Yeni kullanıcı için Linux tavsiyesi

polnyjj

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Windows 10'un yanına Linux kurmak istiyorum ancak bilgim olmadığı için hangi dağıtımı kullanmam gerektiğine karar veremedim, biraz araştırma yaptığımda yeni kullanıcılar için Ubuntu öneriliyor sizin fikirleriniz nelerdir? Öğrenmek isterim. Kullanım amacım en başta Linux'a aşinalık sağlamak, öğrenmek, kurcalamak vs. ek olarak 256 GB SSD ve 1 TB HDD'ye sahibim SSD üzerinde Windows kurulu o yüzden HDD'ye kurmam bir sorun çıkartır mı ya da hangisine kurmamı tavsiye edersiniz, ne kadarlık bir alan ayırmalıyım?
Sistem özelliklerimde aşağıdaki şekilde;

Ekran görüntüsü 2023-05-04 181624.png

Fedora benim çok hoşuma gitmişti.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk kullanım ve alışma şamasında Windows kullanımına yakın Fedora ve Zorin OS diyebilirim ama laptop performansı açısından Mint uygun gibi.

Mint kullanabilirsiniz. Son kullanıcıya uygundur. Alışınca kullanması biraz daha zor dağıtımlara geçebilirsiniz. HDD'ye kurmanız ciddi bir sorun yaratmaz Linux HDD'de de performanslı. Ha SSD kadar performans vermez. Eğer yeterli alanınız varsa SSD'ye kurmanızı tavsiye ederim.

Çoğu dağıtım ilk kurulduğu hâlinde 4 GB depolama alanına yakın kullanır, depolamayı sorun etme. HDD üzerinde performanslı çalışır. Ubuntu güzeldir ama ben daha minimal olmasından dolayı Debian öneririm. Ubuntu zaten Debian tabanlı bir dağıtım.

Linux Mint öneren arkadaşlar yerine Zorin OS önereceğim. Lite sürümü bayağı performanslı (her ne kadar Mint ile aynı masaüstü ortamını kullansa da daha hızlı çalışmıştı bende.). Sisteminiz Core sürümünü de kaldırır.

Bunlardan biriyle başlarsınız. Sonrasında daha zor ama minimal ve kişiselleştirmeye açık dağıtımlar kullanırsınız. Her türlü kişiselleştirmeyi her dağıtımda yapabilirsiniz aslında bu yüzden dağıtımlar arasında pek fark yoktur ancak Arch, Gentoo, Void gibi dağıtımlar size tüm paketleri sizin seçmeniz ayrıcalığını verir kurulum sırasında. Bu nedenle Linux'a alıştıktan sonra Arch veya Void'e geçmeniz güzel olur.

Mint Cinnamon kurdum bugün akşamdan bu yana kullanmaktayım fena değil ama Zorin OS ve Elementary OS'u da denemek istiyorum en yakın zamanda. Bu arada benim hatamdan mı kaynaklıdır bilmiyorum ama başta HDD üzerine kurmuştum Mint'i çok yavaş yüklendi daha sonrasında güncellemelerini yaparkende paket çıkarma, yükleme gibi işlemlerim aşırı uzun sürmüştü sonradan SSD üzerine tekrar kurdum ve verdiğim alanın daha az olmasına rağmen hız farkı bayağı vardı sebebi ne olabilir sizce? Mint'e göre daha ağır kalabilecek sistemleri kuramam sanırım SSD üzerine çünkü 100 GB falan ayırabiliyorum toplam. HDD olarak Toshiba canvio basics kullanıyorum 1 TB ve USB 3.0 üzerinden harici bağlıyorum.

Geri
Yukarı