Yeni alınan telefonu 12 saat şarj etmek gerekir mi?

CherArslan

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Bugün aldığım Redmi Note10 Pro telefonu şarjı 0'a indirip sonra 12 saat şarjda bekletmem gerektiği söylendi. Buna artık gerek var mı? Ben yine de eski telefonum da yanımda olduğu için yaptım (%2 de bir takıp çıkardım o kötü mü oldu bilmiyorum eğer bu efsane gerçekse bir daha mı %0'a indirmem gerekecek?) duruyor öyle de bunu yapmadığımız zaman yeni telefonlarda bir sorunla karşılaşır mıyız bu yılda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Bugün aldığım Redmi Note10 Pro telefonu şarjı 0'a indirip sonra 12 saat şarjda bekletmem gerektiği söylendi. Buna artık gerek var mı? Ben yine de eski telefonum da yanımda olduğu için yaptım (%2 de bir takıp çıkardım o kötü mü oldu bilmiyorum eğer bu efsane gerçekse bir daha mı %0'a indirmem gerekecek?) duruyor öyle de bunu yapmadığımız zaman yeni telefonlarda bir sorunla karşılaşır mıyız bu yılda?

O olay artık yok

Değerli forumdaşım, ✍️

Güncel batarya teknolojilerinde aksine %0 seviyesine indirmek/bitirmek zararlıdır.

Yapmanız gereken tek şey telefon "şarja takın" uyarısı verince şarja takmak, "tamamen doldu" uyarısı verince şarjdan çıkartmak. 🙌🏼

Size tavsiyem %15 altına inmeyin.

Saygılarımla. 🌹

Lityum pillerde öyle bir şey yok artık. Yaklaşık 20 sene öncenin dertlerinden biriydi. O dönemin nikel-kadmiyum ve nikel-metal hidrid bataryalarında görülebilen bir hafıza etkisi vardı. O bataryalarda tam deşarj ve tam şarj gerekliydi. İlk şarjın da uzun süreli yapılması gerekiyordu pil teknolojisinden dolayı. Şimdi uyarı verince takın ve dolunca çıkarın direkt.

Yeni konular

Geri
Yukarı