Yeni başlayanlar için Linux vs macOS

gmaschine

Hectopat
Yer
İzmir
Özellikle yazılım okuyacak kişilerin bilgisayar seçimi yaparken işine yarabilecek bir konu olduğunu düşünüyorum. Soruyu yazılım bölümünü Türkiye'de okuyacak bir üniversite öğrencisi gözünden değerlendirirseniz sevinirim.

Linux daha iyi bir seçenek olur.

Özellikle yazılım okuyacak kişilerin bilgisayar seçimi yaparken işine yarabilecek bir konu olduğunu düşünüyorum. Soruyu yazılım bölümünü Türkiye'de okuyacak bir üniversite öğrencisi gözünden değerlendirirseniz sevinirim.

Linux'u her laptopa kurabilirsin MacOS'da öyle ama Hackintosh yaparak kurabilirsiniz güzel bir macOS deneyimi için macbooka ihtiyacınız olur bence Linux çünkü daha az maliyetle linuxa sahip olabilirsiniz ve özgür bir yazılım kullanmış olursunuz.

Güçlü bir bilgisyar alıp multi boot ile Windows + macOS + Linux kullanmak en mantıklısı bence.

Güçlü bir bilgisyar alıp multi boot ile Windows + macOS + Linux kullanmak en mantıklısı bence.

Hocam Windows pclere eski sürüm macOS kuruluyor ve çok da stabil olmuyor diye biliyorum ancak emin değilim. Yani eğer macOS kullanılacaksa MacBook alınması gerekiyor diye düşünüyorum öbür türlü tam bir macOS deneyimi yaşanacağını sanmıyorum.

Benim öğrenmek istediğim aslında “macos çok rahat, MacOS'un rahatlığı için ekstra para verip MacBook alınmalı” düşüncesinin derecesini öğrenmek. İllaki rahattır ancak Linux ile yakın bir deneyim sunuyorsa ekstra 3-5 bin TL para vermeye gerek yoktur diye düşünüyordum kendi kendime.

Hocam Windows pclere eski sürüm macOS kuruluyor ve çok da stabil olmuyor diye biliyorum ancak emin değilim. Yani eğer macOS kullanılacaksa MacBook alınması gerekiyor diye düşünüyorum öbür türlü tam bir macOS deneyimi yaşanacağını sanmıyorum.

Hayır en son sürüm Monterey kurulabiliyor. Casper Monster gibi markalar almazsa sıkıntı yok. Kendim de yazılım için Hackintosh yaptım gayet akıcı sistem.

Hayır en son sürüm Monterey kurulabiliyor. Casper Monster gibi markalar almazsa sıkıntı yok. Kendim de yazılım için Hackintosh yaptım gayet akıcı sistem.

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Peki Ryzen işlemcili modellerde macOS sıkıntı deniyor genel olarak, bu doğru mu? Intel işlemci mi tercih etmemiz gerekiyor macOS kurabilmek için?

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Peki Ryzen işlemcili modellerde macOS sıkıntı deniyor genel olarak, bu doğru mu? Intel işlemci mi tercih etmemiz gerekiyor macOS kurabilmek için?
Destekli CPU, GPU, ağ kartı, fare, ekran, klavye, anakart gibi tüm donanımları araştırman gerekebilir.

MacBook M1 deneyimini daha iyi verebilecek bir iş laptopu görmedim, fakat işletim sistemi bazında konuşuyorsak Linux.
Üniversite için MacBook M1 veya (çıkarsa) MacBook M2 almayı planlıyorum.

Geri
Yukarı