Yeni başlayan biri için fitness programı

samuray_x

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık olarak bir kaç gün önce fitnessa başladım.

Şöyle bir program verdiler,

Isınma 5 dk koşu bandı yavaştan başlayarak yürüyüş

Leg curt
Leg ext
Lot pull down
Los raw
Chest press
Shoulder press
Biceps curl
Triceps press
Crunch
Her bir hareket on ikişerden 3 set

Koşu bandı 10 dk
Bisiklet 10 dk

Sırasıyla bu şekilde verdiler. Sizce bir eksik var mı?

Haftada kaç kez fitnessa gitmeliyim ?

Sabahları bir saat yürüyüş yapıyorum ve ilk hafta 20 mekik 10 sınavdan başlayarak her hafta +10 mekik +5 sınav yapıyorum.

Haftada ikişer saat olmak üzere 3 gün masa tenisi oynuyorum.

Sizce yaz tatilinde vücudumu toparlayabilir miyim, genel olarak göbek kısmında yağlanma var.

Son olarak sizce fitnesstan önce mı yemek yemeliyim sonra mi? ( Protein tozu gibi dış takviyeler kullanmıyorum.)

Başlangıç için bu tür programlar verilir, genellikle vücut alışsın diye makinelerde çalışılır. Kas ağrıları hissedebilirsin, daha sonra geçecektir. Full Body şeklinde çalışıyorsan, haftada üç gün gitmeni öneririm. Bir gün ekstra olarak kardio yapılabilir.

Yemek olayında ise genellikle yemek yedikten iki saat sonra spora gidilir, spor bitişinden sonra ise bir saat içinde besin alınması gereklidir.

Sanırım full body şeklinde vermişler açıkçası pek bilgim yok fitness hakkında. Bu sene üni sınavı var fazlaca çalışıyorum güzel bir yer için ama ben ne kadar çalışırsam vücut o kadar tembelleşiyor bende bunu atmak için fitnessa başladım. Kardiyo olarak önerimnz var mı acaba?

@Silinen üye

3x5 veya 5x5 tarzı güç odaklı programlar başlangıç için daha ideal. Ayrıca fullbody tarzı antrenmanlar izole hareketlerden ziyade compout hareketlerle desteklenir. Koşu bandında ısınma diye bir şey olamaz. Programın hareketleri boş bar boş kilo ile 20 25 tekrar aralığında yaparak antrenmana daha iyi hazırlanırsın koşmaktan ziyada. Ancak bana sorarsan ısınma şu linktedir.
Isınma ve Mobilite

3x5 veya 5x5 tarzı güç odaklı programlar başlangıç için daha ideal. Ayrıca fullbody tarzı antrenmanlar izole hareketlerden ziyade compout hareketlerle desteklenir. Koşu bandında ısınma diye bir şey olamaz. Programın hareketleri boş bar boş kilo ile 20 25 tekrar aralığında yaparak antrenmana daha iyi hazırlanırsın koşmaktan ziyada. Ancak bana sorarsan ısınma şu linktedir.
Isınma ve Mobilite
Hocam önerileriniz için teşekkür ederim. İsinma benim de kafama takılmıştı gidermiş oldum.

Hocam önerileriniz için teşekkür ederim. İsinma benim de kafama takılmıştı gidermiş oldum.
Ayrıca ister bulk dönemi ister definasyon dönemi olsun kardio her zaman şarttır. Her iş potansiyelini arttırıp daha uzun soluklu antrenman yapmanızı destekler hem de kalp sağlığı açısından önemlidir. Daha kısa süreli olarak HIIT Cardio sevdiğim bir türdür. Denemenizi öneririm. Ufak bir araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Haftalık en az 1 normal şartlarda 2 kere yapılması önemlidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı