Yeni alınan laptopta işlemci ve ekran kartı 40 derecenin altını görmüyor

UstaEmir

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SSD
2 gün önce satın aldığım laptop (Lenovo V14 G2-ITL) yük ağır olmasa bile CPU ve GPU için 40 derece üzerinde bir sıcaklığa sahip oluyor ve fanlar sesli bir şekilde çalışmaya başlıyor. Birkaç sekme ve 3-4 basit programın bu kadar ısıtıp fan çalıştırması çok saçma geliyor. Ayrıca bir süre sonra klavyeden de hissedilmeye başlıyor. Sürücülere dair ne varsa güncelledim, Windows'u yeniledim fakat durum aynı.

Daha saçması Don't Starve Together gibi bir oyunda harici ekran kartını ayarlamış olmama rağmen 40 FPS'leri görmüş olmam.

Özellikler:
i5 1135G7 2,4GHz,
Nvidia MX350,
8GB RAM,
M.2 PCle 256GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
40 derece bu ürün bandındaki cihazlar için yüksek bir sıcaklık değil zira sizin cihazınız üst segment diyebileceğimiz laptoplardan değil.
FPS konusuna gelirsek sistem özelliklerine baktığımda ram ve ekran kartınız oyunlar için elverişli değil. Bu fps'i almanız normal gibi duruyor.

O laptop için normal. 14 inç ekranı var ve küçük bir kasa. ne kadar malzeme bir arada olursa o kadar da ısınması kolaylaşıyor.
40-55 derece arası normal değerler, Ben amd 6800h 6nm bir mimarisi var, 3050Tİ ekran kartı ile yine 40-50 derece arası sıcaklıklarda geziyorum soğutma sınırlarını zorlamama rağmen 35 derecenin altına inmiyor fanlar çalışmayı durduruyor bu seviyeye geldiğinde yani 40-55 derece arası normal değerler.
Elindeki laptop bu değerlerde geziyorsa öp başının üzerine koy.

Site değerlendirmelerinde benimkine benzer bir şeye rastlayamadım (aksine rastladım). Ayrıca internetteki ekran kartı testlerinin ve puanlamalarının ekserisi de çok daha iyi bir performans gösteriyordu. Bu yüzden sistemin normunun bu olması pek mümkün değil gibi. Ek olarak önceki 6. nesil i3 HP cihazım ısınma ve aynı oyunda çok daha rahattı. Ekran konusunda bir şey diyemeyeceğim.

Eski laptopun yanındaysa kıyasla tekrardan 40 derecenin altında zaten çalışması 1 dakikadan fazla mümkün değil fanlar kapanıyor bu değerlerde yine 40 derecenin üzerine çıkar.
Ben kendi kullandığım laptop ile senin kullandığını kıyasladım az önce neredeyse %300 güç farkı var yine aynı sıcaklık değerlerinde olduğu söylüyorum zaten normal değerler bunlar laptop için. Fark şurda oluşur benim kullandığım sistem çok daha zor ısınır.
Son olarak elindeki laptopda kullanılan donanımlar oyun amaçlı değil ev kullanımı amaçlı, İşlemci kullanan oyunlarda anca verim alabilirsin o sistemle mesela LOL, CS GO, Volarant gibi.
Daha çok ağır olmayan tasarım programlarında işini görür ekran kartın.

Eski laptopun yanındaysa kıyasla tekrardan 40 derecenin altında zaten çalışması 1 dakikadan fazla mümkün değil fanlar kapanıyor bu değerlerde yine 40 derecenin üzerine çıkar.
Ben kendi kullandığım laptop ile senin kullandığını kıyasladım az önce neredeyse %300 güç farkı var yine aynı sıcaklık değerlerinde olduğu söylüyorum zaten normal değerler bunlar laptop için. Fark şurda oluşur benim kullandığım sistem çok daha zor ısınır.
Son olarak elindeki laptopda kullanılan donanımlar oyun amaçlı değil ev kullanımı amaçlı, İşlemci kullanan oyunlarda anca verim alabilirsin o sistemle mesela LOL, CS GO, Volarant gibi.
Daha çok ağır olmayan tasarım programlarında işini görür ekran kartın.
Derece pek bir şey ifade etmese de fan sesi rahatsız ediyor, yoksa ekranda okuduğum derece ölçümü beni hareketlendirecek bir dönüt değil. Ek olarak CPU sıcaklığını anlarım da Task Manager'da da %10 altı değer gösteren GPU neden ısınıyor yük yokken? (Fikriniz varsa diye soruyorum, çatışma havası oluşmasın.)

1 ay önce ben de aynı işlemcili bir ASUS laptop aldım. Sadece Windows Update açık iken 70 dereceleri görüyordu. Boşta bile nedense Turbo Boost ile 4.2GHz'de çalışıyordu. Güç planı ayarlarından pildeyken Turbo Boost'u kapattığımda sorun çözüldü. Şöyle saçma bir şey de var, Turbo Boost kapalıyken 60 FPS aldığım oyunda işlemcim 50 55 derece arası gidip geliyor ama Turbo Boost'u açınca yine 60 FPS veriyor fakat 80 dereceye çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 ay önce ben de aynı işlemcili bir ASUS laptop aldım. Sadece Windows Update açık iken 70 dereceleri görüyordu. Boşta bile nedense Turbo Boost ile 4.2GHz'de çalışıyordu. Güç planı ayarlarından pildeyken Turbo Boost'u kapattığımda sorun çözüldü. Şöyle saçma bir şey de var, Turbo Boost kapalıyken 60 FPS aldığım oyunda işlemcim 50 55 derece arası gidip geliyor ama Turbo Boost'u açınca yine 60 FPS veriyor fakat 80 dereceye çıkıyor.

Bende laptopumu Turbo Boost kapalı kullanıyorum performans kaybı olmadan tam yükte 15 derece düşüş gördüm. Ayrıca boşta fan sesini azalttı.

Elindeki cihaz oyun için piyasaya sürülmüş bir cihaz değil öyle de olsa yukarıda da bahsedilmiş olduğu üzere bu sıcaklıklar o kadar küçük bir kasa için gayet güzel ve sanıyorum ki oyun için olmayan bu cihaza tek bir fan yerleştirilmiş ve entegre parçaların üzerinden bakır hat çekilerek dağıtım sağlanıyor. Sağlam bir ekran kartıyla o cihaz 45-50 arası gezerdi, kaldı ki artık oyuncu laptoplarına Turbo fan dedikleri fazladan seri fanlar ekliyorlar bunlar da zaten kasayı bayağı kalınlaştırıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı