Öncelikle merhaba, hesabım yeni ve forum konularında pek tecrübeli değilim, yanlışım olursa lütfen uyarın. Yaklaşık 6 ay önce yeni bir oyuncu bilgisayarı topladım ve 2016 yılının yazında başladığım CS GO'yu indirip oyuna girdim. Rankım çift keleşti fakat ben bir türlü rank atlayamıyordum düşüp geri çıkıyordum ve artık oynayamadığımı düşünmeye başlamıştım. Kısa bir araştırmadan sonra ekipmanlarımın artık eskidiğini ve yenilerini almamın zamanı geldiğini fark ettim. İlk olarak bir klavye alayım dedim ışıklı olsun geceleyin tuşları rahat göreyim tabii ki lüksün sonu yok 50 TL bütçe ayırdığım klavye araştır araştır bütçe yükseldikçe yükseldi ve 250 TL'ye bir mekanik klavye aldım (Gamemax FK-G550QU). İlk başlarda memnundum fakat geceleri oynamak tüm ev halkının uykusunu bölüyordu ve red Switch'e geçmeye karar verdim fakat bu defa kesinlikle RGB istiyordum hani o kadar para veriyorum az daha verip iyisini alayım dedim. Uzun bir araştırmadan sonra Switch'leri outemu marka olan Trust GXT 890 cada isimli RGB ve Red Switch klavyeyi aldım (240TL). Aşırı memnun kaldım ve hala kullanıyorum fakat klavye oynayışımı maalesef ki etkilemedi. Dedim CS gibi bir oyunda önemli olan ses kasmak ve James Donkey 710 isimli kulaklığı aldım (170TL). Baktım güzel ses kasıyorum falan ama affedersiniz kolsuzlar gibi adam vuramıyordum. Rankımın hakkını vermediğimi düşünmeye başladım. Elimde zamanında arkadaşımdan aldığım Hiper Mythos V30 klavye mouse setinin mouseu vardı günü çıkartacak bir mousetu fakat ben ışıklarına aldanıp mouseu iyi sanmıştım ve en sona onu koymuştum. Dedim bir mousepad alayım düzgün bir şey 50 TL'ye aldım birazcık oynayışım değişti tabii ki ama gözle görülür bir farka rastlayamadım. Yani komiktir ki monitörüm 17 inçti dedim büyük bir şey alayım gittim bir de 21.5 inç Full HD monitör aldım bu kez mouse'un DPI'ı kayması falan takılıyor gibiydi fakat diğer monitörde öyle bir sorun olmuyordu. En son araştırmalarıma göre e-sporcuların kullandıkları çoğu mouse'da PW3310 sensörü vardı ve bu mouselar gerek fiyatları gerek görünümleri açısından bana uygun değildi. Biraz araştırdıktan sonra MSI Clutch GM40 isimli PW3310 sensör kullanan mouseu aldım(183TL) ve gerçekten aşırı derecede fark etti ve rank atlamaya hatta takımı taşımaya başladım bu mouse'un fiyatlarında Rampage, Gamepower gibi sensörü beş para etmeyecek mouselar satıyorlardı ve bu mouseların tek ileri kalan yanı RGB olmalarıydı. Bu yaşadığım tecrübeler bana bayağı pahalıya mal oldu keşke bir bilene danışsaydım diyorum. Bu konuyu açmamın nedeni sizinde aynı hataya düşmemeniz için. Hani arkadaşlar lüksün sonu yok gidip 600-700 TL verip sadece mouse alacağınıza bütçeyi bölerek ağırlıklı kısmını mousea yöneltmenizi kalanına da ilk kulaklık sonra klavye almanızı öneriyorum.
Bu forum işlerinde yeniyim lütfen yorum yaparak hatalarımı veya da doğrularım varsa takdir ederseniz beni çok mutlu edersiniz. Zamanınızı harcadığım için özür diliyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi forumlar.

Öyle bir bağımlı olmuşum ki bırakmam lazım biliyorum ama içim el vermiyor. Psikolojik destek lazım bence ama ben istemediğim sürece bırakmayacağımıda biliyorum hani keşke kendime hakim olabilsem yol gösterici ve gerçekten benimle bu konuda konuşacak birine ihtiyacım var. Sonum hayır değil yoksa ayrıyetten hukuk okumayı düşünüyorum 9.sınıfım ve ortalamam 57 :(
Daha 9. Sinifsin ve hiç yoktan bir şeylerin farkındasın. Sanırım yapacak başka aktiviten olmadığı için bilgisayara sarıyorsun. İşin açığı bende öyle yapıyordum zamanında. Ama çalışmam gerektiği zaman çalışıyordum. O yüzden derslerde vs çok sorun olmuyordu. Mesela sınavlardan 2 hafta önce bilgisayari azaltıp ders çalışabilirsin. Böylece derslerini etkilemez. Hiç bırakamıyorum diyorsan artık danışman şart o zaman.

Öyle bir bağımlı olmuşum ki bırakmam lazım biliyorum ama içim el vermiyor. Psikolojik destek lazım bence ama ben istemediğim sürece bırakmayacağımıda biliyorum hani keşke kendime hakim olabilsem yol gösterici ve gerçekten benimle bu konuda konuşacak birine ihtiyacım var. Sonum hayır değil yoksa ayrıyetten hukuk okumayı düşünüyorum 9.sınıfım ve ortalamam 57 :(
Ne kadar kişi gördüysem ilerde bilgisayar oynamasından pişman durumda. Bilgisayar bağımlısı bir tanıdığım vardı(günde 15 16 saat oyun oynardı). O bile keşke oynamasaydım falan diyor. Bende 9. sınıfım ve bilgisayar oyunlarına çok vakit harcıyordum. Bu seneler azaltmaya çalışıyorum. Önceden internet olmayan(çekmeyen) bir yere gidince sinirlenirdim. Bu olmuyor mesela. Kendimi sosyalleştirmeye çalışıyorum. Sizde kendinizde bir sınır koymaya çalışın derim. 9. sınıf galiba genel olarak zor. Herkesin ortalaması bir anda düşmüş gördüğüm kadarıyla. Bu yüzden çok sıkmayın canınızı.

Rampage, Gamepower markaları kesinlikle 5 para etmez markalar.
Ancak sadece fare değiştirip çatur çutur adam vurduğunuza inanmıyorum. Sadece fare ile olacak iş değil bence. Vuracak adam 50 liralık fare ile de vurur 500 liralık fare ile de vurur.

Daha 9. Sinifsin ve hiç yoktan bir şeylerin farkındasın. Sanırım yapacak başka aktiviten olmadığı için bilgisayara sarıyorsun. İşin açığı bende öyle yapıyordum zamanında. Ama çalışmam gerektiği zaman çalışıyordum. O yüzden derslerde vs çok sorun olmuyordu. Mesela sınavlardan 2 hafta önce bilgisayari azaltıp ders çalışabilirsin. Böylece derslerini etkilemez. Hiç bırakamıyorum diyorsan artık danışman şart o zaman.
Çok teşekkürler 2.dönemde deneyeceğim.
Ne kadar kişi gördüysem ilerde bilgisayar oynamasından pişman durumda. Bilgisayar bağımlısı bir tanıdığım vardı(günde 15 16 saat oyun oynardı). O bile keşke oynamasaydım falan diyor. Bende 9. sınıfım ve bilgisayar oyunlarına çok vakit harcıyordum. Bu seneler azaltmaya çalışıyorum. Önceden internet olmayan(çekmeyen) bir yere gidince sinirlenirdim. Bu olmuyor mesela. Kendimi sosyalleştirmeye çalışıyorum. Sizde kendinizde bir sınır koymaya çalışın derim. 9. sınıf galiba genel olarak zor. Herkesin ortalaması bir anda düşmüş gördüğüm kadarıyla. Bu yüzden çok sıkmayın canınızı.
Ya bir yandan daha kötü bedeller ödemeden oyunları bırakmam gerektiğini düşünüyorum fakat aklımda hep oyuna verdiğim emeklerim verdiğim paralar harcadığım 1500 saat geliyor ve bana bırakma diyor fakat araştırdığım kadarıyla hukuk fakültesini kazanabilmek için lisenin başlangıcından itibaren notlarımın iyi olması ve çok kitap okuyup okuduğumu anlama yeteneğimi geliştirmem gerekiyor. Tabii ki bunun doğruluk oranını bilemiyorum.
Rampage, Gamepower markaları kesinlikle 5 para etmez markalar.
Ancak sadece fare değiştirip çatur çutur adam vurduğunuza inanmıyorum. Sadece fare ile olacak iş değil bence. Vuracak adam 50 liralık fare ile de vurur 500 liralık fare ile de vurur.
Aslında dediğinize katılıyorum fakat mouseların tepkime süreleri ve sensörleri gerçekten çok etki ediyor. Tüm ekipmanları değiştirmeme rağmen en çok etki eden mouse oldu. Dediğiniz gibi eski mouse'umla da adam vuruyordum zaten vuramasam çift keleş olmazdım :D fakat bir türlü rank atlayamıyordum genelde arkadaşlarımla girdiğim için takımı onlar taşıyordu. Yeni ekipmanlar aldıktan sonra takım sıralamam 1-2 olarak değişti ve birden oyunda arkama dönmeyi önceki mouse'umda yapamıyordum fakat yenisinde gayet rahat yapılıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı