Çözüldü Yeni HDD sonrası bilgisayar geç kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LAglace

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: ASUS Dual Radeon RX 6600 8 GB | CPU: Ryzen 5 5600 | RAM: Crucial Ballistix 2x8 GB 3000 MHz | Anakart: Gigabyte B450M-S2H | SSD: Samsung NVMe 980 PRO 1 TB | ADATA SU800 128 GB | HDD: WD Caviar Blue 1 TB | Seagate 500 GB | PSU: EVGA 500W 80+ Bronze | Monitör: AOC 24G2U 23.8" 144 Hz 1ms - Acer KG221Q FreeSync 75 Hz 1ms | HyperX Cloud II Kulaklık | Logitech G203 Lightsync Mouse | Logitech G413 Klavye | Logitech G27 | Phanteks P400A DRGB White
Arkadaşlar sistemimde halihazırda 1 adet SSD, 2 de HDD vardı fakat ne bilgisayar geç açılıyordu ne de kapatmak istediğim zaman geç kapanıyordu. Kapanması yaklaşık 4-5 saniye sürüyordu. Geçenlerde depolama ihtiyacımdan dolayı WD Caviar Blue 1 TB HDD satın aldım, bilgisayar diski taktıktan sonra yaklaşık 30 saniyede falan kapanmaya başladı ve çok rahatsız edici bir durum. Bunun çözümü var mıdır? Diskin hızını ve bad sector durumunu test ettim fakat hiçbir sorun yok. Windows 10 SSD üzerine kurulu ve açılışta hiçbir hız sıkıntısı yok. Yeni diskimde Red Dead Redemption 2 dışında hiçbir şey kurulu değil.

Çözüm
Kapasite arttıkça kapanma hızı azalıyor diye biliyorum. Bilgisayarımda şu an da 1 SSD 2 HDD var biri 250 diğeri 320 GB ve ikisi de 2008 model Seagate kapanma hızı bilgisayarın 10 saniyeyi geçmiyor.

Bence diğer HDD'leri söküp teker teker deneyin birinde problem olabilir önce yeni aldığınızla başlayın.

Hocam şimdi sadece SSD takılı olarak denedim onda da geç kapanıyor, ancak bu dediğim sorun yeni HDD'yi taktıktan sonra meydana geldi. Ne yapacağımı şaşırdım. Superfetch gibi bir ayar falan mı vardı da ben kapattım, anlayamadım.
Son güncelleme: Arkadaşlar Superfetch’i falan açarak mı çözdüm bilmiyorum ama sorun çözüldü, sistem artık eskisi gibi direkt kapanmaya başladı.
Güç seçeneklerinden WD Blue'nun uykuya geçiş süresini 10-20 dakika civarına getirip bir de öyle bakın.

Denedim ama maalesef hala aynı şekilde geç kapanıyor.

Önceki HDD'lerinizin kapasitesi düşüktü de ondan mı hızlı kapatıyordu acaba? WD Blue yeni nesil, 1 TB ve anladığım kadarıyla 4. diskiniz. Bunların hepsi etkili olabilir.

Evet, 4. disk. Diğer ikisi de Seagate 500 GB 7200 RPM. Dediğiniz gibi kapasite yükseldikçe geç kapanma durumu oluyor mu ki?

Evet, 4. disk. Diğer ikisi de Seagate 500 GB 7200 RPM. Dediğiniz gibi kapasite yükseldikçe geç kapanma durumu oluyor mu ki?
Kapasite ve 4 disk olmasıyla ilgili olabilir. Sadece SSD ve WD Blue'yi takarak ve yine WD'yi uykuya alma ayarını yaparak deneyin. O zaman kapasite veya diskin kendisiyle ilgilidir. Yoksa 4 adet disk olmasıyla ilgilidir.

Kapasite ve 4 disk olmasıyla ilgili olabilir. Sadece SSD ve WD Blue'yi takarak ve yine WD'yi uykuya alma ayarını yaparak deneyin. O zaman kapasite veya diskin kendisiyle ilgilidir. Yoksa 4 adet disk olmasıyla ilgilidir.

Sadece SSD ve WD Blue’yi takarak denedim, sorun hala devam ediyor. Çok can sıkıcı bir durum haline geldi. Yok mu ya bunun bir çözümü? :( 2012 üretimi Seagate disklerim bile hem daha sessiz çalışıyor hem de direkt kapanıyorlar. Forumda Seagate Barracuda önerilmiyor diye WD Blue aldım, pişman oldum.

Kapasite arttıkça kapanma hızı azalıyor diye biliyorum. Bilgisayarımda şu an da 1 SSD 2 HDD var biri 250 diğeri 320 GB ve ikisi de 2008 model Seagate kapanma hızı bilgisayarın 10 saniyeyi geçmiyor.

Bence diğer HDD'leri söküp teker teker deneyin birinde problem olabilir önce yeni aldığınızla başlayın.

Hocam şimdi sadece SSD takılı olarak denedim onda da geç kapanıyor, ancak bu dediğim sorun yeni HDD'yi taktıktan sonra meydana geldi. Ne yapacağımı şaşırdım. Superfetch gibi bir ayar falan mı vardı da ben kapattım, anlayamadım.
Son güncelleme: Arkadaşlar Superfetch’i falan açarak mı çözdüm bilmiyorum ama sorun çözüldü, sistem artık eskisi gibi direkt kapanmaya başladı.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı