Yeni alınan bir telefonun sıfır olup olmadığını anlama

Xiaomi Redmi 9C. Hocam pmden falan konuşabilme şansım var mı sizinle?

Evet, sormak istediğiniz bir şey varsa pm ile sorabilirsiniz. Garanti sorgulama esnasında şunlar öğrenilebilir, her marka için geçerli mi bilmiyorum ama eğer telefona daha önceden giriş yapılmışsa garanti başlangıç süresi değişebilir. O şekilde anlarsınız. Ama TT kullanılmış cihazi sıfır cihaz olarak satması pek olası değil gibi. En fazla kutusu açılıp kapatılmış olabilir. Çünkü cihaz kullanıldıysa diyelim ki birisi satın alıp hemen iade etse bile barkodlar sisteme girilmiştir ve cihaz sistemden düşmüştür.

Evet, sormak istediğiniz bir şey varsa pm ile sorabilirsiniz. Garanti sorgulama esnasında şunlar öğrenilebilir, her marka için geçerli mi bilmiyorum ama eğer telefona daha önceden giriş yapılmışsa garanti başlangıç süresi değişebilir. O şekilde anlarsınız. Ama TT kullanılmış cihazi sıfır cihaz olarak satması pek olası değil gibi. En fazla kutusu açılıp kapatılmış olabilir. Çünkü cihaz kullanıldıysa diyelim ki birisi satın alıp hemen iade etse bile barkodlar sisteme girilmiştir ve cihaz sistemden düşmüştür.
Hocam PM yok herhalde Technopat'da. Varsa da ben bulamadım. Varsa msj atarmısınız hocam, size zahmet. Teşekkürler.

Hocam pm yok herhalde Technopat'da. Varsa da ben bulamadım. Varsa msj atar mısınız hocam, size zahmet. Teşekkürler.

Hocam boşluğuma geldi söylemeyi unuttum ama özelden yardım istemek yasak sanırım. Buradan devam edelim. Siz dediğim gibi IMEI ve garanti kontrolü yapın. Gerekirse cihazın kullanım istatistiklerine de bakın( her sürüm için farklı olabilir) kendi sürümünüze uygun olanı Google'da aratıp bulabilirsiniz. Onun dışında TT'den kullanılmış cihaz satılması düşük ihtimal. Zaten satılmış ve sistem düşmüş cihazi tekrar sisteme ekleseler bile garanti girişi falan yapılmış olur.

Hocam neden bu kadar takıldınız anlamadım. İnternetteki kötü puanlı bir satıcıdan veya bulunduğunuz yerdeki herhangi bir telefoncudan almamışınız ki. TT'nin böyle bir şey yapacağını asla zannetmem. Ki bu cihazlarda kronik sorun vs olmadığı sürece TT iadeyi kolay kolay yapmaz. Bu satışlarda internetteki gibi kolay iade olmuyor maalesef.

Hocam boşluğuma geldi söylemeyi unuttum ama özelden yardım istemek yasak sanırım. Buradan devam edelim. Siz dediğim gibi IMEI ve garanti kontrolü yapın. Gerekirse cihazın kullanım istatistiklerine de bakın( her sürüm için farklı olabilir) kendi sürümünüze uygun olanı Google'da aratıp bulabilirsiniz. Onun dışında TT'den kullanılmış cihaz satılması düşük ihtimal. Zaten satılmış ve sistem düşmüş cihazi tekrar sisteme ekleseler bile garanti girişi falan yapılmış olur.
Hocam olayı baştan izah edeyim; Ben yeni tel alıyorum, arkadaşım benden habersiz teli eline alıyor, beni görünce de apar topar panik bir şekilde teli masaya koyuyor(kıskanıp zarar verdiğini düşünüyorum). Ne yaptın l*n, niye benden habersiz alıyorsun deyince de; "bir şey yapmadım, ne yapacağım?" diyor. Her neyse, ses falan duymadım, vurup kıramaz yani ama zarar falan verebilir ben salona geçtiğim esna da.. Suç üstü de yapamadım, şimdi kesin kanı süremem, belki yapmamıştır, iftira falan atarız çocuğa, ama telefonu panikleyerek, korkarak endişeli bir şekilde bırakması bence gayet yeterli şüphelenmem için. Her neyse, bence bu çocuk kıskanıp zarar verdi(kıskanç biri olduğunu kesin bilmem, zarar verme varsayımını kuvvetlendiriyor). Ben de bu işin içinden nasıl çıkarım diye düşünürken soluğu TurkTelekom da ki çalışanlara telefonda böyle bir kusur var, ben yapmadığıma göre fabrika hatası derken aldım. Her neyse, servise yollarız bakarlar, fabrika hatasıysa değişim yapılır dendi. Servis değişimi kabul etti, değiştirdiler, fakat benim düşüncem; aynısını tamir edip verdiler, kimse zarara girmek istemez çünkü. Belki servis kullanıcı hatası olduğunu çaktı ve değişim ayağına tamir edip verdi, sonuçta bana değişim yapamıyoruz da diyemez, ben harici etken görmediğini beyan ettim, e bu bağlamda hem kullanıcı hatası yani tamir edip vermek lazım hem de bana diyemez ki kullanıcı hatası, zarara girmek istememeleri de cabası(böyle düşünmemin sebebi ise; neymiş miş efendim servis yeni telefon yollayacakmış, ulan g*v*t rafta en az 10 tane benim telefondan var, al ver işte yenisini.. Mağdur olmuşuz zaten iyice, daha da nasıl telefonsuz bırakırım kafasındalar resmen). Yani sonuçta bana fabrika hatası denmedi, belki öyledir ama fabrika hatasıymış denmedi, servis değişimi kabul etti dendi, yani değişim kararı alınmış oluyor. Mevzu bu. Zaten hafif paranoyak bir tip olduğum için böyle olayları görmezden gelemiyorum. Sonuç: Değiştirdik diye yeni tel verdiler. Ben de 0 verdiklerine inanmıyorum :D

Teknosa güvenilir midir hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı