Yeni Kullanıcılara Neden Debian Tabanlılar Öneriliyor?

Linux Mint Debian tabanlı değil ki.

Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Ubuntu ise Debian tabanlıdır. Yani Linux Mint aslında Debian tabanlı sayılabilir.

İlk aratılan yer her zaman Google oluyor. Forumlarda takılmayan kullanıcıların ilk yardımı Google sonrasında Wiki'lerdir.

Haklısınız ama zaten sorunların birçoğu ortak oluyor. Şahsen ben bir sorunla karşılaştığım zaman sorunumun ilk çözümü Ubuntu'nun yabancı forumlarında görüp deniyorum.

Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Ubuntu ise Debian tabanlıdır. Yani Linux Mint aslında Debian tabanlı sayılabilir.
Aslında sayılmaz. Ubuntu ile Debian tabanı birbirinden farklıdır. Arch kadar bir fark olmasa da farklıdır. Bu yüzden uygulamaların sadece Debian değil. Ubuntu ve Debian sürümleri çıkıyor.

İlk kez Linux kullanmak için Xubuntu kurdum. Kurduğum anda bir sürü sıkıntı yaşamaya başladım. İnternet problemi, güncelleme problemi... İlk defa kullandığım için de sorunları çözemedim. Daha sonra Linux Mint'e bir şans verdim ve çok memnun kaldım.

O yüzden ilk defa kullanacaklara Mint öneriyorum.

Aslında sayılmaz. Ubuntu ile Debian tabanı birbirinden farklıdır. Arch kadar bir fark olmasa da farklıdır. Bu yüzden uygulamaların sadece Debian değil. Ubuntu ve Debian sürümleri çıkıyor.

Tam olarak demek istediğinizi anladım ama ufak bir sorum var. Şimdi ben Debian için paketlenmiş bir uygulamayı Ubuntu'da herhangi bir zorlukla, engelle karşılaşmadan kurabiliyorum değil mi?

İlk kez Linux kullanmak için Xubuntu kurdum. Kurduğum anda bir sürü sıkıntı yaşamaya başladım. İnternet problemi, güncelleme problemi...İlk defa kullandığım için de sorunları çözemedim. Daha sonra Linux Mint'e bir şans verdim ve çok memnun kaldım.

O yüzden ilk defa kullanacaklara Mint öneriyorum.

Aynı problemlerle karşılaşmıştım ama ben Mint yerine Manjaro'yu kurmuştum ve şu an gerçekten memnunum. Çok ufak pencere yöneticisi ile ilgili buglar oluyor ama bence yeni kullananlar için güzel bir dağıtım.

@runit Ben Mint öneriyorum. Başka dağıtım kullanılabilir aslında Mint şart değil ama onu uygun gördüm. Size komik bir şey söyleyeyim. MX çökme süresi 1ay, Arco çökme süresi 11 ay. En azından benim için öyleydi.

Tam olarak çökmesi için hangi işlemleri yapıyorsunuz? Yani normal kullanımda bahsettiğiniz iki dağıtımında kolay kolay çökmemesi lazım.

@runit ben Mint öneriyorum. Başka dağıtım kullanılabilir aslında Mint şart değil ama onu uygun gördüm. Size komik bir şey söyleyeyim. MX çökme süresi 1ay, arco çökme süresi 11 ay. En azından benim için öyleydi.

Ben çökertmeye fırsat bulamıyorum, her hafta dağıtımım değişiyor.😁

Geri
Yukarı