz yani? Ve ürüne yani telefonun kutusuna daha sonradan jelatin atılabilir mi?

Evet öyle yapıp satan var jelatinleyip satan Teknosa'da şikayet var sitesinde 2.el cihaz satanalarda olmuş.

O uğraşa girmezler bence sizi kandırmak için, siz ilk cihazın seri numarası ile yeni gelen cihazın seri numarasını karşılaştırın.
ahh ahh, eski faturayı bulabilsem... E-Arşiv Online Sorgu sitesinde arattığım zaman da; böyle bir fatura yok diyor ne hikmetse...
Fatura ve VKN numaralarını kaydettim hocam, ne olur ne olmaz diye, daha sonra karşılaştırabileyim diye ama ne hikmetse faturayı silmişler.

Bilgisayarım teşhir?

Evet öyle yapıp satan var jelatinleyip satan Teknosa'da şikayet var sitesinde 2.el cihaz satanalarda olmuş.

Teşhir ürünler konusunda bir şey diyemiyorum çünkü sürecin nasıl işlediği ile ilgili bir bilgim yok maalesef.

Ahh ahh, eski faturayı bulabilsem... E-arşiv Online sorgu sitesinde arattığım zaman da; böyle bir fatura yok diyor ne hikmetse...

Fatura ve vkn numaralarını kaydettim hocam, ne olur ne olmaz diye, daha sonra karşılaştırabileyim, kaybolursa diye ama ne hikmetse faturayı silmişler.

Hocam siz kendi kendinize anlamayacaksanız ve dert olduysa, servisle görüşün bu durumu. Gerekirse cihazın sıfır olduğuyla ilgili belge, bilgi artık ne verebiliyorlarsa vermelerini isteyin. Aklıma bundan daha iyi bir fikir gelmiyor.

Teşhir ürünler konusunda bir şey diyemiyorum çünkü sürecin nasıl işlediği ile ilgili bir bilgim yok maalesef.

Hocam siz kendi kendinize anlamayacaksanız ve dert olduysa, servisle görüşün bu durumu. Gerekirse cihazın sıfır olduğuyla ilgili belge, bilgi artık ne verebiliyorlarsa vermelerini isteyin. Aklıma bundan daha iyi bir fikir gelmiyor.
Bu kadar zaman ayırdığınız için gerçekten çok teşekkür ediyorum hocam. İyi akşamlar ve iyi forumlar diliyorum. Tekrardan çok teşekkürler.

Ha hocam, elimde servisten yeni diye gelen cihazın faturası var. Bu bir kanıt olabilir mi? Yani fatura kesilebilmesi içn yeni ürün mü verilmesi lazım?

Geri
Yukarı