Yeni bilgisayar gerekli mi?

35350

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Intel 2 Quad Q8400 işlemci, Gigabyte EP45-UD3LR anakart, 4 GB DDR 2 RAM, 512 MB Nvidia 9800 GT'li bir sistemim var. Ortalama 6 yıllık falan. Ben oyuncu birisi değilim. Bir kaç oyunum var onun dışında oynadığım bir şey yok. Bilgisayar toplayacağım ama seneye diye hesaplamıştım. Bir miktar para geçti elime ama bilgisayar toplasam mı yoksa başka şekilde değerlendirsem mi diye düşünüyorum. SSD alıp bilgisayarı biraz canlandırıp 1 yıl daha idare edip 4-5 bin liralık bir şey mi toplayayım, yoksa şu an yeni bir şey mi toplayayım ?

NOT:İnternet üzerinden çok fazla video izliyorum. Özellikle 1080p'de iki sekme açınca bilgisayar videoda donma yaşatıyor. SSD buna bir çözüm getirebilirse 1 yıl daha idare edebileceğimi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum sorarsan eğer yeni oyunlar yeni teknolojiler ortaya çıktı. Elindeki paranın miktarına göre bir şeyler yapmaya çalışırız. Elindeki kasadan verilerini silip satmanı öneririm. Zira elinde kalır artık teknoloji çok ilerledi. Bilgisayarın çok eski sayılmaz ama i7 işlemcili egzantrik bir kasaya monitöre kim hayır der ? :)

Dostum sorarsan eğer yeni oyunlar yeni teknolojiler ortaya çıktı elindeki paranın miktarına göre birşeyler yapmaya çalışırız elindeki kasadan verilerini silip satmanı öneririm,zira elinde kalır artık teknoloji çok ilerledi.Bilgisayarın çok eski sayılmaz ama i7 işlemcili egzantrik bir kasaya monitöre kim hayır der ki :)

Ne kadar eder, tahmini bir şey var mı kafanda? Bir de dediğim gibi SSD ile şu videolardaki olayı halledebilir miyiz ? Ben pek sanmıyorum ama.

Bu videolar için (yanlış bilmiyorsam) sadece ekran kartını yükseltmen gerekli. Çok kompleks bir aygıt olmasına gerek yok. 200-250 lira arasına kapatırsın.

Yalnız ben ekran kartından olduğunu sanmıyorum çünkü bende HD 2000 var ve ben şuan neredeyse 15 sekme ile kullanıyorum ama öyle bir sorun olmuyor (youtube da açık). Bence sen bir ssd alıp dene olmuyorsa yavaş yavaş yenile.

Bende de hd5470 vardı. Fakat kartı şu anda kullanmıyorum.(bozuldu :D ) Onun yerine işlemcinin hd graphics'i kullanıyorum. Eskiden 1080p'de açılan videolar dona kalıyor.

İmzandaki sistemini diyorsan ondaki zaten bir işe yaramaz.
Samsung 840 evo öneririm hatta bulabilirsen 850 evo önerimdir.

Hocam SSD harddisk kullanımında biraz daha performans olması için yardımcı etkendir. İyi bir video kalitesi istiyorsan ilk önce modeminde yenilik yapmalısın. Kotasız sistem bildiğin üzre. Sonra ekran kartı en büyük etkendir. Anladığım kadarıyla fazla oyun oynayan biri değilsin ama video izlemek için 100 HZ'den büyük bir monitör kullanmanı öneririm veya bit sayısı yüksek olan bir ekran kartı öneririm.
Örnek istersen : Orta fiyatlı gayet sağlam bir ekran kartı bu Asus R9 270 Directcu 2 2Gb Gddr5 256Bit Amd Radeon Dx11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar saygılar :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı