Yeni mezun iş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli?

Çok değişik bir sektör değilse mutlaka takım elbise, kravat ve mutlaka sıfır tıraş olarak jilet gibi gitmeye özen gösterin. Ben bu dediğimi birkaç kere denedim. Gerçekten çok fazla etki ediyor. İlk izlenimi iyi bıraktığın an diğer adayların önüne geçiyorsun.

Tanıdık yerse şort bile giysen olur, tanıdık değilse giydiğin şeyi pek önemseyeceklerini düşünmüyorum almayacakları varsa ne giyersen giy yine almazlar işe.

Takım giy hocam, hatta küpe falan varsa çıkar ondan da kötü değerlendirme yapıyorlar :/ yaşanmışlığı var 😢

Bu arada illa takım olmak zorunda değil bana kalırsa, kumaş pantolon gömlek üstüne blazer ceket kombini de olabilir.

Hangi sektörde iş başvurusunda bulunacağınız ve iş başvurusunda bulunduğunuz şirketin giyim kurallarına göre durum değişir.
Şirketin giyim kurallarına göre giyinmek en doğrusudur. Zaten insan kaynakları ile görüşeceksiniz, saygıda kusur etmemek falan yanlış ifadeler.
İş için yeterli altyapıya sahip misiniz, şirketler buna bakar; saygıya değil...

Hangi sektörde iş başvurusunda bulunacağınız ve iş başvurusunda bulunduğunuz şirketin giyim kurallarına göre durum değişir.
Şirketin giyim kurallarına göre giyinmek en doğrusudur. Zaten insan kaynakları ile görüşeceksiniz, saygıda kusur etmemek falan yanlış ifadeler.
İş için yeterli altyapıya sahip misiniz, şirketler buna bakar; saygıya değil...

Boş yapmışsın. Seni işe almazlar.

Valla hocam 3-4 tane büyük şirketle farklı işlere girdim, hiç birine takım elbise ile gitmedim hatta gelenlerin çoğu o şekilde gelmişti, klasik gömlek pantolon hatta bir tanesine kış zamanı sweatshirt ile gittim, çok şükür her gittiğim görüşme sonucunda da işe alındım. Çok kasıntı olmaya gerek yok, temiz ve düzgün giyinip gittikten sonra önemli olan diksiyonunuz beden diliniz ve bildiklerini karşıya iyi aktarmanız.

Her iş görüşmesine de öyle gidersen gülerler reis mesela inşaat maden gibi yerlere🙂
Ben inşaat firmasında çalışırken iş görüşmesine takım elbise giymeden, sakal traşı olmadan gelenleri işini ciddiye almamak olarak değerlendiriyorlardı.

Geri
Yukarı