Yeni kullanıcı için Linux tavsiyesi

Mint Cinnamon kurdum bugün akşamdan bu yana kullanmaktayım fena değil ama Zorin OS ve Elementary OS'u da denemek istiyorum en yakın zamanda. Bu arada benim hatamdan mı kaynaklıdır bilmiyorum ama başta HDD üzerine kurmuştum Mint'i çok yavaş yüklendi daha sonrasında güncellemelerini yaparkende paket çıkarma, yükleme gibi işlemlerim aşırı uzun sürmüştü sonradan SSD üzerine tekrar kurdum ve verdiğim alanın daha az olmasına rağmen hız farkı bayağı vardı sebebi ne olabilir sizce? Mint'e göre daha ağır kalabilecek sistemleri kuramam sanırım SSD üzerine çünkü 100 GB falan ayırabiliyorum toplam. HDD olarak Toshiba canvio basics kullanıyorum 1 TB ve USB 3.0 üzerinden harici bağlıyorum.
APT paket yöneticisi ile uygulama kurarken diğerlerine göre daha yavaş kuruyor o nedenle güncellemeler yavaş kurulmuştur. HDD ve SDD arasında yazma hızı farkı olması da gayet normal zaten. Sisteminizi söylerseniz dağıtım önerebilirim.

APT paket yöneticisi ile uygulama kurarken diğerlerine göre daha yavaş kuruyor o nedenle güncellemeler yavaş kurulmuştur. HDD ve SDD arasında yazma hızı farkı olması da gayet normal zaten. Sisteminizi söylerseniz dağıtım önerebilirim.
Anladım, o zaman SDD üzerinde sistem kullanmaktan HDD yavaşlığını unutmuşum. Bu arada sistemim konunun başında var hocam sağolun önerileriniz için Zorin OS'u siz söylemiştiniz zaten ama başka önerileriniz varsa da açığım, şuanlık Mint'de takılıyorum.

Anladım, o zaman SSD üzerinde sistem kullanmaktan HDD yavaşlığını unutmuşum. Bu arada sistemim konunun başında var hocam sağ olun önerileriniz için Zorin OS'u siz söylemiştiniz zaten ama başka önerileriniz varsa da açığım, şu anlık Mint'de takılıyorum.

Zorin OS iyidir. Linux dünyasına alışana kadar orada kalın bence. Ben zamanında dağıtımdan dağıtıma atladım ama değmedi çünkü her dağıtımda her özelliği zaten bir şekilde kullanacak yolu bulabiliyoruz. Linux'a alıştıktan sonra Arch kurmanızı öneririm. Minimal olur ve tüm paketleri siz kurarsınız. Sistemde bilmediğiniz hiçbir şey olmaz.

Zorin OS içinde Wine varsayılan olarak yüklü geliyor. İhtiyaç duyduğunuz ama Linux versiyonu olmayan uygulamaları Wine ile açabilirsiniz. Yine de uygulamanın Linux için açık kaynaklı bir alternatifi var mı diye bakmanızı öneririm. Eğer olmazsa da exe dosyasını indirip Wine ile açmaya çalışırsınız.

Linux mint fazla gereksiz yazılımla geliyordu diye hatırlıyorum bu yüzden Zorin OS öneririm.

Zorin OS iyidir. Linux dünyasına alışana kadar orada kalın bence. Ben zamanında dağıtımdan dağıtıma atladım ama değmedi çünkü her dağıtımda her özelliği zaten bir şekilde kullanacak yolu bulabiliyoruz. Linux'a alıştıktan sonra Arch kurmanızı öneririm. Minimal olur ve tüm paketleri siz kurarsınız. Sistemde bilmediğiniz hiçbir şey olmaz.

Zorin OS içinde Wine varsayılan olarak yüklü geliyor. İhtiyaç duyduğunuz ama Linux versiyonu olmayan uygulamaları Wine ile açabilirsiniz. Yine de uygulamanın Linux için açık kaynaklı bir alternatifi var mı diye bakmanızı öneririm. Eğer olmazsa da exe dosyasını indirip Wine ile açmaya çalışırsınız.

Linux Mint fazla gereksiz yazılımla geliyordu diye hatırlıyorum bu yüzden Zorin OS öneririm.

Zorin OS kuracağım zaman EFI içerisinde ki Ubuntu bootunu da silmem gerekli mi ya da silmem iyi olur mu? Mint'i ilk HDD'ye kurduktan sonra kaldırırken Mint'in olduğu alanı temizlesem bile boot ayarlarında kalmıştı üstelik HDD üzerinde kurarken ayrıca /efi bile açmıştım gerçi onu açmak da ne kadar doğruydu bilmiyorum Linux kurumlarında ki disk partition belirleme olayını tam anlayamadım henüz, ben ne olur ne olmaz diye SSD'ye kurmadan önce silmiştim onu, Zorin OS'ta da aynısını yapmam şart mı?

Zorin OS kuracağım zaman EFI içerisinde ki Ubuntu bootunu da silmem gerekli mi ya da silmem iyi olur mu? Mint'i ilk HDD'ye kurduktan sonra kaldırırken Mint'in olduğu alanı temizlesem bile boot ayarlarında kalmıştı üstelik HDD üzerinde kurarken ayrıca /efi bile açmıştım gerçi onu açmak da ne kadar doğruydu bilmiyorum Linux kurumlarında ki disk partition belirleme olayını tam anlayamadım henüz, ben ne olur ne olmaz diye SSD'ye kurmadan önce silmiştim onu, Zorin OS'ta da aynısını yapmam şart mı?
Silmen iyi olur ama UEFİ kullanıyorsan yeni kurulum yaparken EFI bölümü oluşturmayı unutma.

Silmen iyi olur ama UEFİ kullanıyorsan yeni kurulum yaparken EFI bölümü oluşturmayı unutma.
UEFI kullanıyorum da Windows 10 ile dualboot yaparken ayrıca EFI bölümü kurmama gerek var mı? Mint kurulumunda sadece /swap, / ve /home oluşturmuştum EFI bölümü var zaten diye.

Mint'ten sonra Zorin OS kurdum ama beğenemedim pek şuan Fedora kullanıyorum ve belli bir süre kullanmayı düşünüyorum deneyim olarak beğendim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı