Yeni bir mobil mesajlaşma uygulaması teşvik edilmeli mi?

Benim anlatmak istediğim aslında şuydu insanlara bu haber yapılmasa hiç kimse önemsemeyip onay verecekti. Bu haberi görünce herkes abartarak garip garip hareketlere girdiler. Ben normalde çoğu sözleşmeyi okumaya çalışırım. Hepsi olmasa da bir kısmını okurum. Bu güncelleme gelince de karşıma bir sayfa çıktı okudum ve onayladım. Çünkü bu izinleri biz zaten Google gibi firmalara çoktan vermiştik. Vermeyi geçtim zaten bütün o verilerimiz büyük şirketlerde var. Seçimdir o dur budur. O kadarını takip etmedim şahsen. Komplo teorisi de seven birisi değilim. Bazı kişiler hala özel verilerimizi korumalıyız diye düşünüp hareket ediyorlar. İnsanların dünyaca ünlü birisi değilse o kadar da büyütmesine gerek yok konuyu. Normal bir güncelleme isteyen kabul eder isteyen etmez başka program kullanır. Manipülasyon diyorsanız haberleri kapatmaları lazım ilk olarak diyebilirim. Çok siyaset sevmem anladınız siz ama demek istediğimi. Bu kadar abartılıp şey yapılmasına gerek yok. Akıllı telefon kullanan insanların çoğu Google da kullanıyordur hatta çoğu değil hepsi. Bu onayları Google verdik zaten. Hatta daha da fazlasını verdik. Google kişilik özelliklerimizi bile tanıyabiliyor. Her şeyimizi biliyor. Girdiğimiz siteleri, nelerden hoşlandığımızı, neleri sevdiğimizi, neleri sevmediğimizi vb. Bu yüzden abartmaya gerek yok. Zaten haber yapılmasa kimsenin umurunda olmayacak bir durumdu.
Genel algıyı güzel özetliyorsunuz size katılıyorum. Bu WhatsApp veri durumu sözleşmeden önce de geçerliydi az da olsa farkında olan insanlar vardı. Zaten ücretsiz bir uygulama nereden ne kazanıyor olabilir? Babasının hayrına server farm adamıyordur herhalde. WhatsApp tamamen veri üzerine kurulu. WhatsApp üzerinden sizden aldıkları veriyi Facebook-Instagram üzerinden reklam olarak size döndürüyorlar ve artık bu gayet bariz bir şekilde görülebiliyor. Keza her ne kadar da insan verilerini uluorta açmamaya, dijital ortamlarda sunmamaya çalışsa da illa ki kaçırılan şeyler olacak. Teknoloji çağının farkında değiliz ana sorun da burada. İnsanlar ancak gözlerine sokula sokula yapıldığında rahatsızlık duyuyorlar, illa 1984'teki gibi bir göz olacak üzerimizde baskıyı hissedeceğiz. Yoksa mesajlaşırken tüm bilgilerimizi de veririz, iCloud'a nü fotoğraflarımızı da yükleriz.

Kimse tamamen gizli olmayı beklemiyor zaten, ama en azından tercih yapabiliriz. Ayrıca diğer uygulamaların özellikleri Whatsapp'tan geri kalıyor. Mesajınızı bile düzenleyemiyorsunuz.
Milletçe çok tembeliz, herkes "amaan kim uğraşacak" diyip önüne geleni kabul ediyor. İki tık yapıp çevresini teşvik etmek çok zor geliyor.

Bip Turkcell'in uygulaması doğal olarak kullanmaya teşvik etmek için bir şeyler hediye ediyor. Onun dışında evet katılıyorum Facebook ve Instagram kullanırken WhatsApp sözleşmesine yaygara çıkarmak da biraz saçmalık. Türk geliştiricilerin bu mesajlaşma uygulaması boşluğuna bir çözüm getirmesi gerekiyor yine de bilgi çağının ortasında bir mesajlaşma uygulamasının gizliliğe pek önem vereceğini sanmıyorum doğrusu.

Bu zamanda kimse kimseye ücretsiz bir şey sunmaz. Bit yeniği ararım 😀

İş gayet ciddi. Yerli bir uygulama olmalı fakat önem verilerek yapılmalı kaliteli olmalı. WhatsApp'a Türkiye'de rakip olabilecek bir uygulama. Daha sonrasında zaten insanlarımız yerli uygulamaya geçer. Bu arada bildiğim kadarıyla rekabet kurulu WhatsApp bu sözleşmeyi iptal etmezse Türkiye'de yasaklanacak diye duydum.

İş gayet ciddi. Yerli bir uygulama olmalı fakat önem verilerek yapılmalı kaliteli olmalı. WhatsApp'a Türkiye'de rakip olabilecek bir uygulama. Daha sonrasında zaten insanlarımız yerli uygulamaya geçer. Bu arada bildiğim kadarıyla rekabet kurulu WhatsApp bu sözleşmeyi iptal etmezse Türkiye'de yasaklanacak diye duydum.
Yerli bir uygulama mı? Hiç olmasın daha iyi boş verin. Hani diyorsunuz ya yeni sözleşme ile seçimlere propaganda yapılacak diye. Yerli olursa düzgün haber bile alamayız. Yerli olmasın daha iyi.

Yerli bir uygulama mı? Hiç olmasın daha iyi boş verin. Hani diyorsunuz ya yeni sözleşme ile seçimlere propaganda yapılacak diye. Yerli olursa düzgün haber bile alamayız. Yerli olmasın daha iyi.

Ne alaka seçimler? Ben yerli whatsapp diyorum sen bana seçim propagandası diyorsun?

Ne alaka seçimler? Ben yerli whatsapp diyorum sen bana seçim propagandası diyorsun?
Konu fazla uzun iddialar bana ait değil zaten. Arkadaşların dedikleri komplo teorilerini söyledim. Boş verin tartışmayalım.

Kimse tamamen gizli olmayı beklemiyor zaten, ama en azından tercih yapabiliriz. Ayrıca diğer uygulamaların özellikleri Whatsapp'tan geri kalıyor. Mesajınızı bile düzenleyemiyorsunuz.
Milletçe çok tembeliz, herkes "amaan kim uğraşacak" diyip önüne geleni kabul ediyor. İki tık yapıp çevresini teşvik etmek çok zor geliyor.
Kesinlikle katılıyorum.
Telegram iyi değil, o da Whatsapp gibi.
Farkı nedir beni biraz aydınlatın lütfen.
Bu zamanda kimse kimseye ücretsiz bir şey sunmaz. Bit yeniği ararım 😀
WhatsApp 10 senedir size ücretsiz sunuluyor. Şimdiye kadar kimse bit yeniğini aramamıştı.
Evet ben de duydum bahsettiğiniz haberi. Yerel bir uygulama ne kadar güvenli olur onu da tartışmak gerekiyor.

Kesinlikle katılıyorum.

Farkı nedir beni biraz aydınlatın lütfen.

WhatsApp 10 senedir size ücretsiz sunuluyor. Şimdiye kadar kimse bit yeniğini aramamıştı.

Evet ben de duydum bahsettiğiniz haberi. Yerel bir uygulama ne kadar güvenli olur onu da tartışmak gerekiyor.

Signal gibi bir şey olursa bence güvenilir olur. Yerli olması bizim için iyi olur diye düşündüm yani hem bu sözleşme buna da vesile olur.

Geri
Yukarı