Yeni Nesil Konsollar Gerçekten 60FPS olabilecek mi?

Makaleler
9
Arkadaşlar bildiğiniz gibi bu sene yeni konsollar çıkıyor uçuk şeyler söylüyorlar ama bana pek gerçekçi gelmiyor. Düşünceniz nedir? Biraz geçen nesili hatırlayalım.
1080p60FPS denildi ancak 1080p60FPS çalışan oyun sayısı çok azdı. 1080p 60FPS'i geçtim 900p çıkan oyun oldu 720p çıkan oyunlar da oldu. 30'u zar zor gören oyunlar da gördük. Watch Dogs'u falan 900p çıkardılar. Xbox One'da Battlefield 720p çıkmıştı yanlış bilmiyorsam. PS4'de büyük oranda oyunlar 1080p idi ama Xbox One o konuda da pek başarılı olamadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bence 4K'ya geçilmekte bence acele ediliyor. 1440p 60FPS falan olabilir ama 4K 60FPS uçuk kalıyor bu konsolları 6 yıl falan kullanacağımızı düşünürsek gelecekteki oyunlar daha da üst grafiklere sahip olacak. Yine pek çok oyun 30FPS olacak gibi geliyor bana.
[

Son düzenleme:
Doğru hocam zaten her oyun 4K 60FPS olmayacak genelde 30 FPS olacak ama yeni XBox 12 Teraflops ile geliyor PS5 ise 10.28 gibi bir değer zannedersem 2080 Tİ gibi bir canavar bile 60 FPS anca verebiliyor 4K ultra ile.

Gösterilen Unreal Engine 5 PS5 demosu zaten 30 FPS olması lazım (bildiğim kadarıyla). 4K 60 FPS konsollar için bu jenerasyonda bile "hayal" seviyesinde. 4K 60 FPS yapabilen bir konsolu uygun fiyatlı bir şekilde satmaları zor. Bu generasyonda bence amaç her oyunda 4K 30 FPS ve 1080P 60 FPS verebilmek olacaktır.

Zaten PS4 Pro'da ve Xbox One X'te olan 4K, gerçek 4K değil. Coğu zaman 4K'nın yarı çözünürlüğünde renderlayıp geriye kalan pikselleri yapay zeka ile tahmin ediyor. Yani oynadığınız şey aslında 4K değil ama teknolojinin çok zekice kullanılması sonucu 4K hissiyatı veriyor. Yine de bu jenerasyonun hem geliştiriciler için hem de kullanıcılar için iyi bir gelişme olacağını düşünüyorum. Sistem hızı, grafik performansı ve işlemci performansı için gerekli bir jenerasyon.

Doğru hocam zaten 4K için 8 Teraflops değerini aşmak lazım Pro 4.2 One ise 6 Teraflops.

Ya televizyonda oynanacak bu oyunlar. Bizim evde şahsen 4k televizyon ve monitör yok. Televizyonlarda ms değeride oldukça düşük o yüzden çoğu oyun zaten 30 fps te oynamıyor mu ben mi yanlış biliyorum? Nasıl olacak bu iş anlamış değilim.

Bu arada Wolfeinstein oyunları ps4 slimde ye leş gibi gözüküyor ama pcde müthiş. Konsola özel oyun değilse ve ya en başta konsol düşünülüp yapılmamış oyunlar değilse konsollarda pekte hoş gözükmüyorlar :(

4k hatta 2k nın yaygınlaşması lazım ki bu konsollar gücünü göstersin. Hdr falan bir ton şey ayarlar kısmında ama tv de yok... tv de 2014 senesinde akıllı samsung tv.

Bu arada ben inanmıyorum ps5 in çok güçlü olduğuna. 100 kat güçlü diye açıklama yapıyorlar çünkü. 100 kat çok yani çok. 100 sn de açılan oyun 1 saniyede mi açılacak? Sistem bana 30 değil 3000 fps mi verecek?

Hocam PS 5 SSD olarak çok hızlı olacak hatta yeni Xbox'tan bile hızlı ama 100 kat mı bilemedim.

Ya televizyonda oynanacak bu oyunlar. Bizim evde şahsen 4k televizyon ve monitör yok. Televizyonlarda ms değeride oldukça düşük o yüzden çoğu oyun zaten 30 fps te oynamıyor mu ben mi yanlış biliyorum? Nasıl olacak bu iş anlamış değilim.

Bu arada Wolfeinstein oyunları ps4 slimde ye leş gibi gözüküyor ama pcde müthiş. Konsola özel oyun değilse ve ya en başta konsol düşünülüp yapılmamış oyunlar değilse konsollarda pekte hoş gözükmüyorlar :(

4k hatta 2k nın yaygınlaşması lazım ki bu konsollar gücünü göstersin. Hdr falan bir ton şey ayarlar kısmında ama tv de yok... tv de 2014 senesinde akıllı samsung tv.

Bu arada ben inanmıyorum ps5 in çok güçlü olduğuna. 100 kat güçlü diye açıklama yapıyorlar çünkü. 100 kat çok yani çok. 100 sn de açılan oyun 1 saniyede mi açılacak? Sistem bana 30 değil 300 fps mi verecek?
Ms değeri düşük olursa gecikme az olur , sizin dediğiniz hz(saniye başına görüntülenebilecek maksimum kare sayısı) :) . Televizyonlar genelde 50hz oluyor yani maksimum 50fps veriyor :).
Bilgilendirebildiysem ne mutlu bana.

Bu arada ben inanmıyorum ps5 in çok güçlü olduğuna. 100 kat güçlü diye açıklama yapıyorlar çünkü. 100 kat çok yani çok. 100 sn de açılan oyun 1 saniyede mi açılacak? Sistem bana 30 değil 3000 fps mi verecek?
100 kat güçlü değil hızlı yani oyun ve cihaz 100 kat hızlı açılacak (yükleme ekranları vs.) :)

Ms değeri düşük olursa gecikme az olur , sizin dediğiniz hz(saniye başına görüntülenebilecek maksimum kare sayısı) :) . Televizyonlar genelde 50hz oluyor yani maksimum 50fps veriyor :).
Bilgilendirebildiysem ne mutlu bana.

Öyle bir şeydi işte :D

@Yener K. banada imkansız geliyor :D

Doğru hocam genelde 50 Hz belirtilen diğer değerler yazılımsal.

Standart olmayacak. Xbox Series X için özelleştirilmiş AC: Valhalla oyunu 4K 30FPS çalışacak. PS5 için çıkan UE5 demosu 2K 30FPS çalışıyordu. Spor ve yarış oyunları haricinde 4K 60FPS göremeyeceğiz. Belki konsol üreticilerinin kendi oyunları çok uğraşılarak bu seviyelere çıkartılabilir. Ancak durum 4K 30FPS için uygun olacağını gösteriyor.

Geri
Yukarı