Rehber Yeni AMD ekran kartlarında sistem boştayken yüksek VRAM kullanımını düzeltmek

Merhaba.
Bugün benim de muzdarip olduğum bir konuya değineceğim.
Yeni sürücüye sahip AMD ekran kartlarında mesela 500 serisi veya 6000 serisi ekran kartlarında sıra dışı bir VRAM kullanımı olabiliyor.
Bugün kaynağı ise driver olarak 22.6.1 sürümünü kullanmak.
Öncelikle AMD yazılımı açın ve VRAM kullanımınıza bakın.
Bu maksimum 500 MB olur genelde.

1.jpg

Bende normalde şu an 200 MB olur fakat yakın zamanda oyuna girmiştim sanırım o nedenle sistemi çok uzun süre kullandıktan sonra yine böyle oluyor.
Sistemi yeniden başlatıp bakmanızda fayda var.
Bu değer sıra dışı fazlaysa mesela bende ki gibi 800 MB ve üstüyse çözmenin basit bir yolu var.
Muhtemelen 22.6.1 sürümü driver kullanıyorsunuzdur.
Öncelikle AMD'nin sitesinden size uygun olan 22.5.1 sürümünü indirin.

2.jpg

Bu sürümü indirin fakat driveri kurmayın kesinlikle öncelikle DDU ile ekran kartı sürücünüzü silin ve sistemi yeniden başlatın.
DDU = display driver uninstaller.
Öncelikle bu verdiğim linkten DDU'yu indirin.

Kullanmayı bilmiyorsanız bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Kaldırdıktan sonra yeni indirdiğimiz sürücüyü kuralım ve sonuca bakalım.
Muhtemelen çözülmüştür ben 22.6.1 sürümünden çok çektim o sürümü önermem kesinlikle.

Ayrıca beni etkilemiyor bu sorun falan diyen arkadaşlar olacaktır elbet.
Çoğu oyun mevcut VRAM miktarınızı Driver'den bakar.
Yani ben asıl sorunu Red Dead Redemption 2 oynarken yaşadım.
Normalde benim yaptığım ayarlar 3,4 GB civarı VRAM harcıyor fakat yeni sürücüyü kurduğumda 1.5 GB gibi bir kullanım gösteriyor ki bu hatalı o nedenle oyun ayarlarında değişiklik yapamıyordum.
O nedenle bu çözümü size sundum.

Umarım işinize yaramıştır arkadaşlar iyi günler dilerim.

Merhaba.
Bugün benim de muzdarip olduğum bir konuya değineceğim.
Yeni sürücüye sahip AMD ekran kartlarında mesela 500 serisi veya 6000 serisi ekran kartlarında sıra dışı bir VRAM kullanımı olabiliyor.
Bugün kaynağı ise driver olarak 22.6.1 sürümünü kullanmak.
Öncelikle AMD yazılımı açın ve VRAM kullanımınıza bakın.
Bu maksimum 500 MB olur genelde.

Eki Görüntüle 1464097

Bende normalde şu an 200 MB olur fakat yakın zamanda oyuna girmiştim sanırım o nedenle sistemi çok uzun süre kullandıktan sonra yine böyle oluyor.
Sistemi yeniden başlatıp bakmanızda fayda var.
Bu değer sıra dışı fazlaysa mesela bende ki gibi 800 MB ve üstüyse çözmenin basit bir yolu var.
Muhtemelen 22.6.1 sürümü driver kullanıyorsunuzdur.
Öncelikle AMD'nin sitesinden size uygun olan 22.5.1 sürümünü indirin.

Eki Görüntüle 1464099

Bu sürümü indirin fakat driveri kurmayın kesinlikle öncelikle DDU ile ekran kartı sürücünüzü silin ve sistemi yeniden başlatın.
DDU = display driver uninstaller.
Öncelikle bu verdiğim linkten DDU'yu indirin.

Kullanmayı bilmiyorsanız bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Kaldırdıktan sonra yeni indirdiğimiz sürücüyü kuralım ve sonuca bakalım.
Muhtemelen çözülmüştür ben 22.6.1 sürümünden çok çektim o sürümü önermem kesinlikle.

Ayrıca beni etkilemiyor bu sorun falan diyen arkadaşlar olacaktır elbet.
Çoğu oyun mevcut VRAM miktarınızı Driver'den bakar.
Yani ben asıl sorunu Red Dead Redemption 2 oynarken yaşadım.
Normalde benim yaptığım ayarlar 3,4 GB civarı VRAM harcıyor fakat yeni sürücüyü kurduğumda 1.5 GB gibi bir kullanım gösteriyor ki bu hatalı o nedenle oyun ayarlarında değişiklik yapamıyordum.
O nedenle bu çözümü size sundum.

Umarım işinize yaramıştır arkadaşlar iyi günler dilerim.
Hocam son sürüme geçtiniz mi?

Hocam teşekkürler. Boşta VRAM kullanımının olmasının çok zararı var mı, güç tüketimi dışında?

Hocam teşekkürler. Boşta VRAM kullanımının olmasının çok zararı var mı, güç tüketimi dışında?

Hayır yok.
Boşta fan çalıştırmayan modeller genelde 1-2 watt tüketir.
Boşta fan çalıştıranlar 3-4 watt kullanır.
Zararı yok fakat oyun içinde VRAM kullanımı ekstradan etkileniyorsa o zaman bazı oyunlarda VRAM aşımını ayarları kısarak önlemeniz gerekebilir bunun nedeni oyunu mecbur bir şekilde düşük ayarlarda oynamalısın her oyun VRAM aşımı olunca ayarları kabul etmiyor.

Geri
Yukarı