Yeni Kullanıcılara Neden Debian Tabanlılar Öneriliyor?

Çünkü Mint'e alışması çok daha kolay oluyor. Bu yüzden Mint öneriyorum.

Bu biraz yanlış bence, MX Linux, Manjaro, Arco, Solus da çok basit ve alışması kolay dağıtımlar.
@dakovey Çökertme kastım yoktu, nasıl yaptım ben de bilmiyorum.

Yani normal bir kullanıcı gibi internette gezinme, oyun oynama, video düzenleme, fotoğraf düzenleme, Office programları kullanma ile kernel veya pencere yöneticisinin bozulmaması lazım.

Arada bir konu açılıyor, "Linux kullanmak istiyorum ne önerirsiniz" diye. Altındaki yanıtları okumadan biliyorum, "Linux Mint kur kankam on numara bir dağıtım", "Ubuntu kurma bence, çok buglu", "Lubuntu müthiş bir şey, çok az RAM tüketiyor", "İlk defa kullanacaksan kesinlikle Elementary OS kurmalısın, çok kolay bir dağıtım", "Kali Linux kur kanki, tüm hackerlar onu kullanıyor".

Mesela neden kimse Manjaro önermiyor? Linux Mint'in içerisindeki özelliklerin hepsi Manjaro'da da var. Uygulama mağazası gerek Linux Mint'in gerekse Ubuntu'nun mağazasından katbekat daha iyi. Hiçbir kod bilgisi bilmeden Manjaro'yu kurup, uygulamaları yükleyip, kaldırıp, güncelleyebiliyorsunuz.

Yani kısaca burada neden sadece Linux Mint öneriliyor?

Mesela sizin Nvidia sürücüsü ile ilgili yaşadığınız sorun, Linux Mint'te büyük ihtimalle yaşanmazdı. Sürücü Yöneticisinden Nvidia sürücüsünü kurar, sistemi yeniden başlattığınızda panelde otomatik olarak etkinleşen gereç ile hangi GPU'yu kullanacağınızı belirleyebilirdiniz. Bu gereçle on-demand kipini etkinleştirip, Cinnamon menüsüne sağ tıklayarak istediğiniz uygulamaları Nvidia harici GPU ile açabilirdiniz.

Daha önce de belirttim, AUR deposu abartıldığı kadar nimet değil. AUR deposundakilerin geneli kurulum betiği olarak çalışıyor, yani paket değil. Yani AUR deposundan kuracağınız böyle uygulamalar için, bir dolu geliştirme paketini de sisteme eklemek zorunda kalacağınız anlama geliyor. Mesela AUR'daki Chrome vb. tarayıcılar aslında üretcilerin depolarındaki Deb paketlerini kurmaya yarıyor. AUR'daki bakımcı hasbelkader sürümü güncellemese, siz de Chrome paketinin güncel sürümünü kullanamazsınız. Bunu dahi kurarken, (gtk3-ubuntu gibi) bir dolu ek paketin kurulması gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıdan incelenebilir. Çok fazla ayrıntıya girmedim.

Yuvarlanan sürüm olduğu için sürekli güncelleme alıyor, sistemine fazlaca paket yüklemeiş kullanıcıların aylık 4-5 GB. güncelleme alması anlamına geliyor. Debian ya da Ubuntu tabanı fixed dağıtım olduğu için, sistemin ana ögeleri ile ilgili sadece düzeltme ya da güvenlik güncellemelerini alıyorsunuz. Bakımı çok daha kolay.

Linux Mint'te depo yönetimi, aynı tabanlı dağıtımlara göre çok daha kolay, ya benzer hataları almıyorsunuz ya da mevcut araçlar ile arayüz yardımıyla kolayca çözüyorsunuz. Bu hem tecrübeli hem de deneyimli kullanıcılar için bir avantaj.

Linux Mint'te giriş yöneticisinde, masaüstü yönetimine kadar pek işlevi grafiksel araçlarla görmeniz mümkün. Güncelleme Yöneticisi de oldukça işlevsel, otomatik güncellemeleri dahi ayrıntılı biçimde planlayabiliyorsunuz. Hatta (eski çekirdekler gibi) kullanım dışı kalmış paketlerin dahi belirli aralıklarla temizlenmesini de sağlıyor. Sizi Timeshift ile anlık görüntü almanız için de uyarıyor.

Ayrıntı olarak yazılabilecek daha fazla özellikler de var tabii. Mesela Linux Mint'te kernel header ve dkms paketleri kurulu geliyor, dkms ile kurulması gereken paketleri indirip, internet bağlantınız olmasa dahi kolayca kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Debian tabanlı daha çok dağıtım olduğu için onun sorunlarıyla ilgilenen geliştiricileri daha çok oluyor bu da bir sorun olduğunda daha hızlı kesin çözüm demektir.

Arch tabanı içinse sağlam bir sistem ama aur deposuna bazen muhtaç kalıyoruz aynı uygulama dün çalışırken sildim yeniden indirdim çalışmadı.

Aslında sunucularda hangi Linux dağıtımı kullanılıyorsa veya o dağıtımın sunucu versiyonu varsa onu tercih edin onlar çalışan bir sunucunun çökmemesi için daha kararlı çalışır.

Benim son yaptığım değerlendirmelerime göre:
1)Gentoo.
2)Fedora.
3)OpenSUSE.
4)Pisi Linux(resmi bir sunucu versiyonu olmasa da deposunda sunucular için gereken paketler var.)

Son düzenleme:
Arada bir konu açılıyor,"Linux kullanmak istiyorum ne önerirsiniz" diye. Altındaki yanıtları okumadan biliyorum,"Linux Mint kur kankam on numara bir dağıtım","Ubuntu kurma bence, çok buglu","Lubuntu müthiş bir şey, çok az RAM tüketiyor","İlk defa kullanacaksan kesinlikle Elementary OS kurmalısın, çok kolay bir dağıtım","Kali Linux kur kanki, tüm hackerlar onu kullanıyor".

Mesela neden kimse Manjaro önermiyor? Linux Mint'in içerisindeki özelliklerin hepsi Manjaro'da da var. Uygulama mağazası gerek Linux Mint'in gerekse Ubuntu'nun mağazasından katbekat daha iyi. Hiçbir kod bilgisi bilmeden Manjaro'yu kurup, uygulamaları yükleyip, kaldırıp, güncelleyebiliyorsunuz.

Şu anda Türkiye'nin bu halde olmasının sebebiyle aynı şey. Koyun psikolojisi ve reklamın gücü kardeşim. İnsanlar aşina oldukları isimlere yönelirler. Böyle davranmayan insanlar da var, ancak toplumdaki sayıları çok düşük. Yanlış anlaşılmasın bu koyun psikolojisinden bende de var kimseyi yermek için söylemiyorum. Linux'a yeni başladığım zamanlarda bende Ubuntu tabanlı dağıtımları denemiştim.

Son düzenleme:
Mesela sizin NVIDIA sürücüsü ile ilgili yaşadığınız sorun, Linux Mint'te büyük ihtimalle yaşanmazdı. Sürücü Yöneticisinden NVIDIA sürücüsünü kurar, sistemi yeniden başlattığınızda panelde otomatik olarak etkinleşen gereç ile hangi GPU'yu kullanacağınızı belirleyebilirdiniz.

Linux Mint'te aynı sorunu yaşar mıydım bilmiyorum ama neredeyse aynı sorunu Xubuntu üzerinde de yaşamıştım. Masaüstü gelmiyordu, sorunu biraz daha kolay çözmüştük ama NVIDIA'nın driverlarını yükleyip yeniden başlatınca benzer sorun oluşmuştu.

Şu anda Türkiye'nin bu halde olmasının sebebiyle aynı şey. Koyun psikolojisi ve reklamın gücü kardeşim. İnsanlar aşina oldukları isimlere yönelirler. Böyle davranmayan insanlar da var, ancak toplumdaki sayıları çok düşük. Yanlış anlaşılmasın bu koyun psikolojisinden bende de var kimseyi yermek için söylemiyorum. Linux'a yeni başladığım zamanlarda bende Ubuntu tabanlı dağıtımları denemiştim.

Bu söylediğiniz bence kısmen doğru ama ilk baştaki ivmeyi yakalamak için Mint'in de iyi bir şeyler yapmış olması lazım o zaman. Yani sadece reklam stratejisiyle Türkiye'de bu kadar tutulması zor gibi bence, özellikle Pardus gibi herkes tarafından daha çok bilinen bir alternatifi varken.

@dakovey Pardus devlet tarafından az maliyetle geliştirilmeye çalışan özelleştirilmiş bir Debian respini (alt türevi).
Amerika bir genel yaptırım yapar Windows'u kullanamazsak diye yedek olarak tutulan bir sistem Pardus'un en büyük artısı deposu bu da malum yaptırım riskine karşı bulunuluyor.

Son kullanıcı Pardus yüklese bile bir süre sonra Debian depolarını ekler.
Yani o yüzden Pardus'dan çok büyük bir başarı beklemeyin.

Pardus kullanan insanlar forumda çok baskı yapınca bir mağaza uygulaması yaptılar onun dışında bir şey yok.

Bence Pardus pisi ile devam etseydi ve kendine ait masaüstü ortamı yapsaydı durumlar daha farklı olurdu.

Arada bir konu açılıyor, "Linux kullanmak istiyorum ne önerirsiniz" diye. Altındaki yanıtları okumadan biliyorum, "Linux Mint kur kankam on numara bir dağıtım", "Ubuntu kurma bence, çok buglu", "Lubuntu müthiş bir şey, çok az RAM tüketiyor", "İlk defa kullanacaksan kesinlikle Elementary OS kurmalısın, çok kolay bir dağıtım", "Kali Linux kur kanki, tüm hackerlar onu kullanıyor".

Çünkü daha stabildir, kullanıcısı daha fazladır ve daha kolaydır. Uygulama desteği, Arch'a göre fazladır.

Geri
Yukarı