Yeni bilgisayarda anlamsız donma sorunu

Kadir1231

Hectopat
Merhaba. Yeni bir sistem topladım. Geçtiğimiz haftalarda opera açılırken böyle bir donuyor. Ağır açılıyor. Arada sekme açarken de aynı şekilde oluyor oyunlarda ani FPS droplar ile karşı karşıyayım. Bunları yanı sıra görev yöneticisinde RAM için kullanılabilir 4 GB yazıyor ama total de 7.9 GB mevcut gösteriyor. Aydınlatırsanız mutlu olurum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Yeni bir sistem topladım. Geçtiğimiz haftalarda opera açılırken böyle bir donuyor. Ağır açılıyor. Arada sekme açarken de aynı şekilde oluyor oyunlarda ani FPS droplar ile karşı karşıyayım. Bunları yanı sıra görev yöneticisinde RAM için kullanılabilir 4 GB yazıyor ama total de 7.9 GB mevcut gösteriyor. Aydınlatırsanız mutlu olurum teşekkürler.
Dostum kasani ac ramlarine bak eger 4 slot yani yer var ise aralarinda bir bosluk birak oyle tak o zaman tam olarak kapasiteyi alirsin cunku birbirilerine uyumlu olarak calismasi gerektigi icin ya hepsini doldurcan yada aralarinda bir bosluk birakip oyle takican

Dostum kasani ac ramlarine bak eger 4 slot yani yer var ise aralarinda bir bosluk birak oyle tak o zaman tam olarak kapasiteyi alirsin cunku birbirilerine uyumlu olarak calismasi gerektigi icin ya hepsini doldurcan yada aralarinda bir bosluk birakip oyle takican
Adamın anakartında 2 RAM slotu var, üstelik tek RAM kullanıyor zaten. :D

Bellek değerlerinde bir sorun yok.
Kullanılan o anda sistemin kullandığı bellek miktarını belirtiyor.
Kullanılabilir ise boşta olan bellek miktarını belirtiyor.
Zaten sistem donanım 100 MB civarı bir bellek ayırıyor. Sağ üstte 7.9 GB gözükmesi gayet normaldir.

Opera tarayıcısını zamanında günlük kullanımda denedim. Aynı kasma sorunlarını çok yaşadım. Özellikle Chrome web mağazasından uzantı ekleyince tarayıcı can çekişiyordu. Brave, Mozilla, Chromium Edge, Vivaldi vb. tarayıcılara bakmanızı öneririm.

Bağlantıdaki rehbere göz atabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı