Yeni nesil ekran kartları çıkınca, eski kartların fiyatı düşer mi?

Beşiktaş JK

Hectopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521964243
Tarihte hiçbir zaman yeni nesil ekran kartları piyasaya sürüldüğünde eski nesil kartların fiyatı düşmedi.

Öncelikle bunun bilincinde olalım.

Örneğin bugün gündemde olan 20xx kartları çıkınca 1050 gibi kartların parası düşer mi?
-Düşmez.

Zaten yeni nesil kartlar çıktıktan sonra 10xx serisi kart almak mantıksız olur. Çünkü yeni nesil kartlar, eski kartlara göre daha ucuz geliyor. Ayrıca oyunların gün geçtikçe artan grafik gereksiniminde eski nesil kartlara yönelmek doğru olmaz. Daha düne kadar üst seviye sayılan 980, bugün orta seviye bir kart olan 1060 ile eşit güce sahip. Bunun ne demek olduğunu bilgili kişiler daha iyi anlar.

Bugünlerde bu konu çok soruluyordu, kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalıştım. Varsa hatalarımı belirtmenizi bekliyorum. İnşAllah yardımcı olabilmişimdir.

Tarihte hiçbir zaman yeni nesil ekran kartları piyasaya sürüldüğünde eski nesil kartların fiyatı düşmedi.

Öncelikle bunun bilincinde olalım.

Örneğin bugün gündemde olan 20xx kartları çıkınca 1050 gibi kartların parası düşer mi?
-Düşmez.

Zaten yeni nesil kartlar çıktıktan sonra 10xx serisi kart almak mantıksız olur. Çünkü yeni nesil kartlar, eski kartlara göre daha ucuz geliyor. Ayrıca oyunların gün geçtikçe artan grafik gereksiniminde eski nesil kartlara yönelmek doğru olmaz. Daha düne kadar üst seviye sayılan 980, bugün orta seviye bir kart olan 1060 ile eşit güce sahip. Bunun ne demek olduğunu bilgili kişiler daha iyi anlar.

Bugünlerde bu konu çok soruluyordu, kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalıştım. Varsa hatalarımı belirtmenizi bekliyorum. İnşAllah yardımcı olabilmişimdir.
Düşmez. Çünkü tarihin tozlu sayfalarına gömülüyorlar. Birkaç yerde stok fazlası kalıyor. Onlarda kendi keyiflerine göre fiyat belirliyorlar.

GTX 10 serisi çıktığında GTX 970 200 tl kadar düşmüştü.(ozamandan bahsediyorum,yani ilk çıktığı zaman şuanki dolar kurundan bahsetmiyorum)

970'in 200 TL düştüğünü görmedim. Evvela öyle olsa bile bu bir istisnadır tek kart düştü diye bir şey ifade etmez. 9xx serisinin bütün kartları mı düştü? Hayır. Dediğiniz olay çok nadir rastlanılan bir durum, ihtimali göz önünde bulundurup fiyatların düşmesini beklemek saçmalık olur.

Yeni kart çıktıkça eski kartların fiyatları düşer. Fakat bu şöyle değil, mesela 1080 Ti çıkınca 1080 fiyatı düşmez, çok daha düşük bir kartın fiyatı düşer. Tabi bunu dolar kuru piyasa gibi etkenler de etkilediği için, ortalama değil ama biraz daha eski kartlar daha düşük fiyata satılır, talep azalınca fiyat düşer.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı