Yeni kasa Egea geliyor mu?

Otomaber

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: İ5-1240P - RAM: 16 GB - Ekran Kartı: İrıs Xe Graphics - Depolama: 512 GB SSD
Meslek
Serbest Çalışan
Bugün başlıkta da gördüğünüz soruyu cevaplandıracağım. Son zamanlarda bu soruyu birçok haber sitesinde de görüyorum, fakat birçok yanlış haber bulunuyor. Ben de araştırmalarım sonucunda sizlere en net cevabı bu yazımda vermek istiyorum.

İlk başta söyle başlayalım, Fiat markasının ucuz b-C sedan segmentindeki araçlarda model isminde bir kararlılığı yok. Örneğin, bir zamanlar Albea vardı, yerine Linea geldi, Linea gitti Egea geldi. Ve Egea modeli artık ömrünün sonuna yaklaşıyor gibi.

Peki, Egea'nın ömrünün sonuna yaklaştığını neye dayanarak söylüyorum? Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu'nun 2020 yılında bir gazeteye verdiği demeçte Egea modelinin 2024 yılı sonuna kadar üretileceğini söylemişti. İşte tam da buna dayanarak söylüyorum.

Bazı haber siteleri yeni kasa Egea'nın, aşağıya fotoğrafını eklediğim araç olduğunu söylese de, bu yanlış. Çünkü haber sitelerinin yeni Egea olarak lanse ettikleri araç, bundan yaklaşık 5 sene önce tanıtılan Fiat Cronos. Cronos modeli Türkiye pazarında satılan bir otomobil değil ve farklı pazarlarda satılıyor. O yüzden bu haberlere inanmayınız.

Peki bu haberlerde gösterilen araç yeni Egea değilse, yeni Egea nasıl olacak? Açıkçası yeni Egea'nın nasıl olacağı henüz kesinleşmemiş. Araştırmalarıma dayanarak söylüyorum ki aslında, Egea'nin yerine geçecek otomobilin adı Egea bile olmayabilir. Büyük ihtimal farklı bir ad ile piyasaya çıkacak.

Aslında yeni Egea modelinde, daha doğrusu Egea'nin yerine geçecek modelde, yeni kasa Doblo'da olan stratejiyi görebiliriz. Bildiğiniz üzere Fiat markası birkaç sene önce Stellantis adlı bir gruba katıldı. Ve bu gruba katılmasıyla birlikte Citroën ve Peugeot ile ortak otomobil üretiyor diyebiliriz. Ve bu grubun Fiat için en yeni meyvesi Doblo oldu. Doblo artık, Rifter ve Berlingo ile aynı platformda ve neredeyse aynı tasarımda bir otomobil. İşte Egea'nın yerine geçecek model de böyle bir ortak model olabilir.

Yakın zamanda Peugeot veya Citroën yeni ucuz bir sedan model çıkarırsa, Fiat da benzer modelin sadece logosunu değiştirerek satabilir. Bu ihtimal yüksek. Lakin bu ihtimal gerçekleşmezse Fiat'tan yepyeni bir model görmemiz mümkün.

Anlatacaklarım bu kadardı, yazımı özetlemek gerekirse, haber sitelerinde gördüğünüz araçlar, yeni Egea değil, Fiat Cronos ve Fiat Fastback. Bu modeller Türkiye'de satılmıyor. 2024 sonunda yeni bir Fiat modeliyle karşılaşırsak, bu büyük olasılıkla Stellantis grubunun ortak otomobili olacak.

@Jira görüşünüz nedir?

egea-1.png

fiat-egea-yeni-kasa-ne-kadar-kac-tl-olacak-fiat-egea-yeni-kasa-turkiye-ye-ne-zaman-gelecek-eyl...jpg

yeni-kasa-fiat-egea-ortaya-cikti-i-UJ8H_cover.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır bu araç Egea değil. Egea 2015'te çıkan bir araç. Makyajlanalı 2 sene oldu. 1-2 sene daha devam eder. Ancak yeni kasa işi zor ki Fiat markasında kasa değişimi çok görmediğimiz şeyler bu segmentte.

Hayır bu araç Egea değil. Egea 2015'te çıkan bir araç. Makyajlanalı 2 sene oldu. 1-2 sene daha devam eder. Ancak yeni kasa işi zor ki Fiat markasında kasa değişimi çok görmediğimiz şeyler bu segmentte.
Yazımın tamamını okuyun. Bu görselde bulunan aracın Egea olmadığını zaten yazımda söyledim.

Fiat aynı isimde gitmez, 208 şasesi ile punto çıkarır diye düşünüyorum, bunun üzerinede b+ bir sedan yapar linea/punto gibi.

Şahsen çıkaracağı sedan eski isimle olsa güzel olurdu marea mesela 👍

Geri
Yukarı